BRATISLAVA 27. augusta (WEBNOVINY) – Na pripomenutie si pamiatky vyše desaťtisíc tých, ktorí v Slovenskom národnom povstaní (SNP) položili svoje životy, vyzvala dnes premiérka Iveta Radičová. „Poďakujme im za to, že mali odvahu postaviť sa na stranu slobody a spravodlivosti a priniesli najvyššiu obeť,“ konštatovala Radičová vo vyhlásení k 66. výročiu Slovenského národného povstania.
Podľa predsedníčky vlády bude historické zhodnotenie tejto epochy našich dejín ešte dlho nejednotné. Ako ďalej uviedla vo svojom vyhlásení k výročiu SNP, ktoré si pripomenieme v nedeľu 29. augusta, „v súvislosti s vojnovým Slovenským štátom a Slovenským národným povstaním zaznievajú hlasy volajúce po tom, aby historici už jednoznačne zhodnotili obe udalosti, epochy. Som presvedčená, že tieto hlasy ešte dlho nebudú môcť byť vypočuté. Sú to dejiny spoluprežívaného času. Ešte žijú pamätníci. … A historici nevyrastajú mimo rodín, rodinným prostredím sú minimálne ovplyvnení, ak nie limitovaní. A tak ako každý človek, aj oni majú tendenciu posudzovať celok podľa časti, podľa priamo zažitej či odovzdanej osobnej skúsenosti“.
V súvislosti s hodnotením dejín sú podľa Radičovej dôležité aj kritériá, hodnoty, cez ktoré sa na udalosti pozeráme. „Kto posudzuje éru Slovenského štátu podľa toho, ako sa vtedy materiálne žilo, a nebude si všímať hrôzy a utrpenia nevinných, bude k vojnovému Slovenskému štátu veľmi zhovievavý. Ak je za najvyššiu hodnotu považovaná štátnosť, jej vytvorenie a udržanie, tak vojnový Slovenský štát a Slovenské národné povstanie budú hodnotené inak, ako keď k najvyšším hodnotám priradíme demokraciu, slobodu a toleranciu.“ Premiérka tvrdí, že nepatrí „k ľuďom, ktorí za najvyššiu hodnotu považujú plný žalúdok za každú cenu“. „Podľa mojich hodnotových kritérií bolo dobro jednoznačne na strane tých, ktorí sa statočne a odvážne postavili proti agresorovi, proti totalite túžiacej po novom celosvetovom poriadku, kde by jedna rasa, jeden národ zotročoval tie ostatné.“
Radičová dodáva, že si musíme strážiť historickú pamäť, odovzdávať si príbehy odvahy a statočnosti, ľudskosti a vzájomnej pomoci v ohrození. Ako tvrdí, dôležité je to preto, „aby sa ani dnes, keď žijeme v demokracii, pluralite a slobode a keď Slovensko tvorí súčasť spoločného európskeho domu, už zneužívanie moci, bezprávie či nespravodlivosť v nijakej podobe nemohli opakovať“.
SITA