Rusko zdvojnásobuje nákup plynu z Azerbajdžanu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Plyn Gazprom
Foto: SITA/AP

BAKU/KYJEV 3. septembra (WEBNOVINY) – Ruský štátny energetický gigant, podnik Gazprom, v piatok podpísal dohodu o tom, že v roku 2011 od Azerbajdžanu kúpi 2 mld. kubických metrov zemného plynu a v roku 2012 objem kupovaného plynu ešte zväčší. Šéf Gazpromu Alexej Miller podpísal dodatok k zmluve s azerbajdžanskou štátnou energetickou firmou SOCAR, na základe ktorej odoberie v roku 2011 dvakrát viac azerbajdžanského plynu ako v tomto roku. Dodatok podpísali počas návštevy ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva v Baku.

Miller zopakoval, že Gazprom sa snaží z Azerbajdžanu získať viac zemného plynu pre svoj plánovaný plynovod South Stream, ktorý je konkurentom pre Európskou úniou podporovaný projekt plynovodu Nabucco. Ruský energetický gigant v piatok uviedol, že pre Azerbajdžan bude prospešné, ak pri predaji uprednostní Rusko. „Každému je teraz veľmi jasné, že pre akéhokoľvek iného kupca bude veľmi ťažké ponúknuť Azerbajdžanu atraktívnejšie obchodné podmienky, pričom preprava azerbajdžanského plynu do Ruska je najbezpečnejšia a najspoľahlivejšia,“ povedal Miller.

Ukrajina trvá na zmene dohody o ruskom plyne

Ukrajina sa bude usilovať o zmeny podmienok dohody o dodávkach plynu, ktorú uzatvorilo s Ruskom na dobu desať rokov, vyhlásil v piatok ukrajinský premiér Mykola Azarov. Dohoda z januára 2009 medzi ruským plynárenským gigantom Gazprom a ukrajinským štátnym energetickým podnikom Naftogaz obsahuje vzorec pre výpočet ceny ruského plynu, ktorý Ukrajina považuje za nevýhodný. „Rokujeme (s Ruskom) a tvrdíme, že pokiaľ naše výzvy nebudú vypočuté, budeme rozmýšľať nad inými mechanizmami, pri tejto zmluve ale nezotrváme desať rokov,“ povedal Azarov novinárom. Premiér dodal, že Ukrajina v snahe o revíziu dohody nebude Rusko vydierať.

Administratíva ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča v apríli dohodla s Moskvou zníženie ceny plynu o 100 USD za tisíc kubických metrov výmenou za to, že dovolí ruskej Čiernomorskej flotile až do roku 2042 zostať na Kryme. Vláda v Kyjeve už v tom čase tvrdila, že zníženie nebolo dostatočné.

Ruský energetický gigant Gazprom, ktorý má monopol na export zemného plynu, a ukrajinská štátna energetická firma Naftogaz stáli v centre sporu, ktorý v januári minulého roka na zhruba dva týždne zastavil tranzit ruského plynu cez Ukrajinu do európskych krajín. Z Ruska pochádza približne štvrtina plynu pre Európsku úniu. Až 80 percent ruského plynu sa do Európy dostáva cez Ukrajinu.

SITA, Reuters

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mykola Azarov
Firmy a inštitúcie Gazprom