Robert Fico nemusí poslancom vysvetliť ´komjatický syndróm´

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
40. ročník Agrokomplexu
Zľava: Minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomír Jahnátek, minister životného prostredia SR Peter Žiga počas prehliadky 40. ročníka medzinárodnej poľnohospodárskej a potravinárskej výstavy Agrokomplex. Nitra, 22. august 2013. Foto: SITA/Martin Havran

BRATISLAVA 15. októbra (WEBNOVINY) – Premiér Robert Fico do parlamentu nebude musieť predložiť správu o tom, ako chce zabrániť rozšíreniu „komjatického syndrómu“ pri obsadzovaní vysokých pozícií v štátnej správe.

Pri schvaľovaní programu 25. schôdze o to žiadal poslanec za OĽaNO Ján Mičovský, predseda parlamentu o jeho návrhu nedal hlasovať.

Neskôr o to procedurálnym návrhom Mičovský požiadal opäť, poslanci Smeru-SD návrh zamietli.

Šesť výberových konaní, na ktorých bolo dohromady šesť uchádzačov, všetci uspeli a dostali vedúce funkcie.

Takto podľa denníka Sme vyzerali konkurzy na posty na ministerstve pôdohospodárstva, ktoré obsadili rodáci a príbuzní Ľubomíra Jahnátka.

Posty obsadili Jahnátkovi blízki

Šéfmi sa po „vnútorných výberových konaniach zverejnených na intranete ministerstva“ stali synovec ministra Lukáš Peško, ministrova neter Petra Bohunová, Komjatičan Marek Gocník, švagor šéfky Smeru v Komjaticiach Gabriel Jaššo aj šéf tlačového odboru – tiež bývalý Komjatičan – Peter Hajnala.

Robert Fico osobne skontroloval klasy na poli
Foto: SITA/Martin Havran

Ľudia z Jahnátkovej blízkosti už pred výberovými konaniami funkcie zastávali, no boli len dočasne poverení ich výkonom.

Poslanci vládneho Smeru-SD zamietli všetky opozičné návrhy na doplnenie programu. Neuspel návrh Richarda Vašečku (OĽaNO), podľa ktorého mal minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák podať informáciu o prijímaní strategických dokumentov prijímajúcich rodovú ideológiu.

Poslanec za KDH Pavol Zajac nepresadil, aby minister vnútra Robert Kaliňák do parlamentu predložil správu o stave vyšetrovania pádu mostu v Kurimanoch, keďže 2. novembra uplynul rok od nešťastia, pri ktorom prišli o život štyria ľudia. „Vyšetrenie udalosti stálo nebolo uzatvorené,“ argumentoval Zajac.

Branislav Škripek (OĽaNO) neuspel s požiadavkou, aby premiér informoval poslancov, ako chce riešiť situáciu zdravotných sestier. „Aby nemuseli stáť pred úradom vlády,“ konštatoval Škripek. Vláda nebude musieť ani informovať o stave prípravy SR na predsedníctvo EÚ v roku 2016, ako to požadoval Mikuláš Huba (OĽaNO).

Opozícia s návrhmi nepochodila

Igor Hraško (OĽaNO) neuspel s požiadavkou, aby Robert Fico objasnil, či v rámci pracovného zaradenia jeho sekretárky Jany Halászovej prichádza do styku s utajovanými skutočnosťami, či má bezpečnostnú previerku, aké je jej pracovné zaradenie a aký poberá plat. Nepresadil ani návrh, aby štyri poslankyne za Smer-SD zaplatili „nákupný výlet“ do Petrohradu vládnym špeciálom z vlastných peňazí.

Parlament
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Ivan Štefanec (SDKÚ-DS) neuspel s požiadavkou, aby vláda stiahla novelu zákona o podpore cestovného ruchu. „Nezmyselne zavádza dotácie v prospech lobistických skupín a je proti malým a stredným podnikateľom,“ konštatoval Štefanec.

Nezaradenému poslancovi Alojzovi Hlinovi vládni zákonodarcovi zamietli návrh, aby Robert Kaliňák vyhodnotil, ako podnikajú nebankové skupiny a či nedochádza k úžere.

Poslanec za Most-Híd Zsolt Simon neúspešne žiadal, aby vicepremiér Ľubomír Vážny informoval parlament o stave čerpania eurofondov za roky 2007 a 2013 a príprave čerpanie eurofondov na programové obdobie 2014 – 2020.

Množstvo ekonomických bodov i zmena volebných kódexov čaká poslancov na 25. schôdzi Národnej rady SR, ktorú v utorok otvoril predseda parlamentu Pavol Paška.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav ŠkripekIgor HraškoIvan ŠtefanecJán MičovskýĽubomír VážnyMikuláš HubaMiroslav LajčákPavol ZajacRobert FicoRobert KaliňákZsolt Simon
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky