OSAKA 24. marca (WEBNOVINY) – Traja robotníci, ktorí pracovali na reaktore číslo 3 v jadrovej elektrárni Fukušima boli silno ožiarení radiáciou z reaktora. Dvaja museli byť hospitalizovaní v nemocnici. Dôvodom je silné vystavenie rádioaktívnemu žiareniu. Prevoz zamestnancov potvrdila japonská agentúra pre jadrovú bezpečnosť, uvádza AFP.
Hovorca agentúry japonskej pre jadrovú bezpečnosť Fumio Matsuda povedal, že robotníci boli zranení počas ukladania elektrických káblov, ktoré majú obnoviť chladiaci systém reaktora. Na pokožke nôh mali dvaja zamestnanci popáleniny z ožiarenia, dodal hovorca dôvod prevozu zamestnancov do nemocnice.
Po výbuchoch na jednotlivých reaktoroch pracovalo na zabránení katastrofe 50 pracovníkov, ktorých celé Japonsko označilo za hrdinov.
OBRAZOM: Japonsko po katastrofe
Obrovská vlna tsunami, ktorá vážne poškodila japonskú jadrovú elektráreň Fukušima, merala najmenej 14 metrov. Prevádzkovateľ elektrárne Tokyo Electric Power Co. (TEPCO) Naoki Cunoda dodal, že vlna mala najmenej 14 metrov, keď prechádzala parkoviskom elektrárne.
Vlna poškodila chladiaci systém reaktorov elektrárne Fukušima 1, ktoré sa začali prehrievať. Po viacerých výbuchoch vodíka a poškodení ochranných plášťov reaktorov začali do ovzdušia unikať nebezpečné rádioaktívne látky. Japonci sa teraz snažia poškodený reaktor ochladzovať a zabrániť tak ďalším výbuchom a únikom radiácie. Druhý závod elektrárne, Fukušima 2, ktorý je vzdialený asi 10 kilometrov, taktiež zasiahla tsunami, no spôsobila oveľa menšie škody. Obe elektrárne boli projektované, aby zvládli zemetrasenie s magnitúdou 8 a tsunami o výške 5,2 až 5,7 metra. Zemetrasenie, ktoré spôsobilo tsunami pred desiatimi dňami, malo magnitútu 9.
Elektráreň vo Fukušime po zásahu tsunami
https://www.youtube.com/watch?v=LUGAbMVG-qc
OBRAZOM: Zemetrasenie v Japonsku
Štáty zakazujú dovoz potravin z Fukušimy
Krajiny celého sveta obmedzujú dovoz potravín z oblasti, ktoré zasiahla radiácia po výbuchoch v jadrovej elektrárni Fukušima.
Spojené štáty a Hongkong obmedzili dovoz japonských potravín, Francúzsko požaduje, aby sa Európska únia zachovala podobne. Austrália pozastavila dovoz morských rias a ďalších morských plodov, zeleniny a mlieka z oblasti Fukušimy. Podobne sa zachoval aj Singapúr, ktorý zakázal potraviny zo štyroch a Kanada zvýšila kontroly japonských potravín na prítomnosť radiácie. Filipíny stopli dovoz japonskej čokolády. Informoval o tom agentúra AFP.
Rusko tiež zakázalo dovoz potravín zo štyroch japonských regiónov v obave o radiáciu zo zemetrasením poškodenej jadrovej elektrárne Fukušima I. Vo štvrtok o tom informoval ruský úrad pre ochranu spotrebiteľov. „Vydali sme nariadenie úplne zakázať používanie potravinových výrobkov, ktoré boli do Ruska privezené po 11. marci z prefektúr Fukušima, Ibaraki, Točigi a Gunma,“ uviedol pre tlačovú agentúru Interfax Gennadij Oniščenko. Podľa agentúry povedal, že potraviny z týchto provincií budú odteraz zastavovať na hranici aj bez skúmania, či obsahujú rádioaktívne častice.
Severná Kórea pomáha
Zaujímavá správa prišla zo Severnej Kórey. Tvrdý komunistický režim, pod ktorým trpia tisíce Severokórejčanov hladom, prisľúbil Japonsku finančnú pomoc 100-tisíc dolárov na odstraňovanie škôd po katastrofickom zemetrasení a zásahu tsunami. Režim Kim Čong-ila vyjadril „hlbokú ľútosť“ a „súcit“ s japonskými rodinami, ktoré stratili svojich blízkych, uviedla tamojšia Kórejská centrálna tlačová agentúra. Kim Čong-il navyše vyčlenil 500-tisíc dolárov pre zasiahnutých Kórejcov, ktorí žijú v Japonsku a boli zasiahnutí katastrofou.
Loď v karanténe
V týchto chvíľach ruské úrady preverujú loď plaviacu sa pod panamskou vlajkou, ktorá sa do Chabrovského kraja na ruskom ďalekom východe priplavila z Japonska. Loď do krajiny vychádzajúceho slnka priviezla zásielku preglejky a pri spiatočnej ceste sa plavila v blízkosti spomínanej jadrovej elektrárne, vysvetlil Oniščenko. „V kajutách je hladina gama žiarenia v rámci normálu, ale v strojovni je trikrát vyššia,“ povedal. Tam sa radiácia mala podľa niektorých názorov dostať cez ventiláciu. Loď bola umiestnená do karantény pri oblasti Chabarovského a 19 členov posádky je pod dohľadom lekárov.
Voda z vodovodu už je v poriadku
Tokijská radnica vo štvrtok zrušila varovanie pred obyčajnou pitnou vodou, v ktorej miera radiácie po minulotýždňovej havárii jadrovej elektrárne Fukušima nakrátko prekročila povolené hodnoty. V utorok v pitnej vode v tokijskej mestskej časti Kacušika namerali 210 becquerelov rádioaktívnej látky, pričom povolená hodnota na používanie vody do mlieka pre bábätká je 100 becquerelov.
Vo štvrtok táto hodnota klesla na 79, čiže voda je už bezpečná aj pre novorodencov, informovali predstavitelia mesta.
Pre dospelého a deti od jedného roku je považovaná za nezávadnú voda, v ktorej hodnota radiácie nepresiahne 300 becquerelov na liter. Úrady v pondelok namerali zvýšené hodnoty jódu i cézia aj v mori neďaleko elektrárne.
Prevádzkovateľ elektrárne spoločnosť Tokyo Electric Power Co. uviedol, že testy potvrdili vysoké hodnoty rádioaktívnych látok v morskej vode. Aký dopad by radiácia mohla mať na podmorský život, nie je zatiaľ jasné. Vláda už predtým zakázala vývoz niektorých druhov potravín zo zasiahnutej oblasti v okolí elektrárne, pričom varovala predovšetkým pred konzumáciou špenátu a ďalšej listovej zeleniny.
Tokio poďakovalo Slovensku za pomoc
Japonsko je Slovensku vďačné za pomoc po katastrofe, ktorá krajinu postihla. „Japonská vláda hlboko oceňuje vládu a ľud Slovenskej republiky za ich prejavy solidarity a štedrú pomoc Japonsku,“ píše sa na stránke japonského rezortu diplomacie.
Slovensko sa prostredníctvom Európskej únie zapojilo do poskytnutia humanitárnej pomoci Japonsku, na základe japonských požiadaviek poskytne ministerstvo vnútra materiálnu humanitárnu pomoc za 32-tisíc eur.
Okrem toho v pondelok rozhodol minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda aj o poskytnutí finančnej humanitárnej pomoci Japonsku vo výške stotisíc eur, ktorú odovzdajú japonskému Červenému krížu.
Japonsko zasiahlo silné zemetrasenie spojené s ničivými vlnami cunami, následkom čoho viac ako pol milióna ľudí stratilo strechu nad hlavou a odhady naznačujú, že najmenej desaťtisíc ľudí prišlo o život alebo je nezvestných. Agentúru SITA o tom informovali z tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí SR.
Toyota pozastaví výrobu v USA
Japonská automobilka Toyota informovala, že očakáva pozastavenie výroby v niektorých severoamerických fabrikách pre nedostatok súčiastok z Japonska. Nie je zatiaľ jasný, aký bude rozsah pozastavenia výroby, pretože väčšina dielov prišla do Ameriky ešte pred zemetrasením, upresnila automobilka. „Je príliš skoro ešte uvádzať presný čas a miesta pozastavenia výroby,“ dodala na záver vyhlásenia automobilka, ktoré zverejnila agentúra AP.
Čo sa deje v Japonsku
* Japonsko stále zápasí s následkami ničivého zemetrasenia a vĺn tsunami, ktoré 11. marca zasiahli severovýchodné pobrežie ostrova Honšu. Tlačová agentúra Reuters v pondelok priniesla aktuálny prehľad situácie, v ktorom sa sústreďuje najmä na problém šírenia radiácie z poškodenej jadrovej elektrárne Fukušima I.
* Oficiálny počet obetí zemetrasenia presiahol 9- tisíc. Viac než 15 000 osôb je nezvestných. Polícia však nevylučuje, že iba na území prefektúry Mijagi počet mŕtvych presiahne 15-tisícovú hranicu.
* Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila, že kontaminácia potravín rádioaktivitou je vážnejším problémom ako sa predpokladalo a netýka sa len bezprostredného okolia elektrárne. Kontaminácia potravín vyvezených do zahraničia sa však podľa nej zatiaľ
* Čínske a juhokórejské úrady oznámili, že sprísnia testovanie potravín dovezených z Japonska na prítomnosť rádioaktivity.
* Japonsko zastavilo vývoz špenátu zo štyroch prefektúr v okolí elektrárne Fukušima I ako aj vývoz mlieka zo samotnej prefektúry Fukušima. Japonská vláda však ubezpečuje, že potraviny pochádzajúce z oblastí mimo zóny ohrozenia sú bezpečné.
* Testy na prítomnosť rádioaktivity v špenáte a mlieku pochádzajúcich z okolia elektrárne potvrdili hodnoty presahujúce hranice stanovené japonskými normami. Mierne rádioaktívne sú aj vzorky z vodovodnej siete v Tokiu.
* Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Jukija Amano situáciu v Japonsku naďalej považuje za veľmi vážnu, vyjadril však presvedčenie, že krajina krízu „efektívne prekoná“.
* Japonský úrad jadrového dozoru upozornil, že pracovníci elektrárne Fukušima I by sa mohli nadýchať rádioaktívneho prachu, zatiaľ však podľa neho nič nenasvedčuje tomu, že k tomu došlo.
* Vysoký predstaviteľ japonskej vlády Tecuro Fukujama vyhlásil, že snahy o stabilizáciu jadrových reaktorov vo Fukušime priniesli určité zlepšenie, situácia však zostáva neistá.
* Japonská vláda oznámila, že hasiči prerušili postrekovanie jadrového reaktora číslo 3 morskou vodou po tom, ako sa nad príslušným blokom objavil oblak sivého dymu.
* Pracovníkom poškodenej elektrárne sa podarilo obnoviť pripojenie všetkých šiestich blokov na elektrickú sieť, čo by malo umožniť spustenie systémov chladenia reaktorov.