BRATISLAVA 23. novembra (WEBNOVINY) – Poslanci z osobitného výboru parlamentu na kontrolu Vojenského spravodajstva dnes boli pre kauzu odpočúvania novinárov na prieskume vo VOS, ale dostali sa len k súhlasom sudcu o odpočúvaní v štyroch medializovaných prípadoch.
„My sme si vyžiadali spisy k jednotlivým medializovaným prípadom, na to nám bolo povedané, že nebudeme môcť vidieť kompletné spisy, lebo podliehajú istému stupňu utajenia,“ povedal predseda výboru Peter Žiga (Smer-SD). S takýmto výsledkom nie sú poslanci spokojní, lebo teraz len vedia povedať, že sudca vyhovel súhlasu VOS na nasadenie ITP. Podľa Žigu je teraz na orgánoch činných v trestnom konaní, aby posúdili, či boli žiadosti odôvodnené.
Poslanec Martin Fedor (SDKÚ-DS) žiadal nahliadnuť do spisu, „lebo spis je akýsi začiatok prípadu, na základe ktorého sa potom tá žiadosť píše,“ vysvetlil. VOS preukázala, že žiadosť sudcovi išla a on vyhovel, ale podľa Fedora budú žiadať aj tak ďalšie vysvetlenie.
„To vysvetlenie by sa malo týkať najmä porovnania vyhodnotenia sudcu a vyhodnotenia v týchto prípadoch, ktoré bolo spracované v rámci služby a išlo pre ministra,“ povedal Fedor. Chce vidieť aj ďalšie dokumenty o prípadoch, ktoré pribúdajú. Pre neho nie je podstatná len legálnosť, ale aj odôvodnenosť odpočúvaní. Podľa neho pri unikaní utajovaných skutočností nemajú byť odpočúvaní prijímatelia, ale ten, kto dokumentmi disponuje a má právomoc s nimi narábať. „Nebudem odpočúvať novinára, ale spravím si poriadok vo vlastnom dome a tam sa stalo to prvé pochybenie,“ vyhlásil Fedor.
Kauza, akú si Slovensko nepamätá
Prieskum sa neskončil, lebo sa ešte vynárajú aj ďalšie podozrenia o odpočúvaniach, ktoré nemuseli byť zákonné. „Budeme požadovať ďalšie materiály od Vojenského obranného spravodajstva, aby sme do nich mohli nahliadnuť a aby sme sa vedeli presvedčiť nielen v týchto štyroch konkrétnych prípadoch, ale aj ďalších prípadoch,“ povedal Žiga s tým, že dnes na to neboli pracovníci VOS pripravení. Výbor sa na ďalšom postupe dohodne v najbližších dňoch.Na nový medializovaný prípad údajného odpočúvania novinárky Patrície Poprockej (Ďuriškovej) ešte v roku 2007, ktorá bola odpočúvaná aj teraz, sa na prieskume poslanci nepýtali.
„Ako hlboko pôjdeme do minulosti, budeme sa pýtať, čo bolo za Fedora, za Lišku, za Kanisa alebo pokiaľ,“ opýtal sa Fedor s tým, že je tu aktuálna kauza, ktorú si Slovensko nepamätá. Žiga o prípade ešte nevedel. „Neviem k tomu zaujať stanovisko, zrejme tam bol nejaký postup a ten postup bol vyhodnotený, ja neviem posúdiť, či bol oprávnený alebo neoprávnený,“ dodal Žiga.
Kauza hayekovci ožila
Na prieskume sa nepýtali ani na ďalší medializovaný prípad, že VOS údajne monitorovala aj premiérku Ivetu Radičovú v období kauzy hayekovci. Túto informáciu vtedy tiež ešte nemali. „Je to veľmi zaujímavé a škandalózne, že môže niekto odpočúvať premiéra tejto krajiny, ale myslím si, že to súvisí s tým zvláštnym poňatím úlohy politika a ministra v rámci tohto politického systému. Niektoré strany priniesli do politiky úplný amaterizmus a voluntarizmus a myslím si, že práve preto to nie je v poriadku,“ povedal Žiga.
V období, keď bol Fedor ministrom, sa podľa jeho slov určite „na priamo“ novinári neodpočúvali. Možnosti, že k tomu došlo, dáva 0,01 percenta „Rozhodne som o tom nevedel, rozhodne som nedával nejaké príkazy alebo niečo podobné,“ povedal Fedor, ktorý vtedy žiadne informácie o odpočúvaní novinárov nemal.
Premiérka sa hnevá