PREŠOV 23. januára (WEBNOVINY) – Arcibiskupa prešovského Gréckokatolíckeho arcibiskupstva Jána Babjaka pobúrilo rozhodnutie Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) neodvysielať v Rádiu Regina v dohodnutom termíne 18. januára záznam z liturgie, ktorú ich redaktor nahral štyri dni dopredu v Chráme Povýšenia sv. Kríža Prešov – Sekčov. Liturgia odznela v rusínskom jazyku, po homílii farár krátko vyzval veriacich k účasti na referende a podpore rodiny.
Redaktor následne kontaktoval farára Rastislava Baku, že z nahrávky musí vystrihnúť časť o referende, neskôr ho telefonicky kontaktoval s tým, že musí odstrániť dve minúty nahratého textu, čo duchovný odmietol. Arcibiskup Babjak prehlásil, že to považuje za novodobú cenzúru, zásah do slobody slova a náboženských slobôd.
SaS podala trestné oznámenie pre nové video o referende
RTVS dá referendu priestor v spravodajstve aj v diskusiách
Pápež povzbudil Slovákov k odvahe pri podpore rodiny
Miškov odmieta referendum, na kampaň dá tisíce eur
Spoty Aliancie k referendu napokon odvysiela jedna televízia
Pôvodne problém nechcel medializovať
Na vzniknutú situáciu Babjak reagoval tým, že sa telefonicky spojil s generálnym riaditeľom RTVS Václavom Mikom a spor sa snažil urovnať dohodou. Navrhol mu, aby celú liturgiu bez zásahu odvysielali v náhradnom termíne do dvoch dní, aby jej obsah bol ešte aktuálny. Pôvodne problém nechcel medializovať. Svoju požiadavku Mikovi adresoval aj e-mailom, no doteraz nedostal žiadnu reakciu. Nahrávka z liturgie nebola odvysielaná, preto arcibiskup zvažuje aj právne kroky.
Namiesto gréckokatolíckej liturgie odznela 18. januára v národnostnom vysielaní určenom pre Rusínov sv. liturgia z rímskokatolíckeho kostola v Banskej Bystrici v priamom prenose, ktorá išla aj na celoslovenskom okruhu. Babjak prehlásil, že v budúcnosti bude trvať na tom, aby sa aj ich bohoslužby vysielali v priamom prenose, čím by sa takémuto problému vyhli.
Farár Rastislav Baka k problému uviedol, že po natočení liturgie mu redaktor zavolal, že musí vystrihnúť časti, ktoré sa týkajú referenda. „Najprv to mali byť dve vety, potom už dve minúty, čo v mojom prevedení je trošku viac viet. Preto som nevedel, ako to celé dopadne. Preto som ich žiadal, aby odvysielali celú liturgiu, bez skracovania a vynechávania akýchkoľvek častí,“ povedal Baka.
Arcibiskup si neželá, aby sa vrátila totalita
Podľa jeho vyjadrenia k referendu pozval ľudí jednou vetou, v ktorej uviedol, že všetci máme šancu 7. februára v referende za rodinu podporiť rodinu muža a ženy. Do rozhlasu poslal aj žiadosť, aby odvysielali celú nahratú liturgiu. Doteraz nedostal žiadnu písomnú odpoveď.
Arcibiskup Babjak pripomenul, že Gréckokatolícka cirkev bola v roku 1950 komunistickou diktatúrou zrušená na dlhých 18 rokov. Od nežnej revolúcie sa mu nestalo, aby sa niekto vo verejnoprávnom médiu snažil zasahovať do príhovoru kňaza a homílií. „Neželám si, aby sa takéto praktiky zavádzali, aby sa tu vrátila totalita,“ povedal. K neodvysielaniu liturgie sa mu ozývajú aj Rusíni, ktorí majú vo verejnoprávnom rozhlase štátom garantované pravidelné vysielanie.
Babjak vyzval ľudí k referendu a uviedol, že ho vyhlásil prezident republiky, otázky odobril ústavný súd, preto sa netreba nechať zastrašiť. Podľa jeho slov prezident sa súčasne vyjadril, že cirkvi môžu povzbudzovať a apelovať na ľudí, aby sa na referende zúčastnili. RTVS podľa arcibiskupa konala nad rámec toho, čo zaručuje Ústava SR, čo bolo dohodnuté v medzinárodnom dohovore medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou. Preto sa musí ako predstaviteľ cirkvi na Slovensku voči takýmto praktikám verejne ohradiť.
RTVS si váži slobodu prejavu
Hovorkyňa RTVS Dominika Šulková v stanovisku pre agentúru SITA uviedla, že RTVS si váži slobodu prejavu a odmieta obvinenia z cenzúry ako aj akúkoľvek formu nátlaku. Spornou bola časť kázne duchovného Rastislava Baka.
„RTVS v predmetnej veci postupovala striktne podľa zákona a ponúkla duchovnému možnosť vystrihnutia časti kázne. Nešlo o obsah, ktorý by hovoril o hodnotách, ale podľa RTVS bola táto časť homílie v rozpore s platnou legislatívou. Bola v rozpore s pravidlami vysielania RTVS pred referendom, hraničí podľa nášho názoru s tzv. „hate speech“, ale aj s porušovaním slovenskej a medzinárodnej legislatívy,“ uvádza sa vo vyjadrení RTVS.
Hate speech sa vníma ako nenávistné vyjadrenie. Inkriminovaná časť homílie je navyše v príkrom rozpore so zákonom o RTVS. Hovorkyňa uviedla, že k objasneniu celej situácie je nevyhnutné zaoberať sa konkrétnymi formuláciami v predmetnej kázni, preto RTVS požiadala duchovného ako aj gréckokatolícku cirkev o súhlas s jej zverejnením.