MOSKVA 25. júna (WEBNOVINY) – Ruský parlament v stredu zrušil rezolúciu umožňujúcu vojenský zásah ruských vojsk na Ukrajine na ochranu tamojšej ruskej menšiny. Radu federácie požiadal o tento krok ešte v utorok prezident Vladimir Putin.
Proti hlasoval len jeden poslanec, 153 sa vyslovilo za. Šéf poslaneckého bezpečnostného výboru Viktor Ozerov povedal, že zo strany Putina ide o ústretový krok na podporu mierového úsilia na východe Ukrajiny, pripomenul však, že rezolúcia môže byť v prípade nutnosti opäť uvedená do praxe.
—-> TU.
„Prezident Ruskej federácie má dostatok možností v súlade s ústavou a federálnym právom, aby efektívne ovplyvňoval situáciu na Ukrajine,“ vyhlásil Ozerov s tým, že ak sa Putin rozhodne opäť prijať opatrenia vojenského charakteru, Rada federácie ich promptne zváži.
Je nutné budovať dôveru
Ukrajinský minister zahraničia Pavlo Klimkin zrušenie ruskej rezolúcie privítal, no povedal, že Rusko by malo prijať viac takýchto pozitívnych krokov. Konkrétne spomenul nutnosť ruskej podpory mierovému plánu ukrajinského prezidenta Petra Porošenka ako aj potrebu efektívnej ochrany rusko-ukrajinských hraníc.
„Je tiež nutné uskutočniť ďalšie kroky na budovanie dôvery ako napríklad prepustenie rukojemníkov, a to najmä rukojemníkov z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe,“ povedal Klimkin v Bruseli na zasadnutí NATO.
Rusko neplní záväzky, NATO zvažuje svoje ďalšie kroky
Ukrajina môže dostať druhú várku peňazí od menového fondu
Separatisti zostrelili na Ukrajine helikoptéru, nik neprežil
Prímerie na Ukrajine treba predĺžiť, povedal Putin vo Viedni
Putin vyjadril podporu Porošenkovmu plánu
Putin v utorok požiadal parlament o zrušenie spomínanej rezolúcie potom, čo sa obe strany ukrajinského konfliktu dohodli na týždňovom prímerí. Ruský líder takto vyjadril podporu Porošenkovmu mierovému plánu tesne pred summitom EÚ, ktorý bude zvažovať aj prijatie ďalších sankcií voči Rusku.
Podľa analytikov už tiež ruský líder nepotrebuje hrozbu prípadnej invázie na ochranu ruských záujmov na Ukrajine, keďže mierový plán predpokladá decentralizáciu moci a garancie pre ruskú menšinu.
Regionálna autonómia umožní ukrajinským ruskojazyčným oblastiam zablokovať prípadný vstup krajiny do NATO, čoho sa Moskva obáva. Putin zároveň vyzval na predĺženie prímeria a na uskutočnenie rokovaní medzi vládou v Kyjeve a proruskými separatistami.