Prvá časť pomoci Írsku môže prísť v januári

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Írsko
Foto: Rudolf Sivý

LUXEMBURG 22. novembra (WEBNOVINY) – Predseda skupiny ministrov financií eurozóny Eurogroup Jean-Claude Juncker očakáva, že Írsko získa v januári prvú časť pomoci z Európskeho fondu finančnej stability (EFSF) známeho ako euroval. Rozšírenie írskych problémov do ďalších častí eurozóny označil za nepravdepodobné.

Nemyslím si, že bezprostredne hrozí rozšírenie (írskej krízy do ďalších krajín),“ povedal Juncker. „Fakt, že sme sa v prípade Írska dohodli, naznačuje, že finančnú stabilitu a súdržnosť eurozóny berieme veľmi vážne,“ dodal luxemburský minister financií. Plán pre Írsko bude podľa neho finalizovaný do konca tohto mesiaca a distribúcia prvej časti pomoci môže prebehnúť začiatkom budúceho roka. „Odhadujem, že prvá zásielka peňazí (Írsku) môže prebehnúť počas januára,“ povedal Juncker s tým, že celková hodnota programu neprekročí 100 mld. eur.

Cowen zatiaľ neodstúpi, počká na schválenie rozpočtu

Írsky premiér Brian Cowen v pondelok večer odmietol hlasy volajúce po jeho rezignácii a vyhlásení predčasných parlamentných volieb. Kritizovaný líder ostrovnej krajiny potvrdil, že tak urobí až po zavŕšení rokovaní s Európskou úniou a Medzinárodným menovým fondom (MMF) o požadovanej pomoci a po prijatí rozpočtu na rok 2011. Keď sa tak stane, rozpustí parlament. Cowen sa pre takýto postup rozhodol aj napriek výzve koaličnej strany zelených, ktorá vyzvala premiéra na odstúpenie a vyhlásenie nových volieb.

Írska strana zelených vyzvala v pondelok na konanie predčasných parlamentných volieb v záujme zabezpečenia politickej stability v čase, keď Írsko prijalo medzinárodnú finančnú pomoc. Strana pohrozila, že v opačnom prípade koaličnú vládu opustí. Žiada totiž, aby Cowen prevzal zodpovednosť za rozhodnutie požiadať o pomoc pre kolabujúci bankový sektor, na ktorého záchranu Dublin od EÚ a MMF dostane úvery v objeme 80 až 90 miliárd eur. Pomoc pre Írov už v nedeľu odsúhlasili ministri financií členských krajín únie.

Írska vláda v nedeľu oficiálne požiadala o finančnú pomoc Európsku úniu a MMF

Rada guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) víta žiadosť Írska o finančnú pomoc zo strany Európskej únie a Medzinárodného menového fondu (MMF). ECB to uviedla v nedeľu. „ECB súhlasí s Európskou komisiou, a skupinami ministrov Ecofin a Eurogroup v tom, že poskytnutie pomoci Írsku je oprávnené snahou o zabezpečenie finančnej stability Európskej únie a eurozóny,“ uviedla banka vo vyhlásení. „Sme presvedčení, že tento program prispeje k zabezpečeniu stability írskeho bankového sektora a umožní mu vykonávať jeho rolu pri fungovaní ekonomiky,“ uviedla ECB.

MMF je pripravený na rýchle rokovania o pomoci Írsku

Medzinárodný menový fond (MMF) je pripravený pomôcť Írsku prostredníctvom dlhoročného úveru a začne rýchle rokovania o ekonomickom programe. Vyhlásil to v nedeľu generálny riaditeľ MMF Dominique Strauss-Kahn. „Tím MMF, ktorý je v súčasnosti v Írsku na technických rokovaniach, teraz začne rýchle rokovania o ekonomickom programe s írskymi úradmi, s Európskou komisiou a Európskou centrálnou bankou„, uviedol Strauss-Kahn vo vyhlásení, ktoré zverejnil po tom, ako Írsko požiadalo o medzinárodnú núdzovú pomoc.

Írska vláda v nedeľu akceptovala odporúčanie svojho ministra financií, aby požiadala o finančnú pomoc Európsku úniu a MMF v snahe o podporu svojho bankového sektora a zabezpečenia lacných zdrojov pre štátne financie.

