Snahy spochybniť právo Slovenska na sídlo Európskeho orgánu práce (ELA) v Bratislave eviduje aj Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR), avšak považuje ich za neopodstatnené.
Rezort sa zároveň podľa vyjadrení pre agentúru SITA neobáva, že by agentúra nemala sídliť v našom hlavnom meste.
„Aj MPSVR v ostatných dňoch získalo neoficiálnou cestou túto prekvapujúcu informáciu. Zastávame názor, že údajný návrh právneho výboru EP, ktorý navrhuje predsedovi EP žalobou napadnúť rozhodnutie všetkých členských štátov EÚ o určení sídla ELA v Bratislave, nie je opodstatnený a neobstojí v právnej rovine. Preto sa na základe reálneho hodnotenia situácie ani neobávame, že by agentúra nemala sídliť v Bratislave,“ uviedol pre agentúru SITA riaditeľ tlačového a komunikačného odboru rezortu Michal Stuška.
Podľa práva EÚ
Ministerstvo zároveň upozorňuje, že výber sídla sa uskutočnil od začiatku výhradne na základe práva EÚ, pričom samotný Európsky parlament (EP) je jeho spolutvorcom a inak to nebolo ani v prípade legislatívy zakladajúcej agentúru ELA.
„Určenie sídla agentúry EÚ podľa pravidiel vždy musí prebehnúť podľa politického rozhodnutia, na ktoré je potrebná vzájomná dohoda zástupcov vlád členských štátov. Ako je známe, v júni absolútna väčšina vlád členských štátov zahlasovala jednoznačne práve za našu Bratislavu,“ dodal Stuška.
Európski hráči plánujú spochybniť nárok SR na sídlo Európskeho orgánu práce, tvrdí Ďuriš Nicholsonová
Rezort práce zároveň verí, že situácia sa aj oficiálne na pôde hlavných európskych inštitúcii rýchlo vyrieši a už nič nespochybní víťazstvo kandidatúry Slovenska.
„Procesy smerujúce k začiatku činnosti tejto, aj obsahovo dôležitej novej európskej inštitúcie, napredujú podľa plánu. Už 16. októbra sa uskutoční v Bruseli prvé slávnostné zasadnutie správnej rady ELA, na ktoré bol pozvaný aj predseda vlády SR Peter Pellegrini a minister Ján Richter,“ avizuje ministerstvo práce.
Vyše sto zamestnancov
O spochybňovaní práva Slovenska na sídlo ELA výborom pre právne veci EP informovala v piatok slovenská europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová.
„Veľkí európski hráči plánujú spochybniť nárok Slovenska na významnú európsku agentúru. Európsky Výbor pre právne veci (JURI) schválil v stredu za zatvorenými dverami CONFIDENTIAL – TAJNÉ stanovisko, ktorým chcú spochybniť, či má Rada EÚ právo vyberať sídla európskych agentúr. Celý proces je navyše absurdný a netransparentný,“ upozornila europoslankyňa a predsedníčka Výboru pre zamestnanosť Ďuriš Nicholsonová.
Zamestnávatelia odmietajú návrh Richtera, aby sa nezamestnaný nemohol vrátiť do pôvodnej firmy
Ako pokračovala, Európska agentúra práce by pritom mala svoju činnosť v Bratislave naštartovať už v priebehu tohto roku.
„Rozpočet má mať zhruba 51 miliónov eur a zamestnávať až 144 zamestnancov. Pre Slovensko to bola výhra a veľká prestíž a má to byť naša jediná agentúra, na rozdiel od krajín, ktoré ich hostia hneď niekoľko,“ dodala.
V centre Bratislavy
Rada ministrov pre zamestnanosť, sociálnu politiku, zdravie a spotrebiteľské záležitosti 13. júna 2019 odhlasovala, že ELA bude sídliť v Bratislave.
Hlavné mesto Slovenska tak zvíťazilo nad cyperskou Nikóziou, bulharskou Sofiou a lotyšskou Rigou, ktoré sa taktiež uchádzali o sídlo ELA.
Odborári žiadajú zvýšiť minimálnu mzdu na 607 eur a chystajú verejné zhromaždenie v Bratislave
Sídliť má v budove na Landererovej 12 v centre Bratislavy. Pre zamestnancov agentúry vláda pripravuje asistenčnú službu, ktorá im pomôže s vybavovaním rôznych úradných záležitostí.
Minister práce Ján Richter pritom pri potvrdzovaní kandidatúry Bratislavy skonštatoval, že zavážiť pri rozhodovaní o umiestnení ELA by mohol aj fakt, že Slovensko je poslednou krajinou z veľkej vlny rozširovania únie v roku 2004, ktorá je zároveň členom eurozóny aj schengenu, bez európskej agentúry či inštitúcie na svojom území.