BRATISLAVA 15. apríla (WEBNOVINY) – Európsku úniu čaká podľa premiéra Roberta Fica hlbšia integrácia.
Ako povedal dnes študentom Paneurópskej vysokej školy, EÚ musí byť konkurencieschopná, ale má základný problém, že členov únie je veľa a každý má národné záujmy, veľa krajín má vlastnú menu a štáty robia vlastnú hospodársku a sociálnu politiku.
„Ak Európa má prežiť, musí prejsť ešte hlbšou integráciou, ako si vieme predstaviť. Budú sa otvárať mnohé otázky,“ povedal s tým, že sa začne aj diskusia o tom, či v niektorých bodoch nejde o stratu suverenity a zvrchovanosti.
„Ak ide o pozitívnu stratu suverenity, buďme ústretoví,“ vyzval Fico, pričom pripomenul, že aj vstup do EÚ, či schengenu bol zásahom do suverenity štátu. „Ak sa ukáže, že hlbšia integrácia pomôže EÚ konkurovať a je jej na prospech, Európska únia má povinnosť sa hlbšie integrovať,“ zdôraznil. Všetky teoretické diskusie o suverenite bude musieť nechať teoretikom.
Treba pokračovať v budovaní jednotného trhu
Integrácia musí podľa Fica prebiehať na úrovni politickej, finančnej a hospodárskej.
Vo finančnej integrácii sa už podľa neho urobili prvé kroky, ako napríklad zavedenie spoločného bankového dohľadu. Úniu k tomu donútila kríza. Podľa neho treba pokračovať v budovaní jednotného trhu.
Predseda vlády očakáva diskusiu o vzťahu Európskeho parlamentu a národných parlamentov. Tí, ktorí to preháňajú, hovoria, že o rozpočtoch krajín by už nemali rozhodovať národné parlamenty, ale by sa o nich malo rozhodovať na európskej úrovni.
„Na druhej strane, čo je zlé na tom, ak chceme koordinovať finančné politiky, ešte pred schválením rozpočtu v NR SR komunikujeme s EÚ, či napĺňa priority únie. Musíme nájsť rozumnú mieru dohody medzi úniou a národnými štátmi na politickej úrovni,“ konštatoval. Potrebná je podľa Fica aj hlbšia integrácia v zahraničnopolitickej oblasti.
Fico sa obáva, že diskusia o integrácii vyvolá veľké rozpory medzi štátmi. „Francúzsko a Nemecko ako ťahúni EÚ, sú rozhodnuté ísť do hlbšej integrácie. Hlbšia integrácia bude. Záleží od nás, či budeme súčasťou týchto diskusií, alebo sa postavíme nabok,“ vyhlásil.
Upozornil na chýbajúcu politickú generáciu
Podľa neho sa môže stať, že niektoré štáty pod zámienkou boja za suverenitu a zvrchovanosť budú otáľať s prijatím rozhodnutí o hlbšej integrácii, budú vyradené.
„Vytvorí sa jadro členských štátov únie, ktoré budú chcieť o tom hovoriť, tie sa viac spoja a budú krajiny, ktoré budú súčasťou EÚ, ale nebudú súčasťou jadra, ktoré bude mať vlastné pravidlá,“ upozornil. Slovenská vláda je za diskusiu o hlbšej integrácii, ale nie do krajností.
Fico tiež študentov upozornil, že na Slovensku chýba nastupujúca politická generácia. „Je to veľmi nebezpečné. Ak po rebríčkoch politického systému nebudú stúpať mladí ľudia krok za krokom, v praxi to bude znamenať, že sa budú presadzovať extrémisti, poloblázni a blázni,“ povedal s tým, že mýlia sa politici, ktorí si myslia, že tu budú na večné veky.
„Buď ich ľudia vyženú, alebo odídu dobrovoľne. Je to na politikovi, ako to odhadne,“ dodal. Politici sú podľa Fica pod tlakom, každý deň sú pod kontrolou, čo robia, s kým sa stretnú, v čom sú oblečení, aké majú auto, hodinky. „To sú veci, ktoré mladých možno odhovárajú od politiky,“ povedal. Podľa neho politika je riskantné povolanie, ale stojí za to.