MOSKVA 12. novembra (WEBNOVINY) – Rusko bude svoje strategické bombardéry dlhého doletu vysielať na pravidelné hliadkovacie misie siahajúce od Severného ľadového oceánu až po Karibik a Mexický záliv.
Ruský minister obrany Sergej Šojgu to uviedol v stredajšom vyhlásení, ktoré Moskva zverejnila po tom, ako lietadlá NATO v októbri sledovali ruské stroje nad Čiernym a Baltským morom, ale aj nad šírym Atlantickým oceánom.
Aliancia vtedy označila zvýšenú prítomnosť ruského letectva v daných oblastiach za nezvyčajnú, narušenie vzdušného priestoru členských krajín však nezaznamenala.
—-> TU.
Podľa Šojgua budú bombardéry naďalej lietať pozdĺž ruských hraníc a nad Severným ľadovým oceánom. Dodal, že Rusko „v terajšej situácii musí udržiavať vojenskú prítomnosť v západnom Atlantiku a východnom Tichomorí ako aj v Karibiku a Mexickom zálive“. Šojgu tiež hovorí o zvyšovaní rýchlosti a trvania letov a z toho vyplývajúcich stúpajúcich nárokoch na údržbu.
Ruské strategické bombardéry schopné niesť jadrovú výzbroj vykonávali pravidelné hliadkovacie lety naprieč Atlantickým a Tichým oceánom v ére studenej vojny a vzdušné sily túto tradíciu obnovili po nástupe prezidenta Vladimira Putina. Misie sú v posledných rokoch častejšie, pričom najnovší vzostup je spájaný s napätím medzi Moskvou a Západom pre krízu na Ukrajine.
Z Donecka sa opäť ozýva streľba, bojuje sa o letisko
Pobaltské štáty môžu vo vojne zaniknúť, hrozí poradca Putina
Putin sa stretol v Číne s Obamom, reč bola aj o Ukrajine
Rusko naďalej popiera, že by vysielalo svojich vojakov do východoukrajinských separatistických oblastí, ako tvrdia predstavitelia NATO, Šojgu však v stredu taktiež vyhlásil, že nezhody so Západom si budú vyžadovať posilnenie vojenskej prítomnosti na Kryme anektovanom v marci tohto roka.