MELBOURNE 18. januára (WEBNOVINY) – Slovenská tenistka Magdaléna Rybáriková v zhode s papierovými predpokladmi prehrala v pondelňajšom stretnutí 1. kola hlavnej súťaže dvojhry na úvodnom grandslamovom tenisovom turnaji sezóny Australian Open v Melbourne (18. – 31. januára, celková dotácia 24,094 milióna AUD, tvrdý povrch Plexicushion) s dvojkou tohto podujatia i svetového rebríčka WTA Tour Dinarou Safinovou z Ruska. Za 89 minút jej podľahla tesne 4:6, 4:6.
„Dinara mi povedala ´dobrý zápas´, čo však skonštatuje asi každá hráčka po víťazstve. Dnešná prehra ma hrozne mrzí, pretože som cítila veľkú šancu. Napríklad v prvom som mala 4:4 a 40:15, ale neudržala som si servis. Niekedy som robila naozaj zbytočné chyby, ktoré som nemala. Možno je pekné, že som svetovej dvojke podľahla len dvakrát 4:6, ak by som sa však viac uvoľnila, mohla som nad ňou zvíťaziť. Úplne v pohode sa s ňou totiž dalo hrať, ja som však stále myslela na to, že oproti mne stojí Safinová. Keby sa súperka volala inak, nebola by som v takom strese,“ uznala Magdaléna Rybáriková v rozhovore pre agentúru SITA a dodala: „Na prvé kolo som mala naozaj ťažký žreb. Je to deprimujúce, musím však s niečím takým rátať, keď na grandslamových turnajoch nie som nasadená. Budem sa teda teraz usilovať najmä o to, aby som sa medzi tie nasadené dostala, potom mi na začiatok nebude hroziť Safinová či Serena. Azda sa to už prelomí a na niektorom podujatí zahrám fakt veľmi dobre. Tvrdo som pracovala a dúfam, že sa to v tejto sezóne zúročí. Na predchádzajúcich dvoch januárových turnajoch mi to síce celkovo nevyšlo, ale proti Medinovej-Garriguesovej som predviedla skvelý tenis. Škoda, že sa mi to nepodarilo zopakovať.“
Rybáriková vymazala v oboch častiach manko brejku, potom však okamžite ešte raz stratila vlastný servis – na 4:5, resp. 3:4. Vo vstupnom dejstve mala v desiatom geme po odvrátení dvoch setbalov dve šance vyrovnať, zostalo pri nich. V druhom sete pri spomenutom skóre 3:4 a brejkbale Slovenka zastavila po bekhendovom krose súperky hru, ale Jastrabie oko ukázalo vari 2 – 3 mm kontaktu loptičky s čiarou v prospech Safinovej. Ruska urobila 9 dvojchýb a o 11 nevynútených chýb viac (39:28), ale zároveň bola citeľne lepšia vo víťazných úderoch (25:16). Premenila 4 zo 6 brejkových možností, Rybáriková len dve z rovnakého počtu šancí. Získala dovedna o 10 loptičiek menej (63:73). Obe si efektívne počínali pri sieti (zdolaná 10/12, postupujúca 13/17).
Rybáriková sa definitívne osmelila po tom, ako odvrátila dve hrozby v rade v treťom geme, ktoré dodala Safinovej kombináciou nedôrazného smeču a dvojchyby, ale potom si dvakrát pomohla servisom a udržala si ho. Vzápätí Ruska krížnym bekhendom vymazala jeden brejkbal na 1:3 z jej pohľadu, vyrovnala na 2:2, následne unikla bekhendovým obhodením na *3:2 a ľahko potvrdila na 4:2*. V ôsmej hre však vyprodukovala dve dvojchyby a opakovane jej zlyhal forhend – 4:4. V deviatej mala Slovenka sľubných 40:15, po chvíli však servovala proti nevýhode a povzbudená protivníčka ju prekonala sériou rezolútnych forhendov – 4:5*. V desiatom geme Safinová využila pripraveným forhendovým zakončením z „téčka“ tretí setbal, keď predtým smečom a úderom do protipohybu aj s prispením Rybárikovej šmyku eliminovala brejkbaly.
