Prísnejšie tresty za týranie zvierat zatiaľ nebudú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Parlament
Frešo

BRATISLAVA 9. decembra (WEBNOVINY) – Opozičný návrh novely Trestného zákona, cieľom ktorého bolo sprísniť tresty za týranie zvierat, presvedčil aj niektorých koaličných poslancov. Aj napriek tomu, že s opozičníkmi zahlasovali za jeho posunutie do ďalšieho legislatívneho procesu viacerí poslanci zo SNS či Zdenka Kramplová z poslaneckého klubu ĽS-HZDS, do druhého čítania sa nedostal. Tatiana Rosová, Katarína Cibulková a Pavol Frešo z SDKÚ-DS navrhovali za týranie zvieraťa nepodmienečný trest od tri do päť rokov za mrežami, pri opakovanom ubližovaní či týraní na verejnosti od päť do osem rokov. Doterajšie podmienečné tresty sa podľa nich míňajú účinku. Zákonodarcovia okrem prísnejších trestov sprehľadňovali tiež spôsob ich ukladania a nanovo kvalifikovali pojem týranie. Zároveň navrhovali novelizovať aj Trestný poriadok, v ktorom rozširovali pojem poškodeného v prípade týrania.

Zákaz fajčenia v prevádzkach nachádzajúcich sa v obchodných centrách, ktorý navrhovala Rosová v novele zákona o ochrane nefajčiarov, plénum nepodporilo a viac o ňom rokovať nebude. Poslankyňa novelou reagovala na fajčiarsky zákon z februára, ktorého ustanovenia sú podľa prevádzkovateľov podnikov v nákupných centrách nejednoznačné a naďalej ich mnohí prevádzkujú ako fajčiarske. Tí, ktorí sa v záujme ochrany nefajčiarov rozhodli vo svojich prevádzkach fajčenie zakázať, doplácajú na to stratou zákazníkov.

Návrh ďalšej novely z dielne SDKÚ-DS, na ktorom spolupracovala Rosová a Jaroslav Ivančo, sa do ďalšieho legislatívneho procesu tiež nedostal. Novelou zákona o pedagogických zamestnancoch navrhovali, aby všetky programy aktualizačného, inovačného a kvalifikačného vzdelávania pedagogických zamestnancov obsahovali minimálne desať percent učiteľskej praxe. Novelou chceli zaviesť aj praktickú ukážku pedagogickej práce na záver vzdelávania.

Neuspela ani ďalšia opozičná poslankyňa z SDKÚ-DS Lucia Žitňanská, ktorá v novele zákona o súdoch navrhovala, aby boli všetky právoplatné rozhodnutia súdov zverejňované na voľne prístupnej internetovej stránke do troch dní od ich právoplatnosti. Najvyšší súd by mal podľa nej tiež zverejňovať aj právoplatné disciplinárne rozhodnutia disciplinárnych senátov. Žitňanská očakávala, že tento krok by prispel k transparentného výkonu súdnictva, posilneniu nezávislosti súdnej moci a predvídateľnosti rozhodovania súdov.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jaroslav IvančoKatarína CibulkováLucia ŽitňanskáPavol FrešoTatiana RosováZdenka Kramplová
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky