Robert Fico chce zrušiť valné zhromaždenie SPP

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Robert fico
Líder strany Smer-SD Robert Fico Foto: SITA/Martin Havran
Spp
Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 7. marca (WEBNOVINY) – Predstavitelia Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) by mali podľa predsedu Smeru-SD Roberta Fica zrušiť štvrtkové mimoriadne valné zhromaždenie spoločnosti, na ktorom sa má podľa neho rozhodovať o prevode majetku SPP vo výške vyše 1,8 mld. eur na spoločnosť eustream, a.s.

„Chceme vyzvať predstavenstvo SPP, aby okamžite zasadlo a zrušilo právoplatné zajtrajšie mimoriadne valné zhromaždenie akcionárov SPP, pretože v opačnom prípade môžu vznikať rôzne pochybnosti o konaní takýchto predstaviteľov,“ povedal na stredajšom brífingu Fico.

Ako ďalej uviedol, štvrtkové valné zhromaždenie bolo zvolané so súhlasom ministra hospodárstva Juraja Miškova.

Podľa informácií, ktoré máme k dispozícii, za zvolanie tohto mimoriadneho valného zhromaždenia SPP hlasovalo päť členov predstavenstva SPP s tým, že dvaja z nich boli aj zástupcovia štátu,“ doplnil Fico. Tí podľa neho mohli so zvolaním súhlasiť jedine s podporou ministra hospodárstva Juraja Miškova.

Podľa predsedu Smeru-SD je nebezpečné, ak najvýznamnejší slovenský podnik zvoláva dva dni pred parlamentnými voľbami mimoriadne zasadnutie valného zhromaždenia, a to aj so súhlasom predstaviteľov štátu.

Ak by valné zhromaždenie tento prevod majetku SPP na dcérsku spoločnosť eustream schválilo, štát by podľa Fica úplne stratil kontrolu nad tranzitným plynovodom z Ruska do západnej Európy.

Reakcia ministra Miškova

Minister hospodárstva obvinenia šéfa opozície odmietol s tým, že štvrtkové mimoriadne valné zhromaždenie SPP nebude uznášaniaschopné a neprijme teda žiadne rozhodnutia. „Kvôli nefunkčnosti Fondu národného majetku štát nemôže poslať svojich zástupcov na valné zhromaždenie,“ povedal Miškov. Ako dodal, ak sa slovenská strana nezúčastní, tak valné zhromaždenie nemôže byť uznášaniaschopné, pričom iný postup neumožňujú ani stanovy SPP, ani akcionárska zmluva.“

Minister odmietol taktiež obvinenie, že nariadil zástupcom štátu v SPP hlasovať za zvolanie mimoriadneho valného zhromaždenia. „Na rozdiel od minulej vlády, dnes v SPP nesedia politickí nominanti, ale predovšetkým odborníci, minister ich prácu neriadi a nezasahuje do nej,“ vysvetlil Miškov.

Zástupcovia podľa neho museli hlasovať za zvolanie, aby nemohli byť obvinení, že nedodržiavajú záujmy podniku. „Požiadali ma, aby sme ako akcionár vykonali kroky, ktoré smerujú k tomu, aby tento prevod nebol uskutočnený,“ doplnil minister. Miškov pripustil, že vyjadrenia Roberta Fica na jeho adresu môžu mať aj trestno-právnu dohru.

SPP však v reakcii uviedol, že prechod prepravných aktív z SPP na Eustream je súčasťou plnenia požiadaviek európskej legislatívy, ktorú sú do svojej národnej legislatívy povinné implementovať všetky členské štáty EÚ. Slovensko pritom ako jedna z posledných členských krajín EÚ tieto pravidlá do svojej legislatívy stále neprenieslo.

„Prechod prepravných aktív, vrátane prepravnej siete z SPP na Eustream, je zásadnou a jednoznačnou požiadavkou vyplývajúcou zo Smernice a jeho zdržanie môže mať negatívne dopady na fungovanie Eustreamu, ako aj možnosti spoločnosti zapájať sa do nových projektov v európskom kontexte,“ uviedol hovorca SPP Peter Debnár. Ako dodal, z pohľadu miery kontroly štátu nad vlastníctvom prepravnej infraštruktúry sa touto transakciou nič nezmení.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Robert Fico
Firmy a inštitúcie SPP Slovenský plynárenský priemysel