BRATISLAVA 23. mája (WEBNOVINY) – Na Slovensku by mohlo dôjsť aj k integrovaniu Slovenskej informačnej služby s vojenskými tajnými službami, ktoré čaká vnútorná integrácia už od začiatku budúceho roka.
Celkové spojenie služieb považuje premiér Robert Fico stále za otvorenú tému.
„Prvý krok, ktorý chceme urobiť, je zlúčenie vojenských tajných služieb, potom budeme diskutovať o vzťahu SIS-ky a zlúčenej vojenskej tajnej služby, čiže v tomto okamihu hovoríme o medzikroku,“ povedal Fico po stredajšom rokovaní vlády.
O zlúčení so SIS sa ešte nerozhodlo
„Plníme tým to, čo sme dali do programového vyhlásenia vlády,“ povedal minister obrany Martin Glváč, ktorý si od zlúčenia sľubuje lepšiu efektivitu, zhospodárnenie a lepšie riadenie týchto zložiek. Jeho rezort plánuje predložiť aj podklady, ktoré majú potvrdiť, že plánovaný krok prinesie aj prehľadnejšiu ekonomiku a úsporu peňazí.
Glváč teraz nehovorí o prípadnom zlúčení aj so SIS, ale o spolupráci s touto službou. Rezorty obrany, vnútra a SIS už vytvorili spoločné tímy na prípravu veľkého „spravodajského“ zákona.
Ten má priniesť efektívnejšiu kontrolu spravodajských služieb s cieľom predchádzať únikom utajovaných materiálov a zabezpečiť rast dôveryhodnosti tajných služieb.
„Aby sme do tohto procesu vniesli väčšiu kontrolu brannobezpečnostnému výboru,“ uviedol minister. Účinnejšie by mali byť mechanizmy na preverenie zdôvodnení nasadzovania odpočúvaní.
Minister vnútra Robert Kaliňák považuje za dôležité, aby mohli poslancov podľa jasných pravidiel púšťať do spisov, ktoré nechce nazývať „aktuálne živé“, niektoré citlivé akcie sa musia uskutočniť tak, že by o nich nemali vedieť ani členovia výkonnej moci.
Zákon by mal byť hotový do konca roka
„Ale prípady, ktoré sa dotýkajú predovšetkým nasadzovania informačno-technických prostriedkov a tam, kde dochádza k prelamovaniu základných ľudských práv, tam je dôležité, aby kontrola bola aj vo veciach, ktoré – dá sa povedať – aktuálne prebiehajú,“ vysvetľoval Kaliňák.
Chcú urobiť takú definíciu, aby sa s týmito vecami mohol parlament, najmä opozícia oboznamovať. Zvýšená kontrola podľa jeho slov prinúti všetkých pracovníkov služieb, aby sa zamysleli, či sa im chce alebo nechce porušovať zákon.
Kaliňák si myslí, že je jedno, či bude mať kontrolu na starosti výbor alebo nejaká iná inštitúcia, lebo tá by musela byť aj tak kreovaná parlamentom.
„Nejaké automatické kreovanie nejakej organizácie nemyslím si, že vieme nastaviť tak, aby to spĺňalo bezpečnostné kritériá,“ povedal Kaliňák. Navyše poslanci výboru majú bezpečnostnú previerku. Definitívna forma a model kontroly vzíde z diskusie s poslancami. Nový zákon by mohol byť pripravený v hrubých rysoch do konca roka.
Sulíkovcom sa novela nepozdáva
Ministerstvo obrany už pripravilo novelu zákona o Vojenskom spravodajstve, podľa ktorej sa od 1. januára 2013 vojenská kontrarozviedka – Vojenské obranné spravodajstvo (VOS) a rozviedka – Vojenská spravodajská služba (VSS) zlúčia do jednej služby.
Volať sa bude Vojenské spravodajstvo. Novela je momentálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní.
Vládna novela zákona o Vojenskom spravodajstve sa nepáči strane SaS. Neprináša vraj riešenie problémov tajných služieb. „Je len obyčajnou technickou novelou a vôbec nerieši problémy, s ktorými služby bojujú od svojho vzniku,“ uvádza sa v stanovisku SaS.
Exminister obrany a podpredseda SaS Ľubomír Galko sa nazdáva, že práve v čase vlády jednej strany je nevyhnutné čo najskôr predložiť nový zákon o tajných službách a splniť sľubovanú efektívnejšiu kontrolu utajovaných skutočností a zabrániť zneužívaniu tajných služieb.
„Očakávame preto, že čoskoro vláda takýto komplexný zákon parlamentu predloží,“ povedal Galko, ktorý varuje, že údajne existujú aj cenníky za konkrétne informácie z tajných zdrojov.