Protestujúci dav v Žiline podporili aj odborári z Moravy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Odborári na protestnom zhromaždení proti zmenám v Zákonníku práce, daňovej a odvodovej reforme, zdražovaniu a prehlbujúcej sa chudobe na Mariánskom námestí v Žiline Foto: SITA/Ján Grajciarík

ŽILINA 25. júna (WEBNOVINY) – Približne päť tisíc odborárov a ich rodinných príslušníkov sa dnes zišlo v Žiline na protestnom pochode, ktorým chceli upozorniť na negatívne dopady prijímanej novely Zákonníka práce i na riziká plánovanej daňovej a odvodovej reformy. Boli medzi nimi aj moravskí kolegovia, ktorí prišli protest podporiť z Ostravy a Zlína. „Ľudia z celého Slovenska sem prišli preto, aby vyjadrili protest proti zmenám v Zákonníku práce. My si myslíme, že máme štandardný Zákonník práce a netreba na ňom nič meniť. A ak sa mení len v prospech kapitálu, aby sa mohlo ľahšie prepúšťať a ľahšie narábať s ľuďmi a dokonca ich ovládať, tak to je zlá cesta a musíme voči tomu protestovať,“ povedal šéf Odborového zväzu KOVO Emil Machyna.

Machyna má obavy najmä zo zásadnej zmeny filozofie kolektívneho vyjednávania, kedy sa z pohľadu zamestnancov budú dať dohodnúť aj horšie podmienky ako usmerňuje Zákonník práce. Tragédiou pre Slovensko nazval Machyna prípadné zavedenie odvodového bonusu. Šéf odborov tiež zdôraznil, že nová super hrubá mzda bude síce výrazne vyššia, ale čistý príjem zamestnancov sa v konečnom dôsledku nezvýši a dokonca môže ísť aj nižšie. „A 69-percentné zdanenie zamestnancov bude najvyššie v Európe. Všade v Európe platia zamestnávatelia a zamestnanci 50 na 50. Toto nemôžeme prijať ani s tým súhlasiť.“

Odborári vyjadrili aj obavy zo zdražovania. „Pani premiérka a pán Mikloš povedali, že reforma, ktorú vláda pripravuje, nebude mať žiadny dopad na ľudí. Potom povedali, že bude mať mierny dopad. Dnes je to viac ako 600 eur na rodinu,“ povedal Machyna, podľa ktorého vláda musí citlivo pristupovať a zvážiť, na koho preniesť bremeno. Odborári plánujú teraz počkať, ako rozhodne parlament, chcú ešte osloviť poslanecké kluby a potom, ak sa do Zákonníka práce dostanú veci, ktoré podľa ich názoru pôjdu proti ľuďom, požiadať prezidenta, aby Zákonník práce nepodpísal.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Emil Machyna
Firmy a inštitúcie OZ KOVO Odborový zväz KOVO