Príspevok pre bývalých politických väzňov v parlamente neprešiel, navrhovalo ho hnutie OĽaNO

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NR SR, parlament
Poslanci v slovenskom parlamente. Foto: ilustračné, SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 13. decembra (WebNoviny.sk) – Hlavným účelom návrhu novely zákona o protikomunistickom odboji bolo podľa predkladateľov z hnutia OĽaNO ukončiť po 28 rokoch od nežnej revolúcie nespravodlivý a neúctivý stav v demokratickej spoločnosti, kde tí, čo roky boli utláčateľmi a prenasledovali osoby, mučili ich a popierali základné ľudské práva, poberajú dnes vysoké výsluhové dôchodky a tí, čo rukami týchto osôb trpeli, majú nízke starobné dôchodky.

Preto poslanci za OĽaNO navrhovali v Národnej rade SR plošné zdanenie výsluhových dôchodkov pre bývalých príslušníkov Štátnej bezpečnosti a ich zložiek o 50 percent. Návrhom zákona sa súčasne priznával jednorazový finančný príspevok politickým väzňom, ich manželkám, manželom alebo ich vdovám a vdovcom vo výške 1 000 eur. Plénum parlamentu však návrh nepodporilo.

Slovenská republika by sa podľa predkladateľov návrhu jeho prijatím pripojila k iným krajinám, ktoré sa vyrovnali so svojou nedemokratickou minulosťou a siahli tak príslušníkom tajných služieb na ich výsluhové dôchodky alebo príplatky za služby v týchto tajných bezpečnostných zložkách.

Návrh zákona bol koncipovaný tak, že prostredníctvom dane vyberanej zrážkou by bolo bývalým príslušníkom Štátnej bezpečnosti a jej bezpečnostných zložiek dodatočne strhávaných 50 % z ich výsluhových dôchodkov. „Keďže sa predpokladá, že vysokopostavení príslušníci ŠtB majú dnes priemerné výsluhové dôchodky na úrovni 600 až 700 eur, ich zdanením by sa tak dostali približne na priemernú úroveň starobných dôchodkov v Slovenskej republike,“ uviedli predkladatelia a dodali, že návrh zákona nerozlišoval medzi bývalými príslušníkmi Štátnej bezpečnosti podľa dĺžky vykonávanej činnosti, keďže samotná skutočnosť, že sa podieľali na popieraní základných práv a slobôd je rozhodujúca na účely znižovania výsluhových dôchodkov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiŠtB Štátna bezpečnosť