Fakulta zdravotníckych odborov (FZO) Prešovskej univerzity v Prešove (PU) začala s výrobou transparentných PET-G štítov na ochranu tváre zdravotníkov pomocou 3D tlačiarne. Do nemocníc doteraz bezplatne zaslali prvých 60 kusov týchto pomôcok. Tridsať študentov fakulty zároveň dobrovoľne vypomáha v nemocniciach a zdravotníckych zariadeniach.
Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa PU Anna Polačková, iniciatíva vypomáhať nemocniciam a zdravotníckym zariadeniam vznikla na Fakulte zdravotníckych odborov.
Koronavírus: Na Slovensku máme 227 prípadov, Matovič sa dohodol so súkromníkmi a chce testovať 3000 ľudí denne (online)
„Uvažovali sme ako študentky a študenti končiacich ročníkov dokážu zavŕšiť absolvovanie klinickej praxe pred konaním štátnych skúšok. V tejto súvislosti sme sa v súčasnej epidemiologickej situácii rozhodli navrhnúť nemocniciam a zdravotníckym zariadeniam výpomoc našich študentov ako dobrovoľníkov. Oslovili sme preto Fakultnú nemocnicu J. A. Reimana v Prešove a ďalšie zazmluvnené nemocnice v regióne, v ktorých naša fakulta vykonáva praktickú výučbu a študenti vykonávajú klinickú prax,“ vysvetlila dekanka FZO Štefánia Andraščíková.
Študenti v prvej línii
Fakulta následne zaslala všetkým študentom výzvu na dobrovoľnícku pomoc a podporu jednotlivým zdravotníckym zariadeniam. „Na našu výzvu zareagovali študenti veľmi promptne. Z nemocníc v Prešove, Starej Ľubovni, Bardejove a Michalovciach sme obratom dostali informáciu o prihlásení sa dobrovoľníkov z radov našich študentov,“ doplnila dekanka.
Viac o téme: Koronavírus
Ide o 19 študentov z odboru ošetrovateľstvo, tri pôrodné asistentky, dvoch študentov fyzioterapie, štyroch záchranárov a dve dentálne hygieničky.
Študenti sú nasadení v prvej línii a rozpísaní do služieb na vstupných filtroch do nemocníc, kde prichádzajúcim pacientom merajú teplotu, získavajú nevyhnutné informácie z ich anamnézy, zisťujú dôvod návštevy nemocnice a edukujú ich o ďalších postupoch a opatreniach.
Dobrovoľníkov by uvítali aj súkromné nemocnice
„Fakultnou iniciatívou sa zároveň inšpirovala aj sieť súkromných nemocníc, ktorá v týchto dňoch spustila výzvu na vytváranie tímov dobrovoľníkov z radov študentov lekárskych fakúlt, fakúlt ošetrovateľstva a ďalších zdravotníckych odborov. Tí sa môžu v týchto náročných časoch pripojiť k tímu lekárov, sestier a ostatných zdravotníkov,“ dodala Polačková.
Rodičia, ktorí sú na OČR pre koronavírus, musia poslať Sociálnej poisťovni čestné vyhlásenie
Fakultu kontaktovala aj Národná transfúzna stanica. „Ak by boli potrebné odbery krvi, nebudeme váhať osloviť zamestnancov fakulty, pedagógov a študentov a mobilizovať ich k tejto aktivite,“ poznamenala dekanka.
Jednou z ďalších foriem pomoci Prešovskej univerzity v súvislosti s aktuálnou epidemiologickou situáciou je aj poskytnutie Študentského domova na Námestí mládeže, ktorý v prípade nevyhnutnosti môže poslúžiť Prešovskému samosprávnemu kraju ako tzv. núdzová, respektíve krízová nemocnica s kapacitou 160 lôžok. „Internát doposiaľ využilo päť členov posádky Záchrannej služby Košice, ktorí tam boli v karanténe,“ doplnila Polačková.