BRATISLAVA 17. novembra (WEBNOVINY) – Celkové výdavky slovenských samospráv vrátane ich rozpočtových organizácii v prvom polroku tohto roka v porovnaní s minulým rokom vzrástli, a to o 11 % a dosiahli 1,577 mld. eur. Na druhej strane celkové príjmy samospráv v prvom tohtoročnom polroku vzrástli iba o 0,43 % na 1,776 mld. eur. Pod nárast výdavkov samospráv sa podľa analýzy spoločnosti Slovak Credit Bureau podpísali všetky druhy výdavkov, keďže nárast vykázali bežné, kapitálové a aj finančné výdavky. Najmenej, a to o 0,52 %, vzrástli v prvom polroku v medziročnom porovnaní bežné výdavky samospráv a na druhej strane najvyšším tempom o 53,84 % vzrástli kapitálové výdavky. Objem daňových príjmov samospráv sa v sledovanom období znížil oproti prvému polroku vlaňajška až o 23,13 %. „V porovnaní s prvým polrokom 2009 sa výrazne znížil aj podiel daňových príjmov na celkových príjmoch z 50,06 % na 38,32 %, čo je iba o 4,44 % viac, ako je podiel pripadajúci na granty a transfery,“ uvádza Slovak Credit Bureau.
Objem ďalších druhov príjmov samospráv síce podľa záverov analýzy vzrástol, avšak s rozdielnou dynamikou a v hodnote, ktorá iba mierne prevyšovala výpadok daňových príjmov. Najvýraznejšie, o 47,48 % oproti prvému polroku 2009, vzrástol objem grantov a transferov. Tie tvoria najmä príjmy zo štátneho rozpočtu určené na financovanie preneseného výkonu štátnej správy a prostriedky z Európskej únie. Ich podiel na celkových príjmoch sa pritom zvýšil z 23,07 % v prvom polroku 2009 na 33,88 % v prvom polroku tohto roka. Na tomto náraste sa čiastočne podieľala aj vládou schválená dotácia obciam na vykrytie výpadku dane z príjmov fyzických osôb v tomto roku vo výške 33 mil. eur.
Napriek miernemu nárastu celkových príjmov samospráv v prvom polroku tohto roka bol vývoj príjmov v jednotlivých krajoch rozdielny. Výrazný pokles celkových príjmov vykázal trnavský kraj, a to o 29,45 %. Miernejší bol pokles príjmov v nitrianskom kraji o 3,33 % a v meste Košice o 0,73 %. „V ostatných krajoch celkové príjmy municipalít vzrástli, pričom ich najväčší nárast bol na východnom Slovensku, v Prešovskom kraji o 13,08 % a v Košickom kraji, bez Mesta Košice, o 11,06 %,“ uvádza spoločnosť. Najväčší prepad daňových príjmov o 27,41 % vykázal prešovský kraj, a to aj napriek tomu, že samosprávy v tomto kraji mali najvyšší nárast celkových príjmov. Daňové príjmy samospráv v prvom polroku poklesli vo všetkých krajoch, avšak s odlišnou intenzitou.
Celkové výdavky samospráv vzrástli počas prvých šiestich mesiacov vo všetkých krajoch, avšak taktiež s rozdielnou intenzitou. Najväčší nárast celkových výdavkov o 17,78 % vykázal prešovský kraji, pričom vyšší ako 11-percentný nárast celkových výdavkov vykázali aj municipality v trenčianskom, žilinskom, či košickom kraji, bez mesta Košice a v banskobystrickom kraji. Naopak, najmenší nárast celkových výdavkov o 2,52 %, malo mesto Košice a municipality nitrianskeho kraja.
Analýza spoločnosti Slovak Credit Bureau vychádzala z finančných výkazov o plnení rozpočtu v 2 922 municipalitách a v 1 993 nimi zriadených rozpočtových organizáciách za prvý polrok 2009 a v 2 920 municipalitách a 2 003 nimi zriadených rozpočtových organizáciách za prvý polrok tohto roka. Slovak Credit Bureau zabezpečuje na Slovensku prevádzku dvoch slovenských úverových registrov, bankového a nebankového, prostredníctvom ktorých si banky a stavebné sporiteľne, resp. leasingové a splátkové spoločnosti overujú bonitu a schopnosť svojich klientov splácať budúce záväzky. Obom registrom zabezpečuje spoločnosť aj technický servis a služby klientskych centier.