BRATISLAVA 29. septembra (WEBNOVINY) – Na Slovensko stále prúdi menej plynu z Ruska cez Ukrajinu. „Podľa neoficiálnych informácií sa minulý týždeň pohybovalo zníženie dodávok plynu na úrovni 10 až 20 percent,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk zdroj z oblasti plynárenstva, ktorý si neželal byť menovaný. Podľa neho plynári aj v pondelok evidujú znížené dodávky plynu. Na Slovensko tak už prúdi z východu menej plynu necelé tri týždne.
Znižovanie dodávok plynu z Ruska zatiaľ slovenské domácnosti či podniky výrazne neovplyvňuje, spotreba na Slovensku je totiž stále menšia ako obmedzenia z Ruska. Slovensko je pripravené aj na možnosť, že Rusko tok plynu úplne zastaví, v takom prípade má Slovensko zásobu ešte na pol roka.
„Ak by náhodou prišlo k odstaveniu, čo si myslím, že nepríde, vieme ďalej zabezpečiť dodávky plynu. Naše záťažové testy a analýzy hovoria o tom, že Slovensko je schopné prežiť pol roka bez nejakých veľkých obmedzení alebo výpadkov, či už pre podniky, alebo domácnosti,“ uviedol minister hospodárstva Pavol Pavlis (Smer-SD) v relácii Sobotné dialógy Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS).
Moskva a Kyjev sú ďaleko od vyriešenia sporov
Šéf ruskej plynárenskej spoločnosti Gazprom Alexej Miller upozornil na možné narušenia dodávok plynu do Európy cez Ukrajinu počas najbližšej zimy. Dôvodom sú podľa neho nízke objemy plynu v ukrajinských zásobníkoch. Vyjadril sa tak v sobotu pre ruskú štátnu televíziu Rossija-24 deň po tom, ako Európska komisia (EK) sprostredkovala rokovania o plyne v Berlíne.
Slová Millera môžu naznačovať, že Moskva a Kyjev sú ešte ďaleko od úplného vyriešenia sporov v otázke podmienok dodávok plynu na Ukrajinu.
Šéf Gazpromu dodal, že Ukrajina musí mať aspoň 18 miliárd kubických metrov plynu v zásobníkoch pred záverom zimy, aby bol tranzit ruského plynu do Európy bezpečný. Poznamenal, že Kyjev musí do zásobníkov napumpovať dodatočných sedem miliárd kubických metrov plynu. Ukrajina tvrdí, že k 25. septembru mala v zásobníkoch 16,6 miliardy kubických metrov plynu.
Kyjev je podľa Millera pripravený prijať navrhovanú cenu 385 amerických dolárov za tisíc kubických metrov plynu. Šéf Gazpromu však dodal, že Ukrajina chce ako prvú splátku vyplatiť 1,5 miliardy amerických dolárov po tom, ako jej bude Rusko mesiac dodávať plyn. Ruská plynárenská firma však trvá na platbe vopred.
Ukrajina je vraj pripravená prijať cenu
Európsky komisár pre energetiku Günther Oettinger v piatok povedal, že dohoda o plyne bude znamenať, že Kyjev do konca októbra za ruský plyn zaplatí dve miliardy USD a ďalších 1,1 miliardy amerických dolárov do konca roka, pričom záruku poskytne Medzinárodný menový fond (MMF).
Rusko pre dlhy Kyjeva zastavilo dodávky plynu Ukrajine v júni. „Situácia je veľmi ťažká. Dokonca aj keď sa podpíše dohoda s týmito podmienkami, o ktorých hovoríme, negarantuje to na 100 percent, že nepríde k narušeniam tranzitu do Európy,“ konštatoval Miller.
Pavlis si myslí, že ide o politiku, je však presvedčený, že Rusko dodávky plynu úplne nezastaví. Podľa predsedu výboru NR SR pre hospodárske záležitosti Jána Hudackého (KDH) je hrozba odstavenia dodávok plynu akýmsi protisankčným signálom z ruskej strany. Myslí si, že Rusko tak chce ukázať, že aj oni majú nástroj, ktorým sa môžu brániť.
„Ten plyn je skutočne strategický nástroj, ktorý Rusko vlastne môže použiť, ak bude pritlačené do kúta,“ uviedol v relácii Hudacký. Ako dodal, je ťažko povedať, či Rusko nástroj aj naozaj použije, dúfa však, že nie. „Plyn je pre Rusko strategický, potrebujú zo Západu, z Európskej únie peniaze, lebo by sa dostali do ešte väčších problémov ako sú, lebo tie sankcie už vplývajú na hospodársky rast a rozvoj ekonomiky,“ myslí si Hudacký.