Remišová chce pritvrdiť v boji proti dezinformáciám, predstavila vlastnú novelu zákona

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
KONGRES: ITAPA 2021
Podpredsedníčka vlády SR a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová. Foto: SITA/ITAPA Branislav Bibel

V boji proti šíreniu dezinformácií a nenávistného obsahu na internete má štátu pomáhať nový zákon. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie totiž pracuje na návrhu nového zákona o opatreniach proti šíreniu nedovoleného obsahu, ktorý sa má zamerať na boj proti dezinformáciám a hoaxom, ak sa šíria prostredníctvom informačných technológií.

Vyplýva to z predbežnej informácie k príprave návrhu zákona, ktorú ministerstvo predložilo do pripomienkového konania.

Šírenie škodlivého obsahu

Zákon sa podľa rezortu bude vzťahovať na taký obsah, ktorého verejné šírenie napĺňa znaky skutkovej podstaty trestných činov.

Ide napríklad o trestný čin podvodu, založenia, zosnovania a podporovania zločineckej alebo teroristickej skupiny, vlastizrady, sabotáže, vyzvedačstva, násilia proti skupine obyvateľov, či financovania terorizmu alebo viacerých extrémistických trestných činov.

„Z hľadiska spôsobu šírenia, respektíve dostupnosti nedovoleného obsahu by malo ísť o šírenie prostredníctvom elektronickej služby, slúžiacej alebo umožňujúcej zdieľanie nedovoleného obsahu s inými používateľmi, alebo s vopred neurčenou skupinou osôb, a to bez ohľadu na spôsob jej poskytovania (dostupnosť cez webové sídlo, aplikáciu, iné technické alebo programové prostriedky),“ uvádza ministerstvo.

Možný zásah štátu

Pokiaľ ide o poskytovateľov elektronických služieb, opatrením proti nedovolenému obsahu má byť povinnosť znemožniť jeho ďalšie šírenie.

„Tento typ aktivity bude vzťahom medzi poskytovateľom elektronickej služby a užívateľmi a bude nevyhnutným prvým krokom na to, aby sa dalo následne domáhať zásahu zo strany štátu,“ informoval rezort.

Jednotlivé typy opatrení zo strany štátu budú podľa ministerstva z hľadiska intenzity previazané na kritickosť zásahu nedovoleného obsahu do zákonom chránených záujmov.

„Z tohto pohľadu akýkoľvek invazívny zásah štátu bude prípustný len v najzávažnejších prípadoch, ak ochranu dotknutého záujmu nie je možné vyriešiť inak,“ uvádza ministerstvo.

Snahy o destabilizáciu spoločnosti

Ministerstvo doplnilo, že chráneným záujmom by mali byť napríklad ochrana práv a slobôd fyzických osôb a právnických osôb, ochrana ústavného zriadenia a vnútorného poriadku vrátane ochrany pred destabilizáciou spoločnosti prehĺbením polarizácie a radikalizácie verejnej diskusie.

Základné opatrenia, ako zásahy zo strany štátu, budú podľa ministerstva rozdelené do troch skupín. Prvou je štátny dohľad a peňažné sankcie (pokuty) za porušenie povinností.

Druhou je uloženie povinnosti odstrániť nedovolený obsah a treťou invazívne odstránenie obsahu zo strany štátu vrátane blokovania.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Ministerstvo investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SR MIRRI