LIÉGE 3. júla (WebNoviny.sk) – Súčasný systém bodovacej súťaže na Tour de France nahráva všestranným typom cyklistov, akým je Peter Sagan, nie čistokrvným šprintérom.
Myslí si to Marcel Kittel, jeden z najrýchlejších pretekárov súčasnosti v pelotóne najslávnejších pretekov.
Šprintéri nemali šancu
Práve nemecký rýchlik v službách Quick-Step Floors sa po nedeľňajšom triumfe v Liége obliekol do zeleného dresu, preto musel na tlačovej konferencii odpovedať aj na otázku, ako vidí šancu na svoj celkový triumf v bodovacej súťaži. Jeho odpoveď bola značne negatívna.
„Ak sa pozrieme na päť predchádzajúcich Tour de France, zakaždým triumfoval v bodovačke Peter Sagan. Jediná šanca ako získať zelený dres a doviezť ho až do Paríža by nastala vtedy, ak by Sagan ochorel alebo z nejakého iného dôvodu opustil pelotón… Na Tour nechýbajú šprintérske osobnosti. Vlani vládol Mark Cavendish, predtým rok André Greipel, a ešte predtým ja. Ak by to bolo len o šprintéroch, jeden z nás by už vyhral zelený dres. Nemali sme však šancu,“ povzdychol si Marcel Kittel, cituje ho aj špecializovaný web cyclingweekly.com.
Peter Sagan má šancu vyhrať 3. etapu Tour de France, koncovka by mu mala sedieť
Na pripomenutie: Peter Sagan vlani suverénne ovládol bodovaciu súťaž, keď nazbieral 470 bodov, pričom druhý v konečnom poradí Kittel ich mal dovedna 228 a tretí Austrálčan Michael Matthews iba 199. Dvojnásobný a úradujúci majster sveta Sagan zatiaľ všetkých päť účastí na TdF (2012 – 2016) premenil na celkový triumf v bodovacej súťaži. Ak sa mu to podarí aj v tomto roku, vyrovná sa historickému rekordérovi Nemcovi Erikovi Zabelovi.
Video: Peter Sagan bojoval o triumf v 2. etape Tour de France, ale v špurte bol najrýchlejší Kittel
Kittel odmietol polemizovať o nastavení
Už niekoľko rokov na TdF platí pravidlo, že body do súťaže o zelený dres sa dajú získať dvomi spôsobmi: obsadením jednej z prvých 15 priečok na rýchlostnej prémii a rovnako je odmeňovaná aj prvá pätnástka pretekárov v cieli každej etapy. Zatiaľ čo bodovanie rýchlostnej prémie je konštantné (1. miesto: 20 bodov, 2. /17/, 3. /15/, 4. /13/, 5. /11/, 6. /10/,….15. /1/), prideľovanie bodov na konci etapy závisí od jej náročnosti. Víťaz tzv. rovinatej etapy môže rátať s 50 bodmi, víťaz zvlnenej s 30 bodmi a za horskú etapu a časovku sa najlepšiemu dáva po 20 bodov. Tajomstvo Saganovho úspechu spočíva nielen vo víťazných etapách a prémiách, ale vysokom počte druhých či tretích miest, ktoré sú tiež bohato odmeňované bodmi.
Kittel odmietol polemizovať o tom, či súčasný formát bodovacej súťaži je správne nastavený. Uviedol že je to otázka na organizátorov Tour de France zo spoločnosti Amaury Sports Organisation (ASO). „Je to v konečnom dôsledku na nich, či sa niečo zmení alebo nie, lebo je to ich tričko. Ľudia z ASO sú zodpovední za nastavenie pravidiel a rozhodujú o tom, aký typ jazdca chcú vidieť v zelenom, či to má byť univerzál alebo čistokrvný šprintér. Ja sa musím prispôsobiť, moje želanie nie je podstatné,“ skonštatoval Kittel.