BRATISLAVA 5. mája (WEBNOVINY) – Platforma mimovládnych rozvojových organizácií sa snaží získať väčšiu politickú podporu pre rozvojovú pomoc. Platforma a Ministerstvo zahraničných vecí SR v utorok podpísali prvé memorandum o porozumení. „Platformu považuje ministerstvo za partnera, ktorý vie dať odborné stanovisko k strategickým dokumentom, ktoré ministerstvo tvorí a k mechanizmom na administrovanie projektov, ktoré používa Slovenská agentúra pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu. Združujeme organizácie s pracovníkmi, ktorí majú terénnu skúsenosť z rozvojových krajín a sú preto veľmi dôležitým zdrojom praktických informácií. Prichádzajú do styku priamo s príjemcami pomoci v rozvojových krajinách, takže vedia dať mnohé odporúčania, čo je v ktorej krajine dôležité, alebo ako treba systém rozvojovej pomoci nastaviť tak, aby efektívne pomáhal,“ vyhlásila v rozhovore pre SITA nová predsedníčka Platformy Nora Beňáková.
„Na Slovensku zatiaľ nie je až taký veľký počet mimovládnych organizácií, ktoré poskytujú rozvojovú pomoc. Keď to porovnáme s krajinami, ako je Írsko, tam sú takýchto organizácií rádovo stovky, kým na Slovensku hovoríme skôr o desiatkach. A Platforma mimovládnych rozvojových organizácií združuje asi tridsiatku slovenských mimovládok, ktoré už majú skúsenosti z minulosti, alebo sa snažia vybudovať si svoje postavenie v rozvojovej pomoci alebo v humanitárnej pomoci, prípadne aj v rozvojovom vzdelávaní,“ vysvetlila Beňáková. Na porovnanie uviedla ešte jeden príklad. „Platforma je pre nich niečo ako pre podnikateľov SOPK (Slovenská obchodná a priemyselná komora, pozn. redakcie), ktorá sa snaží o zlepšovanie priaznivého podnikateľského riešenia. Platforma sa snaží o zlepšovanie priaznivého prostredia v slovenskej rozvojovej politike. Nesnaží sa reprezentovať individuálne záujmy organizácií, ale záujmy komunity rozvojových organizácií,“ tvrdí.
Platforma nemá projekty v rozvojových krajinách, tie majú len jej členské organizácie. „Platforma plní advokačnú a odborno-konzultačnú úlohu na Slovensku a tiež sa zapája aj do dialógu o efektívnosti rozvojovej pomoci na európskej úrovni. Sme členom Konfederácie európskych Platforiem Concorde so sídlom v Bruseli, takže vlastne sledujeme a vyjadrujeme sa aj k európskej rozvojovej politike a tiež tam vnášame hlas v mene nových členských krajín, ktoré sú nováčikmi v tejto téme,“ uzavrela Beňáková.
SITA