S belgickým premiérom rokoval Fico o českej požiad

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať

BRATISLAVA 21. októbra (WEBNOVINY) – O nutnosti rozšíriť akúkoľvek deklaráciu k Lisabonskej zmluve pre Česko aj na Slovensko hovoril dnes v Bratislave premiér Robert Fico s kresťanskodemokratickým predsedom belgickej vlády Hermanom van Rompuyom. Rompuy je na ceste po krajinách únie, aby zistil ich názory pred prevzatím predsedníctva v EÚ v druhom polroku budúceho roka.

„Budeme musieť spoločne hovoriť o zvláštnej situácii, ktorá vznikla postojom Českej republiky k ratifikácii Lisabonskej zmluvy, musíme hovoriť o včerajšom zlyhaní Ecofinu pokiaľ ide o dosiahnutie finančnej dohody ohľadne financovania veľmi ambicióznych cieľov Európskej únie v boji proti klimatickým zmenám. Radi poskytneme informácie, pokiaľ ide o predstavy Slovenskej republiky o energetickej bezpečnosti a samozrejme, veľmi pozorne budeme počúvať predstavy o prioritách belgického predsedníctva v rámci Európskej únie,“ povedal Fico pred pracovným obedom s belgickým partnerom.

Slovensko trvá na tom, aby sa riešenie pre Česko, týkajúce sa Benešových dekrétov a ich možného prelomenia cez Chartu základných práv v Lisabonskej zmluve, vzťahovalo aj na Slovensko ako rovnocenný nástupnícky štát Československa. Hoci šéf diplomacie Miroslav Lajčák v pondelok tvrdil, že to inak ani nemôže byť, jeho kolega z predsedníckej krajiny EÚ, švédsky minister Carl Bildt rozšírenie českého riešenia na Slovensko označil za nemožné. Dôvodom je, že SR už ukončila ratifikáciu zmluvy. Český prezident Václav Klaus u nich ratifikáciu zablokoval práve požiadavkou na jasnú ochranu pred prelomením povojnových dekrétov prezidenta Beneša, ktorými sa vyvlastnili najmä Nemci a Maďari ako spolupracovníci fašizmu.

Na pokraj kolapsu sa dostal aj boj únie s klimatickými zmenami, keď sa v utorok ministri financií EÚ na tzv. Ecofine nedokázali dohodnúť na financovaní nutných opatrení. Rokovanie zablokovala predovšetkým poľská požiadavka, aby sa bral ohľad na ekonomickú situáciu chudobnejších členov únie, ktorí okrem toho pri vstupe do EÚ museli investovať veľké peniaze do zelenej politiky. Túto požiadavku podporuje aj SR a ostatní noví členovia zo strednej a východnej Európy.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Carl BildtMiroslav LajčákRobert FicoVáclav Klaus