BRATISLAVA 5. augusta (WEBNOVINY) – Prvý hamburger z laboratória zjedli dnes na spravodajskej konferencii v Londýne.
Vedci z Maastrichtskej univerzity v Holandsku pri jeho výrobe použili bunky z kravského mäsa, ktoré premenili na kúsky svaloviny a spojili ich do mäsovej placky. Hamburger pred zrakmi novinárov ochutnali odborníci na jedlo Hanni Ruetzler a Josh Schonwald.
„Očakávala som, že štruktúra bude jemnejšia, je cítiť intenzívnu chuť. Má to blízko k mäsu, ale nie je také šťavnaté. Konzistencia je skvelá, je to pre mňa mäso, nerozpadá sa,“ ohodnotila hamburger Ruetzler. „V ústach máte pocit ako pri mäse. Chýba mi tuk, je chudé, ale keď zahryznete, máte pocit akoby to bol hamburger. Odlišná však bola chuť,“ doplnil svoje postrehy Schonwald.
Vedúci výskumu Mark Post bol s hodnotením spokojný: „Je to veľmi dobrý začiatok„. Na otázku, kedy sa dostanú hamburgery vyrobené v laboratóriu na trh, odpovedal, že to chvíľu potrvá. „Chceli sme len ukázať, že to dokážeme,“ dodal.
Technológia môže podľa vedcov pomôcť uspokojiť rastúci dopyt po mäse. Kritici však tvrdia, že jednoduchšie by bolo jesť menej mäsa a predísť tak predpokladanému nedostatku potravín. Podľa Tary Garnett z Oxfordskej univerzity by nemali tí, čo rozhodujú, hľadať len technologické riešenia.
„V súčasnej situácii je na svete 1,4 miliardy ľudí s nadváhou, zatiaľ čo jedna miliarda chodí spávať hladná. Je to zvláštne a neakceptovateľné. Riešením nie je produkovanie väčšieho množstva jedla, ale zmena systému zásobovania, prístupu a cenovej dostupnosti. Čiže netreba viacej jedla, ale viacej jedla, ktoré sa dostane k ľuďom, čo ho potrebujú,“ vysvetlila. Výrobný proces hamburgeru mal pritom stáť približne 240-tisíc eur. Podľa Posta sa však bude postupne cena takéhoto mäsa znižovať, pretože sa technológia časom zdokonalí.
Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk a archívu agentúry SITA.