Novozvolený americký prezident Donald Trump sa podľa bývalého českého ministra zahraničných vecí Lubomíra Zaorálka vo februári chystá do Bratislavy.
Ako uviedol Zaorálek v relácii 360° na CNN Prima News, informácie o chystanej návšteve šéfa Bieleho domu unikajú z Úradu vlády SR. „Hovorím to zatiaľ s tým rizikom, že to ešte nie je oficiálne, ale viem to bezpečne,“ doplnil.
Putin nevylúčil rokovania na Slovensku
Ďalší bývalý šéf českej diplomacie Cyril Svoboda však v rovnakej relácii podotkol, že šumy o chystanej návšteve ešte nemusia nič znamenať.
Ruský prezident Vladimir Putin po návšteve slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) v Kremli vyhlásil, že je otvorený tomu, aby Slovensko po inaugurácii Trumpa hostilo potenciálne mierové rozhovory.
Putin povedal, že nie je proti mierovým rokovaniam s Ukrajinou na Slovensku
Slovenský rezort diplomacii v reakcii na Putinove slová následne uviedol, že už viackrát sme verejne deklarovali, že ponúkame našu pôdu na rokovania zamerané na ukončenie vojenského konfliktu na Ukrajine.
Slovensko je v prípade vojny na Ukrajine vhodnou krajinou na mierové rokovanie, tvrdí premiér Fico – VIDEO
Blanár: Slovensko je pripravené ponúknuť svoju pôdu na rokovania o mieri na Ukrajine
Čo spája Fica a Trumpa?
Svoboda podotkol, že v Bratislave by sa teoreticky mohli stretnúť aj Putin a Trump. „Počúval som prejav Fica a on hovoril, že sa v Bratislave môžu uskutočniť rôzne diplomatické rokovania, nielen samit. Snaha Slovenska je teda jasná, ale so stretnutím musia súhlasiť všetci účastníci mierových rokovaní,“ povedal Svoboda s tým, že ak by sa to slovenskej vláde podarilo bol by to veľký zárez. „Prial by som im to, bol by to veľký výkon,“ dodal.
Ak príde Putin na Slovensko, polícia ho bude musieť zatknúť, vyplýva z právnej analýzy
Zaorálek si myslí, že Fica s Trumpom spája hlavne jedna dôležitá vec, a to je negatívny pohľad na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý je v Trumpových očiach spájaný s jedným z pokusov o jeho impeachment.
V súvislosti vzťahov Fica a Ukrajiny sa Zaorálek vrátil do roku 2009, keď slovenský predseda vlády v Kyjeve prosil o plyn vtedajšiu premiérku Juliju Tymošenkovú. „Sťažoval sa, že tam musel hodiny čakať a dokonca vyhlásil, že ako sa k nemu chovala Ukrajina, že to sa mu ani v Rusku nikdy nestalo,“ pripomenul Zaorálek.