BRATISLAVA 13. júla (WEBNOVINY) – Slovensko má armádu (13 400 profesionálnych vojakov) čosi väčšiu ako je rozsah jednej štandardnej divízie (má 10 až 12 tisíc vojakov), ale štruktúry si ponechalo ako v období, keď malo obrovskú armádu – upozorňuje premiérka Radičová. „Samotné tie štruktúry nielen komplikujú fungovanie armády, ale sú naozaj zbytočné,“ povedala premiérka. Ako dodala, máme v tomto rezorte tritisíc civilných zamestnancov, pričom veľkosťou porovnateľné krajiny ich majú 500. Preto by mal podľa nej rezort obrany najprv prejsť racionalizačnými krokmi pri existujúcich zložkách. „Nik zatiaľ nemá odhad, čo by mohli reálne priniesť, čiže to je prvý krok,“ povedala Radičová. Až po tom, ako sa zracionálni fungovanie dovnútra, padne rozhodnutie, čo sa bude v armáde posilňovať.
Nové námety, ktoré sú obsahom pripomienok Bezpečnostnej rady SR ku Komplexnému hodnoteniu obrany, budú zapracované do východiskového materiálu pre stratégiu obrany až do roku 2020. Potom sa vypracuje tzv. Biela kniha, ktorá už bude obsahovať aj konkrétne ekonomické dopady a presné zadefinovanie priorít. Na jeseň 27. októbra budú mať spoločné zasadnutie slovenská a česká vláda. Jednou z hlavných tém budú rezorty obrany. „Aby sme hľadali čo najviac spoločných projektov, pretože to rieši finančné zdroje a zefektívňuje obranu tak blízko seba ležiacich krajín,“ povedala Radičová. Podľa jej slov je niekoľko projektov takto pripravených a dúfa, že ich na spomínanom rokovaní schvália.
Armáde zostanú stíhačky aj vojaci v misiách
Armáda bude mať aj naďalej nadzvukové letectvo, vojakov v zahraničných misiách, a aj pripravené bojové jednotky do operácií NATO. Bezpečnostná rada SR už prerokovala materiál rezortu obrany Strategické hodnotenie obrany, v ktorom autori navrhovali tri alternatívy budúcnosti ozbrojených síl. Rada sa rozhodla pre kombináciu prvého a druhého modelu. „Podstatné je, že zdrojový rámec je stabilizovaný, to znamená, že budeme dostávať minimálne toľko, koľko sme dostávali doteraz a nebude to klesať tak, ako to bolo za posledných osem rokov,“ povedal hovorca rezortu obrany Ivan Rudolf.
Armádu však čaká aj škrtanie, i keď nie také dramatické, ako jej hrozilo v prípade schválenia tretieho modelu. Všetky ostatné zložky budú prehodnocovať, racionalizovať sa budú aj počty vojakov v ozbrojených silách. „K prehodnoteniu redukcie počtu zamestnancov v ozbrojených silách určite príde,“ konštatoval Rudolf. Definitívne skončí tankové vojsko.
Ministerstvo obrany predloží na rokovanie vlády rozpracovaný materiál aj so zapracovanými návrhmi Bezpečnostnej rady SR. „Toto nie sú preteky o to, kto bude prvý. Toto je proces na minimálne štyri volebné obdobia a preto chceme, aby to bolo čo najkvalitnejšie. Do konca tohto roka chceme predložiť jasnú štruktúru armády, počtov ľudí, techniky, výzbroje, ako aj návrhy na zrušenie jednotlivých útvarov a zariadení,“ povedal Rudolf.
Prvá voľba (model) počítala s tým, že sa rozpočet obrany stabilizuje až na úroveň 1,5 percenta HDP. Mal zabezpečiť plnenie všetkých súčasných úloh armády, zachoval by súčasnú veľkosť ozbrojených síl. Počítalo sa s 21 tisíc osobami vrátane záloh. Druhý model mal od budúceho roka zabezpečiť stabilizáciu rozpočtu na úrovni 1,1 percenta HDP, ale armáda by už neplnila všetky súčasné úlohy – umožnil by buď ochranu a obranu vzdušného priestoru SR v rámci NATINADS vlastnými silami, alebo plnohodnotné zabezpečenie nášho príspevku do kolektívnej obrany. To znamená, že by boli výraznejšie redukované jednotky pozemného vojska alebo stíhacie letectvo. V prípade prvej alternatívy sa v armáde rátalo s 15 600 ľuďmi v armáde, pri druhej alternatíve je to 16 700 ľudí. Tretí model by znamenal pokračovanie trendu klesajúceho rozpočtu. V krátkodobom horizonte by tak došlo podľa materiálu k postupnému, nezvratnému stavu až kolapsu zabezpečenia obrany štátu vrátane schopnosti prispievať ku kolektívnej obrane.