Prezident zbavil mlčanlivosti šéfa SIS

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mitrik
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 25. januára (WEBNOVINY) – Prezident SR Ivan Gašparovič oslobodil od povinnosti mlčanlivosti riaditeľa SIS Karola Mitríka, ktorého chcú vyšetrovatelia vypočuť v kauze Gorila. „Rozhodnutie hlavy štátu bolo doručené vyšetrovateľovi i vedeniu SIS,“ informoval agentúru SITA hovorca prezidenta Marek Trubač.

Prezident Ivan Gašparovič dostal pred dvoma dňami stanovisko SIS k žiadosti vyšetrovateľa o pozbavenie povinnosti mlčanlivosti riaditeľa SIS, o ktoré požiadal. Ako vtedy uviedol Trubač, hlava štátu si na základe tohto stanoviska vyžiadala doplnenie informácie k žiadosti od vyšetrovateľa. „V žiadosti totiž nie je odôvodnený účel, rozsah a lehota platnosti oslobodenia od povinnosti mlčanlivosti v súlade so všeobecne záväznými predpismi, Trestným poriadkom a zákonom o ochrane utajovaných skutočností. List vyšetrovateľovi prezident odoslal. Len čo od vyšetrovateľa príde odpoveď s doplňujúcimi informáciami k žiadosti, prezident republiky rozhodne o pozbavení povinnosti mlčanlivosti riaditeľa SIS,“ dodal v pondelok Trubač.

Tajná služba neuviedla, či súčasný riaditeľ SIS Karol Mitrík zbaví pre potreby vyšetrovania prípadu svojho predchodcu Jozefa Magalu. „SIS sa k otázkam vzťahujúcim sa k predmetu konania orgánov činných v trestnom konaní zásadne nevyjadruje,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca SIS. Prezident Ivan Gašparovič v súčasnosti už nemôže zbaviť Magalu mlčanlivosti, keďže ten už nie je vo funkcii. Podobná situácia bola v roku 2003, keď prokuratúra žiadala o zbavenie mlčanlivosti bývalého šéfa tajnej služby Vladimíra Mitra, ako aj vtedajšieho riaditeľa Ladislava Pittnera, aby mohli vypovedať v kauze odpočúvania denníka SME. Aj vtedajší prezident Rudolf Schuster z rovnakého dôvodu ako teraz Gašparovič oslobodil od mlčanlivosti len Pittnera, Mitra nie. Problém napokon vyriešil Národný bezpečnostný úrad, ktorý oznámil, že práve riaditeľ SIS môže svojho predchodcu zbaviť mlčanlivosti, čo napokon Pittner v Mitrovom prípade aj urobil.

V medializovanom dokumente – údajnom spise o odpočúvaní jedného bytu SIS-kou s názvom Gorila sa uvádzajú rôzne podozrenia o údajnom ovplyvňovaní politiky finančnou skupinou. Rozsiahly materiál popisuje dosadzovanie politických nominantov do štátnych podnikov, provízie pri privatizácii a pavučinu vzťahov naprieč politikou, podnikateľskou sférou a bezpečnostnými zložkami. Minister vnútra Daniel Lipšic založil na vyšetrovanie prípadu špecializovaný tím. Sú v ňom desiati špičkoví vyšetrovatelia a kriminalisti z Úradu boja proti organizovanej kriminalite, z Úradu boja proti korupcii a z úradu inšpekcie. Vyšetrovateľ 9. januára začal trestné stíhanie pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, osoby sú podozrivé najmä zo zločinov korupcie a zneužívania právomocí verejného činiteľa. Trestné stíhanie dozoruje Úrad špeciálnej prokuratúry.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel LipšicIvan GašparovičKarol MitríkMarek TrubačRudolf Schuster
Firmy a inštitúcie SIS Slovenská informačná služba