Potrebu návratu k ideálom Charty OSN a rešpektovaniu jej princípov ešte zvyšuje agresia Ruska proti Ukrajine. Zdôraznil v pondelok minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Wlachovský pri príležitosti 78. výročia podpisu Charty Organizácie Spojených národov (OSN).
Šéf rezortu našej diplomacie podľa Komunikačného odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR uviedol, že tento kľúčový dokument nepredstavuje len právny základ pre fungovanie OSN, ale stanovuje aj princípy medzinárodných vzťahov. Wlachovský doplnil, že jej princípy sú vďaka svojej univerzálnosti a nadčasovosti platné aj dnes.
Význam Organizácie Spojených národov
„Nezasahovanie do záležitostí iných štátov, právo na sebaurčenie, rovnosť, jasné pravidlá pre použitie sily. Svet sa po druhej svetovej vojne zaviazal k dodržiavaniu týchto pravidiel, aby predišiel ďalším zničujúcim konfliktom, pričom hlavnú rolu mala zohrávať Bezpečnostná rada OSN. O to je vážnejšie, že Rusko, nástupnícky štát Sovietskeho zväzu a teda člen Bezpečnostnej rady, po ideáloch Charty hrubo šliape,“ vyhlásil minister Wlachovský.
Prístupový proces krajín západného Balkánu k Európskej únii sa musí zrýchliť, vyzýva minister Wlachovský
Šéf slovenskej diplomacie zároveň doplnil, že OSN za takmer osem desaťročí fungovania neraz preukázala svoj význam a životaschopnosť. Ako príklady uviedol koordináciu pomoci počas pandémie COVID-19, boj proti klimatickej kríze, prijatie Globálneho rámca pre biodiverzitu či Čiernomorskú obilnú dohodu, ktorá je kľúčová pre svetovú potravinovú bezpečnosť.
Charta OSN
Medzinárodné spoločenstvo však naďalej čelí zásadným výzvam, ktorých riešenie si vyžaduje celosvetovú spoluprácu. OSN má preto podľa ministra Wlachovského nezastupiteľnú úlohu. Chartu OSN podpísalo 26. júna 1945 celkovo 51 štátov, ktoré zastupovali zhruba 80 percent svetovej populácie.
OSN zaradila ruskú armádu na zoznam zločincov, dôvodom je zmrzačenie a zabíjanie detí
Bolo medzi nimi aj Československo, ktoré sa týmto zaradilo medzi zakladajúcich členov OSN. Slovensko má zásadnú stopu aj pri Charte, na jej finálnom znení sa ako člen expertného výboru podieľal aj diplomat Ján Papánek, ktorý sa neskôr stal aj stálym predstaviteľom ČSR pri OSN.