Glasgow je dôležitý strategický dopravný uzol Škótska a poukazuje na dlhú tradíciu v národnej aj medzinárodnej preprave. Už na konci 18. storočia sa mesto vďaka polohe rieky River Clyde rozvinulo na dôležité miesto prekládky obchodu v zámorí. V industriálnych halách sa vyrábali vlaky a lode a v roku 1896 odovzdali do používania tretie najstaršie metro. Dnes sa tu stretajú štyri diaľnice a dve letiská spájajú mesto s medzinárodnou leteckou dopravou.
Obyvatelia a navštevníci Glasgowu môžu túto tradíciu a vývoj mesta nasávať od roku 1964 v múzeu dopravy. Múzeum bolo najprv situované v bývalom depe električiek a od roku 1987 vo výstavnom centre Kelvina Halla. Kedže však nemohli byť vystavené všetky exponáty, rozhodlo sa vedenie múzea pre novostavbu, ktorá mohla vzniknúť priamo na brehu rieky River Clyde a zároveň tak mohli využiť potenciál prístavu.
Zaha Hadid Architects
Zmluvu na projektovanie a realizáciu získala architektonická kancelária Zaha Hadid Architects z Londýna. Svojou hmotou a pôdorysom pripomína nepravidelne zloženú a dvakrát ohnutú servítku, ktorej začiatok a koniec pozostáva z dvoch kompletne presklených štítov. Tu začína návštevník prehliadku, prechádza cez tunel múzea, ktorý upriamuje pozornosť na takmer 3000 múzejných exponátov. Je tu možné objavovať bicykle, autá, električky, autobusy, všetky v originálnom stave. Viditeľné spodné strany zloženej servítky podčiarkujú smer plynutia a vedú návštevníka múzeom.
Celý článok si môžete prečítať tu.