PARÍŽ 1. júna (WEBNOVINY) – Španielsky tenista Rafael Nadal a Brit Andy Murray vytvorili semifinálovú dvojicu v hornej polovici „pavúka“ dvojhry mužov na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros v Paríži (22. mája – 5. júna, celková dotácia 17 520 000 eur, antuka vonku).
Obhajca titulu a celkovo 5-násobný víťaz tohto podujatia Nadal prekonal v stredajšom štvrťfinále Švéda Robina Söderlinga nasadeného ako piateho za 2:35 h 6:4, 6:1, 7:6 (3).
V treťom sete sa Nadalovi nevypomstilo, že hneď stratil náskok 2:0. V jedenástej hre odvrátil tri brejkbaly. Líder renkingu ATP pripomenul na hlavnom dvorci Philippa Chatriera svoj miestny vlaňajší takisto trojsetový úspech proti Söderlingovi. Teraz sa mu zároveň znova revanšoval aj za osemfinálovú prehru zo sezóny 2009, stále svoju jedinú na medzinárodných otvorených majstrovstvách Francúzska, na ktorých má zápasovú bilanciu 43:1.
„Mal som veľmi náročného súpera, takže som šťastný z postupu do semifinále. V ňom budem musieť zahrať ešte lepšie, aby som mohol ísť až do finále,“ povedal Nadal v interview pre organizátorov ešte na kurte. Neskôr na tlačovej besede dodal: „Pred dvoma dňami som povedal, že som nehral dosť dobre na triumf na Roland Garros a uvidíme pozajtra. Dnes som však zahral oveľa lepšie ako vtedy, niektoré veci mi išli priam veľmi dobre.
Ponachádzal som veľa riešení. Veľmi dobre som sa pohyboval, mal som pocit, že konečne uspokojivo vykrývam dvorec. Bol to môj najlepší výkon na tomto turnaji. Nemohol som však očakávať, že zvíťazím nejako 6:1, 6:1, 6:1. Do stavu 6:4, 6:1, 2:0 som mal pomerne jasne navrch, hral som na dobrej úrovni. potom som však porobil nejaké chyby, asi z nervozity. Navyše, súperov výkon išiel nahor. Ak už však ten set dospel do tajbrejku a ja som z neho vyšiel ako víťaz, považujem to za pozitívny moment. Bolo vhodné zacítiť aj trochu tlaku v tej koncovke. Myslím si, že na ďalší zápas mi to prospeje.“
Söderling uviedol: „Počas prvých dvoch setov riadne fúkalo, v takých podmienkach nebolo ľahké servovať. Potom ten vietor trochu utíchol. Uznávam, že mi to spôsobilo určité ťažkosti, ale obaja sme to mali rovnaké. Som veľmi spokojný s tým, ako som hral v závere zápasu, hoci škoda tých brejkbalov na 6:5 v treťom sete. Mohol som znížiť na 1:2, ale nezabúdajme, že sa hrá na tri víťazné, takže by ma stále čakala dlhá cesta. Súper však zahral veľmi dobre v tajbrejku a nepustil ma ani na jej začiatok. Zaregistroval som tie jeho predchádzajúce sťažnosti na vlastné výkony, ale keď nastupujete proti svetovej jednotke, nemôžete očakávať, že zahrá zle – to by bola pekná hlúposť. On dnes predviedol dobrý výkon, robil minimum chýb a vzhľadom na spomenuté poveternostné podmienky mu solídne išlo podanie.“
Nadal síce na „winnery“ zaostal 24:32, ale v nevynútených chybách bol zdrvujúco lepší (13:41) a jeho povestná defenzíva opäť mala špičkové parametre po tom, ako aj po osemfinále nešetril sebakritikou. Nadal využil 6 z 11 brejkbalov, súper zužitkoval 2 zo 6 takýchto možností a môžu ho najmä tie zo záverečnej fázy napokon posledného setu. Söderling platne trafil len 57 % prvých podaní. Po druhom si pripísal iba 35 % takto rozohraných bodov, zatiaľ čo Španiel až 71 %.
Dvadsaťšesťročný Švéd, ktorý na predchádzajúcich dvoch ročníkoch RG vždy vyradil obhajcu titulu, aktuálne má proti Španielovi skóre 2:6, minulý rok mu podľahol aj vo wimbledonskom štvrťfinále. Medzičasom sa spolu nestretli. „Severan“ utrpel okrúhlu 30. prehru na súčastiach Grand Slamu. Do stredy ťahal šnúru štyroch triumfov nad Španielmi a dokonca ôsmich proti ľavákom. S úradujúcimi jednotkami renkingu klesol na štatistiku 2:11.
