BRATISLAVA 14. júla (WebNoviny.sk) – Aktuálna výška životného minima na Slovensku nie je dostatočným minimom na prežitie. Myslia si to zástupcovia Konfederácie odborových zväzov SR (KOZ), ktorí aktuálne sumy životného minima považujú za nepostačujúce.
Zo zdravotníctva odchádzajú sestry, mladých odrádzajú nízke platy a pracovné podmienky
Od začiatku júla tohto roka sa po štyroch rokoch suma životného minima pre plnoletú fyzickú osobu zvýšila z 198,09 eura na 199,48 eura mesačne. Plnoletá osoba si tak prilepšila o 1,39 eura mesačne, ďalšia spoločne posudzovaná osoba o 0,97 eura mesačne a nezaopatrené dieťa 0,64 eura mesačne.
Negatívny vývoj životného minima
„Za posledných 15 rokov sledujeme mimoriadne negatívny vývoj v sumách životného minima, keďže zvyšovanie miezd je iniciované najmä rastom cien a teda rastom životných nákladov, čo sa ale v sumách životného minima dostatočne neodráža,“ povedala na piatkovom tlačovom brífingu viceprezidentka KOZ Monika Uhlerová.
Pod 900 eur v hrubom zarába vyše polovica Slovákov, časť z nich si musí vystačiť s minimálnou mzdou
„Ľudia poberajúci napríklad dávky v hmotnej núdzi sú chytení do pasce chudoby. V súčasnosti je takýchto ľudí zhruba 680 tisíc a 12,3 % sú v ohrození chudoby alebo sociálneho vylúčenia, z ktorého sa veľmi ťažko dostáva,“ upozornila.
Pripomenula tiež, že životné minimum sa posledné štyri roky nezvyšovalo, tým pádom sa nezvyšovala ani nezdaniteľná časť základu dane, čo má priamy dopad na čisté príjmy zamestnancov. „Keď hrubé príjmy rástli, rástla aj minimálna mzda, nerástli však dostatočným tempom čisté príjmy,“ skonštatovala viceprezidentka.
Čisté príjmy nerástli dostatočným tempom
KOZ preto spochybňuje spôsob výpočtu a valorizačný mechanizmus životného minima. Odborári poukazujú na to, že životné minimum má dopady aj na výpočet ďalších dávok, ako je napríklad rodičovský príspevok, príspevok na podporu náhradnej starostlivosti, príspevok na dieťa, náhradné výživné, ale aj na výpočet nezdaniteľnej časti základu dane.
Štát si svojich zamestnancov neváži, odborári pripúšťajú nátlakové akcie
Preto k novele zákona o dani z príjmov, ktorá je aktuálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní, predložili viacero pripomienok.
KOZ požaduje zmeniť výšku nezdaniteľnej časti základu dane. Tá je v súčasnosti naviazaná na životné minimum ako jeho 19,2 násobok. Okrem toho odborári navrhujú zahrnúť príspevok člena odborovej organizácie do nezdaniteľnej časti dane, zvýšiť strop pre príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie či oslobodiť príjmy zo sociálneho fondu od dane.