BRATISLAVA 2. júla (WEBNOVINY) – Republiková únia zamestnávateľov vyzýva ministerstvo práce, aby stiahlo z pripomienkového konania návrh výnosu o rozšírení strojárskej kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa medzi Zväzom strojárskeho priemyslu SR a OZ KOVO. Podľa zamestnávateľov totiž rezort svojím postupom, keď spustil pripomienkové konanie k výnosu v stredu 30. júna popoludní s plánovaným ukončením už v piatok 2. júla, „flagrantne“ porušil všetky pravidlá nie len pripomienkového konania, ale i pravidlá rokovania tripartity.
„Zamestnávatelia považujú konanie odchádzajúcej ministerky za jasnú politickú provokáciu s cieľom vyvolania konfliktu v sociálnom dialógu,“ uvádza sa vo vyhlásení Republikovej únie zamestnávateľov. Zamestnávatelia vytýkajú ministerstvu práce najmä to, že návrh bol do pripomienkového konania predložený v rozpore s viacerými zákonmi. Za protizákonný považujú už spôsob zverejnenia oznámenia o rozšírení, na základe ktorého dotknutý zamestnávateľ nemal žiadnu možnosť oboznámiť sa so samotným textom kolektívnej zmluvy. Predmetom kolektívnych zmlúv sú pritom stupnice mzdových taríf, spolurozhodovanie odborárov, uvoľnenie odborárskeho funkcionára s náhradou mzdy, či navýšenia platieb do sociálneho fondu.
Začatiu pripomienkového konania pritom podľa únie musí predchádzať prerokovanie námietok zamestnávateľov poradnou komisiou pre rozširovanie kolektívnych zmlúv, ktoré je však zvolané až na 6. júla. „Zverejnenie návrhu do pripomienkového konania už 30. júna je predčasné a takýto postup je celkom zjavne v rozpore so zákonom,“ píše sa vo vyhlásení zamestnávateľov. Navyše, iba trojdňová lehota na vznesenie pripomienok, je podľa nich v rozpore s legislatívnymi pravidlami vlády, podľa ktorých je štandardná lehota minimálne 15 pracovných dní a vo výnimočných prípadoch 7 pracovných dní. Návrh výnosu tiež nebol zverejnený na Portáli právnych predpisov a teda „de iure nezačala ani plynúť lehota na predkladanie pripomienok,“ dodáva únia.
Zamestnávatelia tiež argumentujú protiústavnosť samotného núteného rozširovania vyšších kolektívnych zmlúv a v tejto súvislosti Republiková únia zamestnávateľov už dávnejšie iniciovala podnet na Ústavný súd SR. Preto pokračovanie rozširovania záväznosti kolektívnych zmlúv v súčasnej situácii považujú za neprípustné. „Republiková únia zamestnávateľov preto žiada ministerku práce, aby stiahla predmetný výnos z pripomienkového konania a celú podnikateľskú obec zároveň ubezpečuje, že využije všetky dostupné možnosti na zrušenie protizákonne prijatých noriem,“ uvádza sa vo vyhlásení.
SITA