Chystá sa v strane vyhodenie Lucie Žitňanskej a Miroslava Beblavého z SDKÚ-DS?
Väčšinový názor je, že si to vydiskutujeme na straníckej pôde. Primárna je nezamestnanosť a ekonomika ako taká. Tomu sa SDKÚ-DS venuje. Z politického hľadiska je dôležitý spoločný postup stredopravých strán do župných volieb.
Je reálny?
Je takmer na spadnutie. Bariéry sú už minimálne. Ale samozrejme po tom je dôležitý postup do prezidentských volieb.
Čiže Žitňanskú a Beblavého neriešite?
Debaty vo vnútri strany sú zaujímavé pre straníkov. Pre verejnosť je dôležité, či SDKÚ-DS spolu tvorí alternatívu, alebo je jej lídrom. Ja vo vedení hovorím, aby sme ju spolutvorili a tlačím na to, aby alternatíva vznikla.
Dá sa teda povedať, že ich teda vyhadzovať nebudete, ale skôr naopak, budete sa snažiť využiť ich potenciál pre dobro strany a pravice?
To je jasný prvý krok. Ale na druhej strane je mnoho ľudí nahnevaných, vrátane mňa. Bol som poriadne nahnevaný, že pozvali cudzích poslancov, ale nepozvali vlastných. To nepovažujem za šťastné, ale povieme si to doma, ako v každej normálne rodine.
V čom iniciatívu Tvoríme Slovensko považujete za nešťastnú?
Nemalo to radikálnu odozvu ani u verejnosti, ku ktorej to mierilo. Je nešťastné, že sa to stavalo tak veľmi ďaleko od SDKÚ-DS a o tom budeme debatovať.
Oni chcú diskutovať s ľuďmi po celom Slovensku, ale všimol som si, že aj vy teraz obchádzate Slovensko.
Na rozdiel od nich za mnou je baner SDKÚ-DS. Rovnako tam máme plné sály a budeme v tom pokračovať. Stretávame sa s ľuďmi tak, ako mala vždy SDKÚ-DS vo zvyku. Stretávame sa s ľuďmi v okresoch. Rozprávame sa s nimi z očí do očí.
Čo ľudí na tých stretnutiach zaujíma?
Nezamestnanosť, ukončenie živností, zhoršovanie podnikateľského prostredia. Katastrofou je zrušenie rovnej dane. Z politologického hľadiska padá len jedna otázka, či dokážeme držať spolu a v prípade výhry, či dokážeme spolu vládnuť. Ale veľmi som bol prekvapený ako rezonujú župné témy. Rozbité cesty, domovy sociálnych služieb, zadlženosť žúp – to sú otázky, ktoré padajú z pléna.
Koľko chodí ľudí?
Zdá sa mi, že o trochu viac ako pred niekoľkými rokmi. Je tam dosť veľa hnevu na vládu ľavice, obrovský dopyt po spoločnom postupe pravice. Na to sú ľudia zvedaví, či teraz konečne dokážeme spolu zabrať a vládnuť. Je tam nekonečná kritika nielen ako táto vláda drví ekonomiku kvôli kríze, ale aj kvôli ich vlastným opatreniam, ako sú Zákonník práce, vysoké odvody, zrušenie rovnej dane, zrušenie dohôd.
Budúci víkend uplynie rok od konania parlamentných volieb. Ako si spomínate na obdobie spred roka?
Tak obrovskú skepsu u stredopravých voličov, ako bola pred voľbami som v živote nezažil. Nechám na analytikoch, čím to bolo, či Gorilou, kauzou daňového úradu, alebo pádom vlády. Nefalšovaná beznádej bola u stredopravého voliča veľmi silná.
Tomu zodpovedal aj volebný výsledok.
Cítil som po voľbách impulz na stredopravom spektre, že toto sa už nikdy viac nesmie stať. Dôvodom, prečo som sa rozhodol kandidovať za predsedu, bola práve reflexia na túto situáciu.
Ale v ostatných stranách sa výmena stráží neudiala.
Prekvapilo ma, že niečo podobné sa v ostatných stranách neudialo. Myslel som si, že tento hlboký demokratický štandard zabehaný v Európe, nastane aj inde. Skôr, či neskôr, sa toto bude musieť stať štandardom, pretože je to štandardom všade inde. Ak je nejaká garnitúra neúspešná vo voľbách, tak ju bude musieť nahradiť garnitúra, ktorá sa o úspech pokúsi iným spôsobom. Prekvapilo ma však aj to, že vôľa po spolupráci upadla. Bez spolupráce na báze EPP, z ktorej vznikla Ľudová platforma, tu nenastalo širšie spojenie stredopravej scény. Svetlými výnimkami v tom boli ochrana druhého dôchodkového piliera, rovnej dane, Zákonníka práce a zápas za generálneho prokurátora. Vnímam župné voľby ako priestor, kde si môžu všetci osvojiť to, čo SDKÚ-DS ponúkla cez ústrednú radu, teda pozvanie pre stredopravé strany na vytvorenie župných koalícií bez Smeru vo všetkých ôsmich krajoch.
O tom však nerozhodujú stranícke centrály, ale krajské organizácie.
Takéto výhovorky neobstoja. V SDKÚ-DS o tom rozhodla ústredná rada záväzne pre celé Slovensko. Takúto dohodu chceme urobiť aj s ostatnými partnermi na celoštátnej úrovni. Toto považujem aj za dobrý krok smerom k prezidentským voľbám. V župných voľbách sme krok od toho, že sa dohodneme na celoslovenskej báze. Viem si predstaviť, že regióny budú potom, ako keby recipročne žiadať, aby sme sa dohodli na spoločnom kandidátovi na prezidenta.
Ako hodnotíte Smer-SD vo vláde?
Videl som dve línie.Prvou bola možnosť ukázať slušnú stredovú tvár. To je prihlásenie sa ku konsolidácii. Druhá bola kovaná ostro ideologicky. Zrušenie viac ako polovice budúcich úspor sporiteľov v priebehu skráteného legislatívneho konania. To je typický príklad, keď ideológia je nadradená ekonomike. Zrušenie rovnej dane rovnako. Zhoršenie zamestnávania cez Zákonník práce tiež. Odpoveďou je rastúca nezamestnanosť, pokles hospodárskeho rastu a všeobecné zhoršenie možnosti ľudí prejsť cez krízu vlastnými silami. V inej krajine by som očakával, že keď takmer o pol percenta mesačne rastie nezamestnanosť, že nebudeme klikovať, ani drepovať, alebo robiť brušáky, ale premiér sa bude zaoberať tým, čo ľudí trápi. To je poriadna práca a peniaze na chleba nie zo sociálnej dávky, ale z toho, čo si zarobia.