Húževnatý Malorčan Nadal sa riadne potrápil v 1. kole, keď Američana Johna Isnera prekonal za 4:01 h len 6:4, 6:7 (2), 6:7 (2), 6:2, 6:4. V 2. kole proti krajanovi Pablovi Andújarovi síce už uspel bez straty čo i len jedného dejstva, ale v tom treťom sa dostával z manka 1:5 a ôsmich setbalov. V 3. kole suverénne prekonal chorvátskeho kvalifikanta Antonia Veiča (6:1, 6:3, 6:0), v osemfinále si poradil s jeho oveľa renomovanejším krajanom Ivanom Ljubičičom (7:5, 6:3, 6:3).
Nadal si v piatkovom semifinále zmeria sily so štvorkou žrebu Andym Murraym. Brit zvíťazil vo štvrťfinále nad argentínskym prekvapením tohto turnaja Juanom Ignaciom Chelom za 173 minút 7:6 (2), 7:5, 6:2. V úvodnej časti sa pritom na kurte Suzanne Lenglenovej dostal z manka 1:4 s dvojitým brejkom. V druhom sete ešte raz prerazil Juhoameričanovo podanie, keď predtým premrhal náskok 5:2 a servis. V treťom dejstve už mal navrch po tom, ako unikol na 2:0.
Dvadsaťštyriročný rodák zo škótskeho Dunblane Murray utiekol v osemfinálovom 4. kole Srbovi Viktorovi Troickému z 2:5 v piatom sete a zaznamenal svoj 8. úspech z ostatných 9 „maratónov“. Trojnásobný finalista „Majors“ Murray vtedy nastúpil v zdravotne otáznom stave, keď si na začiatku druhého setu stretnutia s Nemcom Michaelom Berrerom v 3. kole vyvrtol pravý členok a prvotne neodmietal ani úvahy o nútenom odstúpení. Murray teraz o jedno kolo prekonal svoj osobný rekord pri Seine, ktorý dosiahol predvlani.
Brit vedie nad Argentínčanom v bilancii zo vzájomných súbojov už 7:1, prekonal ho siedmy raz v rade. Naposledy sa stretli vlani práve na Roland Garros, vtedy už v 2. kole (6:2, 6:7 /5/, 6:3, 6:2). Tridsaťjedenročný Chela (34. v hodnotení) si zahral vo štvrťfinále tohto podujatia po siedmich rokoch. Aj v sezóne 2004 nestačil v osmičke na Brita, a to Tima Henmana. Odvtedy sa žiadny „ostrovan“ nedostal vo francúzskej metropole takto ďaleko. Zatiaľ posledným finalistom bol už v roku 1937 Bunny Austin a šampiónom v sezóne 1935 Fred Perry. Murray má na konte 16 primátov, ale ani jeden z najpomalšieho povrchu. Teraz si pripísal 10. víťazstvo nad niektorým z Argentínčanov z ostatných 11 zápasov.
Zverenec Pabla Fuenteho Chela, ktorý bol vo štvrťfinále aj na US Open 2007, sa v pondelok posunie približne na 20. priečku vo svetovom rebríčku (v auguste 2004 bol na 15. mieste) a stane sa národnou jednotkou. Proti členom Top 10 prehral svoj 11. zápas v rade. Pri terajšom nezdare síce urobil menej nevynútených chýb (35:44), ale Murray ho jasne prevýšil vo víťazných úderoch (59:27) a najmä efektivite pri brejkbaloch (8/16 – 5/17). Argentínčan až 16-krát nezvládol zákrok pri sieti.
