VIEDEŇ 22. júna (WEBNOVINY) – Prísnejšie bezpečnostné pravidlá pre činnosť jadrových elektrární v Európe môže priniesť sektoru vyššie náklady, s čím sa treba zmieriť, tvrdí európsky komisár pre energetiku Günther Oettinger. Členské štáty EÚ sa podľa neho musia samy rozhodnúť, či po nukleárnej kríze v Japonsku chcú alebo nechcú využívať jadrovú energiu. „Ako komisár EÚ musím rešpektovať túto voľbu a budem presadzovať čo najvyššie možné bezpečnostné štandardy,“ povedal pre stredajšie vydanie rakúskeho denníka Öberösterreichische Nachrichten. „Prechod na najnovšie technické štandardy môže znamenať vyššie náklady a to treba prijať,“ zdôraznil Oettinger.
Trvalé zatvorenie všetkých jadrových elektrární v Európe po havárii v japonskej Fukušime požaduje Rakúsko, ústup od jadra pripravujú Nemecko a Taliansko. Pri jadrovej energii naopak zotrvávajú krajiny ako Francúzsko a Rusko, ktoré sú zároveň významnými exportérmi nukleárnych technológii. Členské štáty EÚ vykonajú bezpečnostné testy všetkých 143 reaktorov v regióne a únia tiež vyzýva na celosvetové previerky.
Oettinger vyjadril presvedčenie, že testy budú prísne a objektívne, hoci v prvej fáze ich vykonajú prevádzkovatelia v jednotlivých štátoch. „V druhej fáze máme kompetentných národných regulátorov, ktorým dôverujem,“ povedal Oettinger s tým, že v záujme objektivity je vhodné, aby mali prístup ku kontrolám aj experti z iných členských štátov. „Som si istý, že táto sieť európskych expertov, ktorá využíva najvyššie štandardy, zabezpečí objektívne výsledky stresových testov,“ povedal európsky komisár pre energetiku.