- aktualizované 18. júna 12:03
Rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom by mohli opäť pokračovať v auguste. Pre Hlas Ameriky to povedal hlavný ukrajinský vyjednávač Davyd Arachamia. Ukrajina sa podľa neho bude môcť vrátiť za rokovací stôl, keď posilní svoje sily a taktiež, keď sa ruské jednotky vrátia na pozície spred 24. februára. Ukrajina a Rusko dosiaľ absolvovali niekoľko kôl rokovaní.
Operácie smerom na Slavjansk
Americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) na svojom oficiálnom webe uviedol, že Rusi pokračujú v útokoch na mesto Sjevjerodoneck v Luhanskej oblasti, ale ukrajinská obrana zostáva silná.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Rusko prekoná „šialené“ sankcie, tvrdí Putin, Ukrajina by podľa neho peniazmi z exportu potravín platila za zbrane
Vo svojom najnovšom hodnotení vývoja situácie na Ukrajine ISW informoval, že ruské sily pokračujú vo svojom úsilí prerušiť ukrajinské komunikačné linky do Lysyčanska.
Rusko bolo podľa Putina donútené k svojej „operácii“ na Ukrajine a v Donbase, odvoláva sa na chartu OSN
Ukrajinské sily pravdepodobne vedú protiofenzívu severozápadne od mesta Izjum, ktorej cieľom je odtiahnuť ruské sily od útočných operácií smerom na Slavjansk a narušiť ruské zásobovacie trasy.
Telefonické rozhovory s Putinom
Nemecký kancelár Olaf Scholz povedal, že je „absolútne nevyhnutné“, aby niektorí lídri hovorili priamo s ruským prezidentom Vladimirom Putinom uprostred úsilia o ukončenie vojny na Ukrajine. Dodal, že spoločne s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom v tom bude pokračovať.
Lídri Nemecka a Francúzska uskutočnili niekoľko telefonických rozhovorov s Putinom od vypuknutia vojny na Ukrajine. Tieto kontakty vyvolali určitú kritiku, keď napríklad poľský prezident Andrzej Duda povedal, že tým nič nedosiahnu a akurát legitimizujú konanie ruského prezidenta.
„Je absolútne nevyhnutné hovoriť s Putinom a budem v tom pokračovať tak, ako to robí aj francúzsky prezident,“ povedal Scholz, ktorý spoločne s Macronom, talianskym premiérom Mariom Draghim a rumunským prezidentom Klausom Iohannisom vo štvrtok navštívil Ukrajinu.
Všetci štyria politici prisľúbili podporu ukrajinskej kandidatúre na vstup do Európskej únie. Európska komisia v piatok odporučila štatút kandidátskej krajiny pre Ukrajinu. Odporúčanie EK prediskutujú lídri európskej dvadsaťsedmičky na samite 23. a 24. júna v Bruseli. Začatie prístupových rokovaní vyžaduje jednohlasné schválenie všetkých členských krajín.