BRATISLAVA 24. apríla (WebNoviny.sk) – Prvú slovenskú družicu skCube už v najbližších dňoch odvezú do Holandska a umiestnia ju do takzvaného vypúšťacieho kontajnera. Ten potom prepravia do USA na konečnú integráciu do rakety Falcon 9. Na obežnú dráhu okolo Zeme by ju mali vyniesť začiatkom leta. Pre agentúru SITA to povedal predseda Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA) Jakub Kapuš.
Družicu v piatok symbolicky vyprevadil do vesmíru podpredseda vlády pre investície Peter Pellegrini. „Projekt skCUBE jasne ukázal, že rozhodnutie SR vstúpiť do Európskej vesmírnej agentúry (ESA) bolo správne a má pre našu krajinu veľký zmysel. Slováci majú teraz otvorené dvere k podobným vesmírnym projektom, môžu sa v tomto odbore ďalej vzdelávať a rozvíjať tak slovenský kozmický priemysel, stať sa súčasťou medzinárodných konzorcií a získať tak nové kontrakty. Presne takéto stimuly sú pre našu ekonomiku dôležité,” skonštatoval Pellegrini.
Planéty prichádzajú o atmosféru v dôsledku pôsobenia hviezd
Made in Slovakia
Vývoj a konštrukcia družice sa uskutočnili výhradne na Slovensku a zo slovenských zdrojov. Malý satelit s názvom skCUBE má tvar kocky s rozmermi 10x10x10 centimetrov. Skonštruovanie družice je podľa Kapuša výsledkom vyše štvorročnej práce SOSA, slovenských univerzít a firiem.
Po vypustení do vesmíru bude skCUBE zaznamenávať magnetické vlny z elektromagnetického spektra prichádzajúce z vesmíru. Družica vážiaca jeden kilogram bude našu planétu obiehať vo výške 450 až 720 kilometrov nad zemským povrchom. Zem obletí rýchlosťou 28-tisíc km/h približne jedenkrát za 90 minút. Na jej palube sa nachádza počítač, napájacie, komunikačné a senzorické systémy a kamera.
Družicu podporil aj úrad vlády
Na projekte skCUBE sa vlastnými financiami a prácou podieľali viaceré firmy a inštitúcie, takže jeho hodnotu nevedel Kapuš presne vyčísliť. Odhaduje však, že vývoj, konštrukcia a následné vypustenie dosiahne sumu 400- až 450-tisíc eur. Na vynesie slovenskej družice na obežnú dráhu, ktoré stojí 120-tisíc eur, finančne prispel aj Úrad vlády SR z rezervy predsedu vlády.
Projekt v roku 2012 odštartovala SOSA, pričom jeho nositeľom je Žilinská univerzita a Technická univerzita v Košiciach. Vývoj družice podporilo aj ministerstvo školstva a ministerstvo dopravy a na konštrukcii satelitu sa podieľali desiatky slovenských firiem.