Richarda Rybníčka opätovne zvolili za prezidenta Únie miest Slovenska (ÚMS). Stalo sa tak na utorkovom sneme ÚMS, na ktorom schválili aj priority pre rok 2025, návrh na zmenu financovania samosprávy a spoločné vyhlásenie za pro-európske smerovanie Slovenska.
ÚMS má v pláne pokračovať vo všetkých relevantných témach a oblastiach, a to sú legislatíva dotýkajúca sa samospráv, sociálne veci, školstvo, IT, eurofondy, klimatická zmena, energetika, či zapájanie miest do zmysluplných, praktických projektov a cezhraničných spoluprác.
Príprava reformy verejenej správy
Rybníček uviedol, že jeho kľúčovou prioritou, ako prezidenta ÚMS, bude otvárať predovšetkým tému financovania samosprávy a prípravu komplexnej reformy verejnej správy. „Inak totiž nebude možné vyriešiť nestabilnú a nepredvídateľnú situáciu v našich mestách, ktorá má priamy vplyv na kvalitu života obyvateľov,“ priblížil Rybníček.
ÚMS na sneme schválila aj priority, ktoré bude presadzovať pri zmene financovania miest a obcí na Slovensku. Zároveň definovala tie, ktoré by bolo potrebné, ale aj možné, realizovať od roku 2026.
Baránek zmenil svoje rozhodnutie, po kritike rozhovoru s Ficom bude opäť moderovať Sobotné dialógy v STVR
„Aj keď teraz svoju pozornosť sústreďujeme najmä na financovanie, neustále pripomíname nevyhnutnosť komplexnej reformy verejnej správy. ÚMS si svoju úlohu splnila,“ uviedla ÚMS s tým, že sú pripravení diskutovať s vládou, poslancami, politickými stranami, predstaviteľmi SK8, ZMOS a mimovládnym sektorom.
Diskutovať chcú pritom nielen o financovaní územnej samosprávy, ale aj o zmenách v rozdelení kompetencií, o zmenách územnosprávneho usporiadania, zmenách volebných systémov a zvýšenia vplyvu občanov našich miest na spravovanie nášho štátu. ÚMS prišla s návrhmi, ktoré považuje súčasne za vklad do verejnej diskusie a očakáva, že sa podarí nájsť dohodu, ktorá bude prínosná pre občanov.
Aktuálne problémy samosprávy
„Teraz je rad na vláde, poslankyniach a poslancoch NR SR a politických stranách, aby prevzali zodpovednosť a začali konať. Zároveň vítame záujem a snahu prezidenta SR Petra Pellegriniho v tejto téme,“ uviedla ÚMS a pripomenula, že prezident na spoločnom stretnutí so zástupcami samosprávnych združení 1. januára deklaroval, že sa téme decentralizácie a efektívnejšieho výkonu kompetencií chce venovať aj naďalej, a podieľať sa na diskusii so zástupcami centrálnej moci i politických strán.
Snem ÚMS prijal aj uznesenie k aktuálnym problémom samosprávy. Ide napríklad o aktuálnu situáciu v oblasti stavebného konania.
Tvrdenia o ukotvení Slovenska v Únii a NATO sa musia podľa Majerského naplniť činmi, šéf KDH sa vyjadril aj k protestom – VIDEO
„ÚMS považuje za nevyhnutné schválenie novej vládou pripravenej stavebnej legislatívy s účinnosťou od 1. apríla. ÚMS žiada poslancov NR SR o včasné prijatie navrhovanej legislatívy tak, aby nedošlo k narušeniu stavebných procesov po 1. apríli,“ priblížila ÚMS.
Vládu súčasne žiadajú, aby bezodkladne vyčlenila v štátnom rozpočte finančné prostriedky na osobitný transfer pre mestá a obce, ktorý zabezpečí pokrytie jednorazových odmien a odvodov pre zamestnancov vo verejnom sektore v rámci originálnych kompetencií miest a obcí a požadované zvýšenie platov zamestnancov v školstve o sedem percent, a to od septembra 2025.
Ukotvenie Slovenska v EÚ a NATO
Súčasne schválili aj spoločné vyhlásenie ÚMS pre jasné ukotvenie Slovenska v EÚ a v NATO. Spochybňovanie členstva SR v EÚ a NATO považuje ÚMS za nesprávne a nebezpečné. „Je tiež potrebné si pripomenúť, že 80 percent súčasných investícií do miest a obcí smeruje práve z európskych zdrojov. Bez nich nebude možný žiaden rozvoj našich miest, ani celého Slovenska,“ upozornila ÚMS.
Na sneme schválili aj stanovisko k budúcnosti politiky súdržnosti EÚ po roku 2027, v ktorom deklarujú napríklad podporu silnej a inkluzívnej politiky súdržnosti, presadzovanie princípov zdieľaného riadenia, zdôrazňovanie potreby zachovania rovnováhy medzi regionálnym rozvojom a modernizačnými cieľmi EÚ, apelovanie na zjednodušenie implementačných procesov a zosúladenie pravidiel či požiadavku navýšenia finančnej podpory pre mestá, mestské regióny a metropoly.