Podľa zdroja z prostredia EÚ Írsko pravdepodobne dostane úvery v objeme 80 až 90 mld. eur. „Povedal by som, že rokujeme o sume 80 až 90 mld. eur,“ povedal vysokopostavený zdroj a dodal, že táto čiastka v sebe zahŕňa aj peniaze na podporu írskeho bankového sektora.

Guvernér nemeckej centrálnej banky podporil pomoc

Člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) Axel Weber podporil žiadosť Írska o pomoc z Európskeho fondu finančnej stability (EFSF) známeho ako euroval. Takáto pomoc je odôvodnená v prípadoch, keď je ohrozená stabilita eurozóny, povedal Weber v pondelok. Weber, ktorý je zároveň guvernérom nemeckej centrálnej banky, podporil stanovisko svojej vlády, že náklady na pomoc členom eurozóny v problémoch musia v budúcnosti znášať aj súkromní investori. „Aby sme nedeformovali pohnútky investorov, tak by ani súkromní držitelia dlhopisov nemali byť v takýchto prípadoch zbavení zodpovednosti,“ zdôraznil Weber. Nemecká investičná banka Deutsche Bank v pondelok uviedla, že ku koncu októbra vlastnila problémové írska aktíva, ktorých čistá hodnota bola menej ako 400 mil. eur.

Skupina G7 víta rozhodnutie Írska požiadať o pomoc

Ministri financií krajín združených v zoskupení G7 vyhlásili, že vítajú rozhodnutie Írska požiadať o finančnú pomoc Európsku úniu a Medzinárodný menový fond (MMF). „Koordinovaný prístup EÚ a MMF odráža naše odhodlanie podniknúť rýchle a rázne kroky na zmiernenie rodiacich sa rizík, udržanie stability na trhu a zaistenie globálneho oživenia,“ uviedli ministri G7 v spoločnom stanovisku, ktoré v nedeľu zverejnilo kanadské ministerstvo financií.

Pomoc Írsku podľa Lisabonu upokojí trhy

Rozhodnutie Írska požiadať o finančnú pomoc zo strany EÚ by malo obnoviť dôveru na trhu, vyhlásil portugalský minister financií Fernando Teixeira dos Santos. „Skutočnosť, že Írsko môže mať významný program pomoci, zmierňuje obavy, zmenšuje neistotu a posilňuje dôveru na trhu,“ uviedol v nedeľu portugalský minister financií vo vyhlásení. „Je to nepochybne pozitívna skutočnosť pre stabilitu eurozóny,“ konštatoval. Teixeira dos Santos sa nezmienil o tom, že by mal v úmysle snažiť sa o nejakú takúto pomoc pre svoju krajinu. Podľa investorov je Portugalsko po Írsku ďalším slabým článkom eurozóny a je možným kandidátom pre núdzovú pomoc.

Portugalsko tvrdí, že v porovnaní s Írskom je vo veľmi odlišnej situácii, pretože má nižší deficit aj štátny dlh, jeho banky nemajú také problémy ako írske a v krajine nebola cenová bublina na trhu nehnuteľností. Teixeira dos Santos uviedol, že portugalská vláda má „jasnú a primeranú stratégiu fiškálnej konsolidácie a štrukturálnych reforiem“ a urobí všetko, aby splnila svoj plán, podľa ktorého bude deficit štátneho rozpočtu krajiny v tomto roku na úrovni 7,3 % hrubého domáceho produktu (HDP) a na budúci rok na úrovni 4,6 % HDP.

Veľká Británia pomôže Írsku sumou 7 mld. libier

Veľká Británia poskytne Írsku v rámci mimoriadnej pomoci približne 7 mld. libier (GBP). V nedeľu o tom informovala televízna stanica BBC po tom, ako európske inštitúcie odsúhlasili pomoc pre Írsko, ktoré Brusel a Medzinárodný menový fond požiadalo o poskytnutie prostriedkov z európskeho záchranného fondu. Britský príspevok v sume 7 mld. GBP zahŕňa bilaterálnu pomoc Írsku a príspevky do záchranného balíka, ktorý pripravila Európska centrálna banka, EÚ a Medzinárodný menový fond. BBC informovala, že britská vláda chce pomôcť „priateľovi v núdzi“.