V druhej časti bola Slovenka pustila Rusku na zhodu v tretej hre a v piatej povolila takýto stav dokonca z vedenia 40:0, ale zhodne napokon uspela, znížila na 2:3* a na príjme v šiestom geme obrátila z 0:30 aj zásluhou dvojchyby Rusky. Tá však znova zabrala a forhendovým tlakom odskočila na *4:3. Slovenka ako returnujúca dostala spomenutú možnosť, ale smoliarsky jej ju odvrátil kontrolný elektronický systém Hawk-Eye a ďalšia zápletka už neprišla. Pri druhom mečbale Safinovej poslala Rybáriková forhend do siete.
Zápas v Hisense Arene s druhou najväčšou kapacitou tribún v areáli sa konal pod zatiahnutou strechou pre nepriazeň počasia, ktorá oddialila plánovaný začiatok programu na vedľajších kurtoch o 11.00 h miestneho času a približne na hodinu nasmerovala pozornosť na dva duely na dvorcoch krytých pred dažďom.sita.sk
„Zatiahnutá strecha mi vyhovovala. Žiadny vietor, slnko nesvieti do očí, celú zimu som sa pripravovala v hale, takže som tie dnešné podmienky brala ako plus,“ referovala M. Rybáriková.
Dvadsaťjedenročná piešťanská rodáčka Rybáriková, momentálne 47. v hodnotení, si zo singlovej súťaže na medzinárodných otvorených majstrovstvách Austrálie odnáša 5 bodov do renkingu a šek na 19 500 AUD. V druhom vzájomnom súboji s bývalou líderkou počítačového poradia a vlaňajšou miestnou finalistkou Safinovou predviedla veľmi solídny výkon a kládla favoritke dôstojný odpor po tom, ako sa jej príliš nedarilo na prípravných turnajoch v novozélandskom Aucklande a tasmánskom Hobarte.
Dvadsaťtriročná Moskovčanka Safinová bude v stredu v 2. kole čeliť úspešnej z duelu Češky Barbory Záhlavovej-Strýcovej s ruskou kvalifikantkou Reginou Kulikovovou. Držiteľka striebornej medaily z OH 2008 v Pekingu predvlani na parížskom Roland Garros povolila Rybárikovej, ktorá vtedy absolvovala svoj životný debut v hlavnej súťaži na úrovni „veľkej štvorky“, iba jeden gem. Členku „zbornej“ vedie chorvátsky kouč so silnou väzbou na Slovensko Željko Krajan.
„Som veľmi rada, že som opäť v tomto areáli. Ľudia tu milovali môjho brata Marata a ja im musím poďakovať, že teraz tú priazeň presmerovali na mňa,“ vyhlásila D. Safinová a dodala: „Stále je len začiatok sezóny a treba sa najprv na dvorci nájsť. Vlani ku koncu sezóny som už bola vyčerpaná a strácala som elán, príliš som na seba tlačila. Teraz cítim, že si opäť užívam každučký moment na kurte. Magdaléna bola veľmi náročnou súperkou na prvé kolo a som šťastná, že som zvíťazila. Mala som dnes dobré okamihy, ale aj slabé. Napokon som však ďalej a v podstate som spokojná s výkonom. Zahrala som solídne. Dá sa na tom stavať, postupne si obnovovať sebadôveru a viac využívať osvedčené zbrane.“
Zverenkyňa niekdajšieho kapitána fedcupovej reprezentácie SR Mojmíra Mihala Rybáriková sa objavila vo „veľkom pavúku“ na takejto úrovni 8. raz, a to bez prerušenia. Osobným maximom hrdinky vlaňajšieho júnového podujatia WTA Tour z birminghamskej trávy zostáva 3. kolo na US Open 2008 i 2009. V Melbourne v minulosti hrala iba jeden seniorský zápas – minulý rok v 1. kole nestačila na Rusku Veru Zvonarevovú 6:7 (2), 0:6. Na súčastiach Grand Slamu má teraz aj s kvalifikáciami štatistiku 12:9. Finalistka wimbledonskej dvojhry dievčat 2006 Rybáriková prehrala pred šiestimi rokmi už v 1. kole miestnej súťaže junioriek. Sestra bývalého lídra mužského renkingu Marata Safina bola na londýnskej tráve v súboji o titul v súťaži dievčat v roku 2001. Dinara vlani v októbri pre problémy s chrbtom odstúpila z „výberového“ šampionátu v katarskej Dauhe a vtedy vyslovila pochybnosti, či sa stihne včas zotaviť a pripraviť už na Australian Open.
