MOSKVA 21. marca (WEBNOVINY) – Ruské ministerstvo financií neočakáva nijaký veľký bezprostredný vplyv sankcií zo strany Západu voči finančnému sektoru Ruska. „Zatiaľ nepozorujeme vážne dôsledky pre finančný sektor,“ povedal námestník ministra financií Alexej Mojsejev. Vyjadril sa tak po tom, ako USA vo štvrtok schválili druhú sériu sankcií proti Moskve pre ruskú anexiu ukrajinského polostrova Krym.
Ruská banka Bank Rossija, ktorú americké sankcie postihli, v piatok uviedla, že pracuje v „stabilnom režime“ a prijíma všetky nevyhnutné legálne opatrenia, aby bránila svoje práva a práva klientov.
—-> TU.
Banka uviedla, že spoločnosti Visa Inc a MasterCard Inc bez upozornenia prestali poskytovať služby v oblasti platobných transakcií pre jej klientov. „Môžeme povedať, že banka pracuje v stabilnom režime. Banka plní a bezpochyby úplne splní všetky svoje záväzky voči klientom a partnerom,“ uviedla Bank Rossija vo vyhlásení.
Americké sankcie donútili ruského miliardára Gennadija Timčenka predať jeho takmer 50-percentný podiel vo firme Gunvor obchodujúcej s ropou. Timčenko to urobil, aby firma mohla pokračovať v činnosti. Americké ministerstvo financií uviedlo, že vo firme so sídlom vo Švajčiarsku má investície ruský prezident Vladimir Putin a pravdepodobne má prístup k financiám Gunvoru.
—>TU.
Obchodná spoločnosť vyhlásila, že Putin v nej nemá a nikdy nemal nijaký vlastnícky podiel. Niekoľko hodín po tom, ako Washington uvalil sankcie voči 20 dlhodobo najbližším Putinovým spojencom, firma Gunvor oznámila, že Timčenko tento týždeň predal svoj podiel jej generálnemu riaditeľovi Torbjornovi Tornqvistovi. Obchodná firma Gunvor podľa údajov na jej internetovej stránke mala v roku 2012 tržby v sume 93 mld. USD a dosiahla zisk 433 mil. USD.
Na zozname sankcionovaných je Putinov poradca aj vicepremiér
Európska únia oficiálne odmietla zverejniť zoznam 12 osôb, na ktorých v súvislosti s krízou na Ukrajine uvalila sankcie, ten však napriek tomu unikol do médií. Bruselský dopisovateľ britského denníka Daily Telegraph tvrdí, že na zozname sú ľudia z najbližšieho okolia ruského prezidenta Vladimira Putina. Číslom jeden je údajne Dmitrij Rogozin, vicepremiér Ruskej federácie.
Ďalšími má byť Putinov hlavný poradca Sergej Glazjev, predsedníčka hornej komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková, predseda Štátnej dumy Sergej Naryškin alebo zástupca veliteľa ruskej čiernomorskej flotily Alexander Nosatov, informuje spravodajský portál Daily Telegraphu.
Lídri EÚ sa na uvalení sankcií voči 12 ďalším osobám zaangažovaných v pripojení ukrajinského Krymu k Rusku dohodli vo štvrtok. Ich celkový počet sa tak zvýšil na 33. Prezidenti a premiéri dvadsaťosmičky o tom rozhodli v rámci prvého dňa zasadnutia Európskej rady v Bruseli. Bude sa na nich vzťahovať zákaz cestovať do EÚ a zmrazenie majetku. Stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy potvrdil, že na čiernu listinu zaradili aj „skutočne vysokopostavené“ osoby.
Ruský prezident Vladimir Putin povedal, že Moskva necíti potrebu ďalej odpovedať na americké sankcie. Vyjadril sa tak po tom, čo americký prezident Barack Obama nariadil druhé kolo sankcií, ktoré sa dotkli asi dvoch desiatok ľudí z Putinovho najužšieho kruhu ako aj hlavnej banky.
Moskva vo štvrtok prvýkrát odpovedala zavedením odvetných opatrení, keď deviatim americkým predstaviteľom a poslancom zakázala vstup do Ruska.
Putin v piatok počas televízneho prenosu zasadnutia prezidentskej Bezpečnostnej rady povedal, že nevidí potrebu ďalších ruských odvetných opatrení a sardonicky poznamenal, že si otvorí účet v Ruskej banke postihnutej poslednými americkými sankciami.