Pri fibrilácii predsiení má pomôcť nová molekula

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Srdce

BRATISLAVA 23. februára (WEBNOVINY) – Liečba fibrilácie predsiení, ktorou na Slovensku trpí približne 1,5 percenta populácie, by sa mala stať efektívnejšou po tom, ako sa začne v lekárskej praxi využívať nové antiarytmikum dronedarón.

Dronedarón je molekula, ktorá je výsledkom 17-ročného výskumu a testovania. Podľa odborníkov znižuje riziko zlyhania činnosti srdca a mozgovej porážky a tým aj hospitalizácie a úmrtia pacientov. „Táto molekula nie je primárne antitrombotikum, ale napriek tomu sa pozorovalo zníženie výskytu mozgovej porážky. Môže to súvisieť s tým, že toto antiarytmikum je účinné v udržovaní zdravého sínusového rytmu a teda v prevencii fibrilácie predsiení. Keď predsiene nefibrilujú, je aj menej tromboembolických kompilácií,“ uviedol na dnešnej tlačovej konferencii Róbert Hatala z Kardiologickej kliniky Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave.

Fibrilácia predsiení je najčastejšou pretrvávajúcou srdcovou arytmiou, ku ktorej dochádza v dôsledku abnormálnej elektrickej aktivity. Tá vedie k nepravidelnému rytmu srdca, ktorý bráni efektívnej cirkulácii krvi v organizme. Medzi príznaky tejto poruchy patria palpácie (pocit rýchleho búšenia v hrudníku), závraty, únava a pocit celkovej slabosti. Väčšinu pacientov s fibriláciou predsiení tvoria starší ľudia vo veku nad 65 rokov, pričom hlavným podmieňujúcim faktorom je vysoký krvný tlak. Medzi ďalšie rizikové faktory patria cukrovka, nadváha, obezita alebo infarkt myokardu. V Európe a USA trpí fibriláciou predsiení spolu takmer sedem miliónov ľudí.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NÚSCH Národný ústav srdcových a cievnych chorôb