Podľa šéfa belgického rezortu financií Didiera Reyndersa, ktorého krajina únii aktuálne predsedá, do ostrovnej krajiny poputuje suma do 100 miliárd eur. Ďalšie detaily dohody medzi Dublinom a Bruselom budú predmetom rokovaní v najbližších dňoch. Ako sa zvádza v nedeľňajšom vyhlásení ministrov financií EÚ, tento postup je „potrebný pre zabezpečenie finančnej stability v Európe a pre podporu spoločnej európskej meny“.

Írsky úsporný plán stále platí, tvrdí Lenihan

Európska únia a Medzinárodný menový fond (MMF) majú k dispozícii návrh štvorročného úsporného plánu írskej vlády a nie je pravdepodobné, aby v ňom požadovali výrazné zmeny, vyhlásil v pondelok írsky minister financií Brian Lenihan. Pomoc, ktorá podľa zdrojov vo vnútri EÚ dosiahne 80 až 90 mld. eur, zároveň Írsku zabezpečí rýchly návrat na dlhopisové trhy, dodal minister.

„(Predstavitelia MMF) počas víkendu videli návrh plánu a boli s ním v zásade spokojní, čo platí aj o európskych predstaviteľoch,“ povedal minister. Plán, od ktorého si Írsko sľubuje počas štyroch rokov úspory v sume 15 mld. eur, má vláda v Dubline zverejniť v stredu. O zmenách v štátnom rozpočte na rok 2011, ktorý má priniesť veľkú časť úspor, sa podľa ministra nediskutuje.

Švédsko pripúšťa bilaterálnu pôžičku pre Írsko

Švédsko možno podporí Írsko bilaterálnou pôžičkou v sume do 1,5 mld. eur. Vyhlásil to v pondelok švédsky minister financií Anders Borg po tom, čo Írsko počas víkendu potvrdilo, že požiada o aktiváciu pomoci z takzvaného eurovalu. Možnosť bilaterálnej pôžičky Írsku potvrdil v sobotu aj švédsky premiér Fredrik Reinfeldt. Podľa ministra financií vláda v Štokholme uvažuje v prípade Írska o podobných úveroch, aké krajina poskytla Islandu a Lotyšsku. „Pohybujeme sa niekde medzi 5 až 10 mld. (švédskych) korún,“ povedal minister, s tým, že úroková miera môže dosiahnuť okolo 3 %.

Írska vláda v nedeľu akceptovala odporúčanie svojho ministra financií, aby požiadala o finančnú pomoc Európsku úniu a MMF v snahe o podporu svojho bankového sektora a zabezpečenia lacných zdrojov pre štátne financie. „Povedal by som, že rokujeme o sume 80 až 90 mld. eur,“ povedal vysokopostavený zdroj z prostredia EÚ a dodal, že táto čiastka v sebe zahŕňa aj peniaze na podporu írskeho bankového sektora.

Švédsko poskytlo Islandu úvery po tom, čo v krajine skrachovali tri najväčšie banky. Pre pomoc Lotyšsku sa vláda v Štokholme rozhodla vzhľadom na rozsiahle aktivity škandinávskych bánk v tejto pobaltskej krajine.

Moody’s pravdepodobne zníži rating Írska o niekoľko stupňov

Ratingová agentúra Moody’s pripúšťa zníženie ratingu Írska o niekoľko stupňov. Záchranný balíček pre Írsko zo strany Európskej únie a Medzinárodného menového fondu (MMF) je pre ratingové hodnotenie krajiny negatívny, pretože prenáša bremeno problémov bankového sektora na štát a zvyšuje štátny dlh, uviedla v pondelok medzinárodná ratingová agentúra. „Najpravdepodobnejším výsledkom našej revízie ratingu Írska je teraz jeho zníženie o niekoľko stupňov. Rating krajiny by však stále zostal v investičnom pásme,“ povedal Dietmar Hornung, viceprezident agentúry.

Moody’s začiatkom októbra začala revíziu ratingu záväzkov Írska v domácej aj zahraničnej mene, ktorý je na stupni Aa2, s možnosťou jeho zníženia. Krátkodobý rating krajiny agentúra potvrdila na stupni Prime-1. Naposledy agentúra znížila rating Írska o jeden stupeň 19. júla.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Axel WeberBrian CowenBrian LenihanDominique Strauss-KahnFredrik ReinfeldtJean-Claude Juncker