BRATISLAVA 19. júla (WEBNOVINY) – Rada solidarity a rozvoja, ktorú zriadil premiér Robert Fico, je podľa nezaradenej poslankyne NR SR Jany Žitňanskej slovenský Potemkin, fraška, kde sa predstiera dialóg.
Ako povedala vo štvrtok pre agentúru SITA, dialóg je vždy potrebný. “Na druhej strane je otázne, ako prebieha a či je to dialóg rovnocenných partnerov alebo len prezentácia pred publikom,“ povedala.
Žitňanská sa odvoláva na známe informácie, podľa ktorých premiér na zasadnutí rozdá materiály, o ktorých idú hovoriť.
„Kedy si to majú naštudovať, ako sa majú kvalifikovane k tomu vyjadriť, keď dá pred nich 22 ekonomických opatrení? Majú dotyční takú kvalifikáciu, aby to vedeli posúdiť? Keď sú odborníci na iné oblasti, nebudú vedieť zaujať relevantné stanovisko voči konkrétnym návrhom,“ konštatovala.
Rozhodujú iní
Podľa Žitňanskej pozvaní sú možno spokojní s tým, že sú prizvaní k stolu, kde sa rozhoduje, ale v skutočnosti nerozhodujú, lebo rozhodujú iní.
Od zástupcov cirkví v rade solidarity by Žitňanská očakávala, že sa budú vyjadrovať aj k inému, ako len k presunu sviatka.
„Túto diskusiu považujem zo strany premiéra za šikovnú. Zaujať pozornosť niektorých cirkevných predstaviteľov, ktorí sa sústredia na boj o zachovanie voľna na daný sviatok, z dlhodobého hľadiska mi však príde podstatnejšie, aby aj zástupcovia cirkvi sa ozvali a bojovali za to, aby nedochádzalo k ochudobňovaniu, aby nebola stále šikanovaná stredná vrstva, aby sa zastali pracujúcich ľudí, aby sa ozvali proti nadmernému daňovému zaťažovaniu,“ povedala s tým, že sviatok je fajn téma, ale nemyslí si, že v tejto chvíli kľúčová.
Zároveň upozornila, že v cirkvi je veľa prikázaných sviatkov, ktoré však nie sú zároveň dňami pracovného pokoja.
Konzervatívne Slovensko
Slovensko je, čo sa týka vyznania, podľa podpredsedníčky NR SR Renáty Zmajkovičovej (Smer-SD) konzervatívne.
„Cirkev je súčasťou našej spoločnosti a vôbec nášho spoločenského bytia. Cirkev ovplyvňuje verejnú mienku. Takže je veľmi dobré, že sa vtiahla do dialógu. Keď chceme, aby zodpovednosť za to, čo sa deje v našej spoločnosti a republike mali všetci, tak nie je to len o kritizovaní, ale treba dávať aj návrhy,“ povedala Zmajkovičová pre agentúru SITA.
Cirkev má byť podľa nej súčasťou spoločnosti a má veľmi intenzívne komunikovať s vládou.
Rada solidarity sa najbližšie zíde v piatok. Rokovať bude napríklad o situácii v EÚ a eurozóne.