BRATISLAVA 28. marca (WEBNOVINY) – Pedagógovia nemajú v spoločnosti postavenie, aké by si zaslúžili. Vyhlásila to premiérka Iveta Radičová počas dnešného oceňovania osobností z oblasti školstva a vedy, ktorým minister školstva Eugen Jurzyca udelil pri príležitosti Dňa učiteľov medaily sv. Gorazda. „Na jednej strane učiteľom zverujeme svoje deti, na strane druhej v spoločenskom uznaní častokrát volíme slová kritiky,“ povedala Radičová.
Pripomenula prieskum verejnej mienky z roku 2009, v ktorom ju spomedzi politikov občania označili ako potenciálne najlepšiu triednu učiteľku na základnej škole pre svoje deti. Napriek tomu, že na základnej škole nikdy neučila. „Dodnes to chápem ako jeden z najväčších komplimentov, aké som kedy dostala,“ uviedla Radičová.
Predsedníčka vlády označila kvalitné školstvo za jeden z hlavných cieľov tejto garnitúry. Priala by si, aby úroveň vzdelávania na Slovensku dosiahla na špičku Európy a aby naši študenti nemuseli odchádzať za lepším štúdiom do zahraničia. Učitelia by podľa nej mali byť najváženejšími osobnosťami v spoločnosti. „Pýchou učiteľa je, ak má schopných a úspešných žiakov. Čím viac úspešných žiakov má, tým úspešnejší je učiteľ,“ dodala premiérka.
Minister Jurzyca sa nazdáva, že spoločenská hodnota učiteľov stúpa. Spomenul nedávne oceňovanie osobností Slovenska, z ktorých väčšina pri ďakovnej reči nezabudla na svojich pedagógov. V príhovore povedal, že je na čase sa zaoberať morálkou v školstve. Učiteľov požiadal, aby boli pre žiakov príkladom dobrej morálky. „Či udelenie diplomu bez toho, aby si ho študent zaslúžil, nie je niečo ako krádež v stredoveku?“ konštatoval Jurzyca s tým, že pokrok v spoločnosti možno šíriť len napodobňovaním učiteľov.
Na platy učiteľov sa z verejných financií nedá viac vyžmýkať
Jurzyca tvrdí, že rozumie nespokojným odborárom aj učiteľom, ktorí namietajú nízke platy, no tí by mali pochopiť, v akom stave sú verejné financie. „V súčasnej situácii sa dá z verejných financií ťažko vyžmýkať viac,“ povedal dnes Jurzyca novinárom po tom, čo medailami sv. Gorazda ocenil osobnosti školstva a vedy. Podľa ministra dostali učitelia výnimku už tento rok a ich platy neklesali na rozdiel od ostatných platov vo verejnej správe. „Podľa vyjadrení ministra financií sa zdá, že takýto trend udržíme ešte aj na budúci rok,“ konštatoval Jurzyca.
Šéf rezortu financií a Jurzycov spolustranník Ivan Mikloš vyhlásil, že objem prostriedkov na platy vo verejnom sektore sa na Slovensku v budúcom roku nebude zvyšovať. Jedinou výnimkou budú zrejme učitelia, ktorým by mali v budúcom roku stúpnuť platy o tri percentá.
Podľa odborárov by bolo ideálne, keby sa platy učiteľov rovnali 1,6-násobku mzdy v národnom hospodárstve. Jurzyca vraví, že je to beh na dlhé trate. „Ale táto vláda má záujem, aby sa pomer platov učiteľov k platom v národnom hospodárstve približoval k pomeru, ktorý je bežný v krajinách, ktoré sú v školstve veľmi úspešné,“ uviedol Jurzyca s tým, že ak by nebola kríza, mohla byť situácia lepšia.
Medzi ocenenými aj novinár
Osobnosti z oblasti školstva a vedy ocenil dnes v Bratislave minister Eugen Jurzyca pri príležitosti dnešného Dňa učiteľov veľkými, malými medailami sv. Gorazda či ďakovnými listami. Celkovo 28 žien a 34 mužov získalo uznanie nielen za dlhoročnú pedagogickú prácu, mimoriadne výsledky dosiahnuté vo výchovno-vzdelávacom procese, ale aj inovatívny prístup vo vzdelávaní či starostlivosť o postihnutých a talentovaných žiakov.
Jurzyca dnes udelil aj ďakovný list za úspešnú publikačnú činnosť v prospech transparentnosti vysokého školstva novinárovi denníka SME Jánovi Glovičkovi. Ocenili ho za sériu článkov o podozrivých praktikách na Právnickej fakulte Univerzity Komenského, ktoré už prešetruje polícia. Redaktor poukázal na prípad z roku 2008, keď sa skupina daňových poradcov dostala na právo na najstaršej a najväčšej slovenskej univerzite mimo poradia vďaka nezákonnej pomoci.
Ocenenia nesúce meno sv. Gorazda udeľujú ministri školstva pri príležitosti Dňa učiteľov pedagógom, školským pracovníkom, ale aj pracovníkom v iných oblastiach spoločenského života už od roku 1997. Návrhy na udelenie ocenení predkladajú ministerstvu školstva orgány štátnej správy v školstve, občianske združenia, rôzne inštitúcie, rektori vysokých škôl alebo riaditelia priamo riadených organizácií rezortu či jednotlivci prostredníctvom príslušných krajských úradov. Tie následne posudzuje komisia miniaterstva.