Rezort dopravy je proti mýtu na cestách II. a III. triedy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elektronické mýto
Foto: ilustračné, SITA/Dušan Hein

BRATISLAVA 7. marca (WEBNOVINY) – Ministerstvo dopravy potvrdilo, že je proti spoplatneniu ciest II. a III. triedy a garantuje, že sa nebude rozširovať rozsah spoplatnenia ciest I. triedy, okrem novovybudovaných úsekov.

Garancie nespoplatnenia ciest II. a III. triedy sú podmienené súhlasom samosprávnych krajov a v tejto veci sa uskutočnia rokovania. Vyplýva to zo zápisu z piatkového pracovného rokovania medzi ministerstvom dopravy a Úniou autodopravcov Slovenska (UNAS).

„Intravilány miest a obcí vrátane diaľničného úseku mesta Bratislavy budú od 15. marca monitorované a spoplatnené nulovou mýtnou sadzbou,“ uvádza sa v ďalšom z ôsmich záverov rokovania.

O výške pokút budú rokovať

O zrušení platieb mýta v intravilánoch v dĺžke takmer tisíc kilometrov sa však rezort dopravy už skôr dohodol so Združením cestných dopravcov ČESMAD Slovakia i s UNAS. Dohodli sa aj na tom, že pokuty za mýtne priestupky, nie však opakované, budú na priemernej úrovni krajín Európskej únie (EÚ). O výške pokút budú rokovania.

Prehodnotia sa úseky ciest I. triedy zaradené do spoplatnenej skupiny ciest súbežných s diaľnicami a rýchlostnými cestami. Ministerstvo dopravy bude o tom rokovať s autodopravcami, predstaviteľmi krajov a Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS). Aj zákazy prejazdov vozidiel nad 12 ton cestami II. a III. triedy budú prehodnotené v súčinnosti so samosprávami.

„Ministerstvo dopravy, UNAS a ČESMAD budú ďalej rokovať o úprave zliav za prejazdené kilometre a o zjednotení tabuliek zliav pri vozidlách do 12 a nad 12 ton,“ uvádza zápisnica. Autodopravcovia a ministerstvo financií pripravia návrh zníženia dane z motorových vozidiel a spotrebných daní ovplyvňujúcich cenu nafty na štandardné úrovne EÚ.

Rezort dopravy bude v tomto procese vystupovať ako mediátor. Autodopravcovia, Národná diaľničná spoločnosť, a.s. a mýtna spoločnosť SkyToll, a.s. dohodnú výšku a spôsob čerpania mýta do debetu a vyriešia poruchy a „detské choroby“.

Kamión
Foto: SITA/Martin Dorčák

Štrajk nebude

Ide o spresnenie požiadaviek UNAS dohodnutých na rokovaniach s ministerstvom dopravy už 20. februára. Zástupcovia UNAS sa neskôr obávali, že ich požiadavky nebudú splnené a 5. marca podali na úrade vlády oznámenie o ostrom štrajku. Premiéra Roberta Fica pritom vyzvali, aby zabezpečil splnenie ich požiadaviek do piatka 7. marca, inak hrozili začatím štrajku.

Ministerstvo tvrdilo, že vzhľadom na skôr dosiahnutú dohodu nie je na štrajk dôvod. Rezortný štátny tajomník Viktor Stromček kritizoval vedenie únie, že situáciu politicky zneužíva pred prezidentskými voľbami. Doterajší predseda UNAS Milan Laurinec, ktorý priznal, že podporuje kandidátku Helenu Mezenskú, sa do volieb hlavy štátu vzdal funkcie.

Zastupujúci predseda UNAS Róbert Huran po piatkovom rokovaní s vedením ministerstva dopravy povedal, že štrajk do konca týždňa nebude a o ďalšom postupe rozhodnú autodopravcovia v nedeľu na stretnutí v obci Nová Dedina v okrese Levice v Dome kultúry o 15:00.

„Čo sa týka štrajku, situácia je taká, že máme stretnutie s autodopravcami v nedeľu, kde budeme demokraticky rozhodovať o tom, aký bude ďalší postup. Čiže minimálne do nedele môžeme občanov uistiť, že štrajk nebude,“ uviedol Huran.

K rokovaniam pristupovali korektne

Podľa šéfa UNAS ide im najmä o tom, aby sa dohodnuté podmienky splnili čo najskôr. „Autodopravcovia sú v mimoriadne ťažkej situácii, čiže nebudeme štrajkovať, ak budeme vidieť, že je záujem čo najrýchlejšie tieto veci riešiť. V prípade, že sa to bude naťahovať, môže sa to prehodnotiť,“ odvetil Huran na otázku, či je dôvod na štrajk. Tvrdil, že k rokovaniam vždy chceli pristupovať korektne. „Pre nás je to priorita,“ dodal s tým, že ak to, na čom sa dohodli, bude naplnené, budú spokojní.

Hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa ocenil, že autodopravcovia z UNAS sa vrátili k rokovaniu. „Sme radi, že sa vysvetlili nedorozumenia medzi nami a zostáva nám len dúfať, že tieto korektné rokovania budú pokračovať ďalej z obidvoch strán. Celý tento týždeň sme deklarovali, že nevidíme dôvod na štrajk, ani autodopravcovia nám nepovedali konkrétny dôvod, podľa ktorého by mohol byť štrajk,“ povedal Kóňa.

DKV Euro Service mýto ilustračka
DKV Euro Service mýto ilustračka

Ďalšie rokovania budú ťažké

Ďalšie rokovania budú podľa neho ťažké, lebo viaceré požiadavky sa netýkajú len rezortu dopravy. Potrebné sú aj rokovania so samosprávnymi krajmi, Združením miest a obcí Slovenska a ministerstvom financií. Rezort dopravy za nich nemôže momentálne niečo garantovať, ale verí, že rokovania budú pokračovať konštruktívne a korektne. „Odmietame, že by sme chceli tieto rokovania brzdiť. K riešeniu všetkých otázok budeme pristupovať pragmaticky a promptne,“ dodal Kóňa.

UNAS napríklad žiada garancie, aby sa mýtom nikdy nespoplatnili cesty II. a III. triedy a nerozširoval sa rozsah spoplatnenia ciest I. triedy, okrem novovybudovaných obchvatov. „Snažíme sa dosiahnuť stav, aby občania nemali ničené domy, aby nebola nadmerná premávka. Budeme sa snažiť, aby boli spokojní všetci, čiže autodopravcovia, občania, vyššie územné celky a obce,“ tvrdí Huran.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Viktor Stromček
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRUNAS Únia autodopravcov Slovenska