Protest proti zonácií TANAP-u podporili politici

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
TANAP Foto: SITA/Gabriel Lipták

BRATISLAVA 23. apríla (WEBNOVINY) – Politici si môžu prihriať svoju „politickú polievočku“ na proteste ochranárov. Vyzýval na to oznam na Námestí SNP, kde na dva dni prišli protestovať nielen ochranári, ale aj občianski aktivisti a občania proti návrhu Ministerstva životného prostredia SR na zonáciu Tatranského národného parku (TANAP). Na pulte, kde bol oznam nalepený, bol aj turistický plynový varič a ešus. „Každá strana, ktorá odmieta zonáciu Tatier, si tu môže umiestniť svoje stanovisko a stručne prehovoriť,“ povedal občiansky aktivista Juraj Smatana zo siete environmentálnych organizácií Ekofórum. Podľa neho prejavili záujem o takéto „prihrievanie politickej polievočky“ strany SDĽ, Strana zelených, strana Most – Híd, SDKÚ a Paliho Kapurková, veselá politická strana. „Šancu majú všetky, ktoré prídu a prejavia svoj odpor voči zonácii a zničeniu Tatranského národného parku,“ vyzval Smatana.

Krátko potom, ako sa začali na námestí schádzať ľudia, na stôl pribudlo stanovisko Strany zelených a strany Most – Híd. „Súčasný návrh a spôsob prípravy zonácie TANAP-u považuje strana Most – Híd za predprípravu predaja štátnych pozemkov na území národného parku. Preto s takýmto návrhom nemôžeme súhlasiť a nemôžeme návrh podporiť,“ uviedla v stanovisku strana Most – Híd.

Strana zelených vo svojom zverejnenom stanovisku okrem nesúhlasu s ministerským návrhom zonácie požaduje zastavenie procesu zonácie, čiže aby bol stiahnutý návrh nariadenia vlády SR z ďalšieho legislatívneho procesu. Zároveň žiada, aby bol vypracovaný nový návrh na základe vedeckých podkladov a diskusií s vedeckými inštitúciami a odborníkmi. Podľa Strany zelených je súčasný návrh zonácie vypracovaný „len v záujme umožnenia investičných a lesohospodárskych činností v územiach, kde sa v súčasnosti nemôžu realizovať“.

Ministerstvo životného prostredia navrhlo pred pár týždňami zonáciu Tatranského národného parku. Podľa jeho návrhu by 8 800 hektárov územia z bezzásahového pásma bolo vyňatých a preklasifikovaných do zóny cestovného ruchu. Proti zámeru sa zdvihla vlna kritiky nielen z občianskej, ale i vedeckej verejnosti. Proti sa vyjadril napríklad Botanický ústav Slovenskej akadémie vied, neskôr celá Slovenská akadémia vied, ako aj 164 odborníkov z oblasti lesníctva a ochrany prírody.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie TANAP Tatranský národný park