Chela skonštatoval: „Pre mňa to bol veľmi dobrý turnaj. Druhý raz som sa tu prebojoval do štvrťfinále a celkovo som bol iba tretíkrát takto ďaleko na grandslamovom podujatí. Som teda veľmi spokojný. Samozrejme, že krátko po prehre je to vnímanie trochu skreslené, ale budem odchádzať s pozitívnymi pocitmi. Za dnešok škoda toho prvého setu. Proti takým kvalitným súperom dostanete len málo príležitostí. Keď sa teda naskytnú, musíte z nich ťažiť. Ten úvodný set bol kľúčom k celému zápasu. Potom som už stále bol pozadu.“ Argentínčan vzhľadom na svoj vek odpovedal aj na otázku o plánoch: „Chystám sa hrať ešte aj v budúcej sezóne, budem teraz mať dobré renkingové postavenie a stále ma to baví, pociťujem hlad po tenise. Po sezóne 2012 uvidíme.“
Semifinálovú dvojicu v dolnej časti „pavúka“ tvoria Srb Novak Djokovič a Švajčiar Roger Federer. Ak zverenec Mariána Vajdu Djokovič v tomto zápase uspeje, stane sa k 6. júnu premiérovo vo svojej kariére jednotkou renkingu. Do semifinále postúpili štyria najvyššie nasadení. Takáto situácia predtým naposledy v rámci „veľkej štvorky“ nastala v sezóne 2006 práve na medzinárodných otvorených majstrovstvách Francúzska. Vtedy tvorili predmetné kvarteto Federer, Nadal, Argentínčan David Nalbandian a Ljubičič. Celkovo ide o 12. prípad tohto typu v Open Ere, uviedla Medzinárodná tenisová federácia (ITF).
Víťaz 45 turnajov Nadal, ktorý práve v piatok bude mať 25. narodeniny, vedie v bilancii zo vzájomných duelov nad Murraym 10:4, na „tehlovej múčke“ s ním ešte nikdy neprehral. Navyše, Španiel celkovo ťahá povzbudzujúcu minisériu dvoch úspechov proti Britovi: v semifinále v monackom Monte Carle ho prekonal 6:4, 2:6, 6:1.
Nadal o nadchádzajúcom zápase povedal: „Radšej by som hral proti ľahšiemu súperovi, o tom nepochybujte. Čeliť Andymu je vždy veľká výzva. Všetci vieme, akým je dobrým tenistom. Má talent, ku ktorému len ťažko nájdete porovnateľné. Disponuje všetkými údermi a zložkami. Veľmi dobre sa bráni, veľmi dobre útočí, fantasticky behá. Môžete ho zdolať iba zásluhou výkonu na naozaj vysokej úrovni – veľmi agresívneho. Nie je to nemožné a ja sa o to pokúsim. Nepredpokladám, že by ho ten členok nejako limitoval, keď medzičasom zvládol päťsetový zápas a dnes znova postúpil. Poznám to, s bolesťou sa dá hrať, ak vyložene nelimituje váš pohyb. Myslím si, že v piatok bude Andy v stopercentnom stave.“
Ak Nadal získa svoj šiesty miestny titul po sezónach 2005 – 2008 a 2010, dotiahne sa na čelo historického poradia k Švédovi Björnovi Borgovi. V prípade neúspechu by ho Djokovič – bez ohľadu na vlastný výsledok na RG 2011 – vystriedal v pondelok na vrchole počítačového poradia.
Olympijský víťaz z Pekingu 2008 Nadal by sa v prípade šiesteho zisku Pohára mušketierov stal historicky druhým najmladším hráčom s dovedna 10 grandslamovými titulmi v kariére. V deň finále medzinárodných otvorených majstrovstiev Francúzska 2011 bude mať presne 25 rokov a 2 dni. Na prvej priečke by zostal Borg (24 rokov a 30 dní), druhý momentálne je Federer (25 rokov a 173 dní). Nadal okrem šiestich parížskych triumfov má primáty z Wimbledonu 2008 a 2010, Australian Open 2009 a US Open 2010.
Do semifinále dvojhry mužov na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros v Paríži postúpili štyria najvyššie nasadení tenisti – Španiel Rafael Nadal, Srb Novak Djokovič, Švajčiar Roger Federer a Brit Andy Murray. Takáto situácia predtým naposledy v rámci „veľkej štvorky“ nastala v sezóne 2006 práve na medzinárodných otvorených majstrovstvách Francúzska. Vtedy tvorili predmetné kvarteto Federer, Nadal, Argentínčan David Nalbandian a Chorvát Ivan Ljubičič. Celkovo ide o 12. prípad tohto typu v Open Ere, informovala Medzinárodná tenisová federácia (ITF).
Dvojhra mužov – štvrťfinále:
Rafael Nadal (Šp.-1) – Robin Söderling (Švéd.-5) 6:4, 6:1, 7:6 (3) za 155 minút
Andy Murray (V. Brit.-4) – Juan Ignacio Chela (Arg.) 7:6 (2), 7:5, 6:2 za 173 minút