Rybáriková má pred sebou 6. – 7. februára bratislavský fedcupový duel s Číňankami, potom týždeň voľna a následne turnaje v Dubaji a Kuala Lumpure. V Melbourne sa ešte predstaví vo štvorhre: „Hrám s Češkou Renatou Voráčovou. Dúfam, že tentoraz bude žreb priaznivejší a ukážeme niečo solídne. V Prahe sme boli v semifinále, počínali sme si dobre a keď to zopakujeme, môžeme prekvapiť.“
Dinara Safinová (2-Rus.) – Magdaléna Rybáriková (SR) 6:4, 6:4 za 89 minút (47, 42)
Štatistiky:
Safinová – Rybáriková
1. podanie (úspešnosť v %): 46 zo 71 = 65% – 42 zo 65 = 65%
využitie 1. podania: 34 zo 46 = 74% – 24 zo 42 = 57%
využitie 2. podania: 9 z 25 = 36% – 11 z 23 = 48%
najrýchlejšie podanie: 171 km/h – 178 km/h
priemerná rýchlosť 1. podania: 159 km/h – 160 km/h
priemerná rýchlosť 2. podania: 140 km/h – 128 km/h
esá: 2 – 1
dvojchyby: 9 – 3
víťazné údery: 25 – 16
nevynútené chyby (vrátane dvojchýb): 39 – 28
využitie brejkbalov: 4 zo 6 = 67% – 2 zo 6 = 33%
úspešnosť pri sieti: 13 zo 17 = 76% – 10 z 12 = 83%
získané body na príjme: 30 zo 68 = 44% – 28 z 80 = 35%
získané lopty celkovo: 73 – 63
Vo štvorhre mužov a žien dovedna šesť Slovákov
Vo štvorhre mužov a žien na úvodnom grandslamovom tenisovom turnaji sezóny Australian Open v Melbourne (18. – 31. januára, celková dotácia 24,094 milióna AUD, tvrdý povrch Plexicushion) sa predstaví dovedna 6 Slovákov – štyria muži a dve ženy.
Michal Mertiňák a Čech František Čermák nasadení ako šiesti si na úvod zmerajú sily so zaujímavým a zďaleka nie deblovo špecializovaným párom zloženým z Čiľana Fernanda Gonzáleza a Chorváta Ivana Ljubičiča. Filip Polášek a Martin Damm nasadení ako štrnásti sa stretnú s domácimi držiteľmi voľnej karty Marinkom Matosevicom a Bernardom Tomicom. Ďalších hostiteľov vyzbrojených „wild card“, Nicka Lindahla a Matta Reida, dostali Igor Zelenay s Nemcom Philippom Marxom. Lukáš Lacko a Američan Michael Russell sa napokon zmestili „nad čiaru“ a pondelňajší žreb im postavil do cesty takisto nenasadených Talianov Simoneho Bolelliho a Andreasa Seppiho.
V deblovej súťaži žien bez vlaňajšej miestnej finalistky Daniely Hantuchovej či majsterky sveta WTA Tour 2002 Janette Husárovej si Dominika Cibulková a Holanďanka Michaella Krajiceková zahrajú proti porovnateľne improvizovanému srbsko-americkému páru Jelena Jankovičová, Shenay Perryová. Vo dvojhre už vyradená Magdaléna Rybáriková a Češka Renata Voráčová majú za súperky Izraelčanku Šahar Peerovú a kazašskú reprezentantku Galinu Voskobojevovú.
Súperi slovenských tenistov v 1. kole štvorhry na úvodnom grandslamovom turnaji sezóny Australian Open v Melbourne:
MUŽI:
František Čermák, Michal Mertiňák (6-ČR/SR) – Fernando González, Ivan Ljubičič (Čile/Chorv.)
Martin Damm, Filip Polášek (14-ČR/SR) – Marinko Matosevic, Bernard Tomic (Austr.)
Philipp Marx, Igor Zelenay (Nem./SR) – Nick Lindahl, Matt Reid (Austr.)
Lukáš Lacko, Michael Russell (SR/USA) – Simone Bolelli, Andreas Seppi (Tal.)
ŽENY:
Dominika Cibulková, Michaella Krajiceková (SR/Hol.) – Jelena Jankovičová, Shenay Perryová (Srb./USA)
Magdaléna Rybáriková, Renata Voráčová (SR/ČR) – Šahar Peerová, Galina Voskobojevová (Izr./Kaz.)
SITA, AP, AFP