Rómska reforma má ukončiť dostávanie peňazí za nič

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Gyöngyöspata, Rómovia
Rómovia z obce Gyöngyöspata. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 21. októbra (WEBNOVINY) – Pripravovaná rómska reforma má podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka ukončiť to, že človek, ktorý dostáva sociálne dávky, môže robiť čokoľvek a peniaze aj tak dostane.

Povedal to dnes v diskusnej relácii televízie Markíza Na telo. Reforma musí stanoviť zásadné pravidlá, ktoré budú uplatnené na celom Slovensku.

Problémy treba vyriešiť celé, je teda potrebné, aby nastúpili nové pravidlá. Buď sa začnú či už neprispôsobiví Rómovia alebo nerómovia slušne správať, alebo sa dostanú do podoby, že nebudú mať príjem, na ktorý boli zvyknutí,“ informoval Kaliňák a dodal, že budú mať šancu vylepšiť svoje vzťahy so susedmi, inak o pravidelné dávky prídu.

Žiadne z opatrení v rámci reformy sa nebudú týkať len Rómov, ale budú platiť pre všetkých.

Najhoršia je úroveň spolunažívania

Kaliňák
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Práve preto sme sa rozhodli začať robiť opatrenia v tomto smere, ktoré by mohli vyjsť na prelome rokov. Najhoršia je úroveň spolunažívania a neslušné správanie, s čím sa chceme vysporiadať, pretože to je neúnosné a neakceptovateľné,“ povedal Kaliňák.

Každý človek má podľa jeho slov právo žiť v nejakom štandarde, najprv sa ale musí slušne správať a splniť povinnosti, až potom prichádza nárok na práva. Štát podľa ministra vnútra doteraz umožňoval stať sa profesionálnym poberateľom sociálnych dávok s istotou príspevku, čo je pre niekoho lepšie ako pracovať v oblasti minimálnej mzdy.

Je potrebné, aby suma za prácu bola rozdielna od toho, čo dostane, keď sa mu nechce pracovať alebo privyrábať si tam, kde to už nie je v súlade so zákonom,“ dodal Kaliňák.

Ak chce niekto žiť v štandarde, musí vykonávať pre svoju obec, mesto alebo pre občana, ktorý na dávku prispieva, prospešné práce a správať sa slušne, inak sa ich sociálna dávka zmení.

Je to priama motivácia k tomu, aby sa situácia zlepšila. Za neslušné správanie prídu o svoj štandard,“ doplnil minister.

Pravidlá musia platiť pre každého

Frešo
Foto: SITA/Branislav Račko

Podľa slov šéfa SDKÚ-DS Pavla Freša sa jedná o veľkú tému, v ktorej ide o charakter štátu, či dokáže stáť na strane aktívnych ľudí, ktorí tu fungujú.

Sú však aj takí, ktorí by mohli pracovať a nepracujú, preto je dôležité, ako sa s tým štát dokáže vysporiadať, pretože to nie je len problém Rómov, ale aj okolia.

Mali by existovať aj riešenia pre ľudí, ktorí žijú v okolí takejto marginalizovanej rodiny, aby sa ľudia správali slušne,“ povedal v relácii Na telo Frešo. Pravidlá musia platiť pre každého a všetci im musia rozumieť. Pracovať sa podľa jeho slov musí oplatiť viac, ako dostávať dávky.

Myslím si, že títo ľudia sú nízkokvalifikovaní, môžu však pracovať niekde v poľnohospodárstve alebo pri nejakých jednoduchých prácach, treba ich zaintegrovať,“ informoval šéf SDKÚ-DS s dodatkom, že ich treba zamestnávať v konkrétnom regióne napríklad pri stavaní protipovodňových opatrení, úprave ciest a podobne.

Práce je podľa Polláka dostatok

Rómovia sa však musia predovšetkým správať zodpovedne a ich lídri v osadách, obciach a mestách musia urobiť všetko preto, aby ľudia začali brať svoju zodpovednosť vážne, vyslovil sa splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák.

Aj vinou politikov sme nechali túto komunitu stáť mimo pracovný trh. Vyrástla generácia bez pracovných návykov, ktorá nemá žiadnu pracovnú disciplínu a dostáva len sociálne dávky,“ pokračoval s tým, že Rómovia nechcú iba dávky dostávať, ale chcú pracovať.

Podľa poslanca za OĽaNO ich treba dostať na pracovný trh, aby neboli len poberateľmi sociálnych dávok, ale aj prispievateľmi do sociálneho systému.

Pripúšťam, že existujú aj takí ľudia, ktorí pracovať nejdú, aj v nerómskej časti obyvateľstva, pretože systém bol nastavený tak, že niektorí len čakajú na sociálnu dávku,“ konštatoval.

Práce je podľa jeho slov dostatok, a to v lesoch, v školách, v nemocniciach, dnes však dávame peniaze zadarmo tým, ktorí sú v sociálnom systéme. Peter Pollák je presvedčený, že ak sa rómska reforma spustí, spolunažívanie bude lepšie, medzi Rómami aj nerómami.

Máme dobré príklady z praxe, ktoré ukazujú, že rómska problematika sa dá riešiť. Existujú obce a mestá, ktoré tento problém vyriešili a berieme si z nich príklad,“ doplnil splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pavol FrešoPeter PollákRobert Kaliňák