Prejedáte sa? Môže za to týchto 5 vecí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jedlo.jpg

Keď už si sadnete k jedlu, vnímate množstvo podnetov, nie len tie, ktoré idú z jedla na vašom tanieri. V skutočnosti prijímate množstvo stimulov z prostredia – to čo by ste nazvali atmosférou, náladou alebo „vibráciami“ v prostredí – to všetko môže mať ozajstný dopad na množstvo jedla, ktoré zjete. Poďme si posvietiť na tie vplyvy, ktoré majú na svedomí našu pažravosť.

Ak nejete jedlo sami

Väčšina ľudí zje menej, keď sú sami, než keď sú s inými ľuďmi. Čím viac ľudí pri stole, tým viac s veľkou pravdepodobnosťou zjete. Ak jete len s jednou ďalšou osobou, zjete asi len o tretinu viac kalórií, ale ak jete s väčšou skupinou ľudí – 7 a viac, zjete asi o 75% viac jedla. Dôvodom je, že jedenie s inými ľuďmi trvá dlhšie a tiež máte okolo seba viac jedla. Rovnako, čím dlhšie sedíte, tým máte väčšiu tendenciu stále niečo jesť.

Jesť, jedlo, výživa
Eating healthy breakfast bowl. Yogurt, granola, seeds, fresh and dry fruits and honey in blue ceramic bowl in woman‘ s hands. Clean eating, dieting, detox, vegetarian food concept www.thinkstockphotos.com

Keď sa cítite pri svojich spoločníkoch dobre

Ak sa pri svojich spoločníkoch cítite nekomfortne, ako napríklad pri pracovnom pohovore alebo pracovnom obede, máte tendenciu zjesť menej, než keby ste boli s ľuďmi, s ktorými sa cítite príjemne. Nielenže jeme viac, keď sme v kruhu svojich priateľov, ale tiež často preberáme ich stravovacie návyky. Ak sú vaši priatelia vášniví jedáci, pravdepodobne sa budete snažiť s nimi udržať krok.

Hrášok, rodina, jedlo, obed
Foto: Shutterstock

Hudba pre váš žalúdok

Štúdie ukazujú, že na množstvo skonzumovaného jedla môže pôsobiť aj hlasná, rýchla hudba. Je však možné, že ani pomalý jazz nemusí byť najlepšou voľbou, nakoľko síce nebudete jesť tak rýchlo, ale budete pri stole dlhšie. Doma to môže znamenať ďalšiu porciu, vonku napríklad dezert alebo ďalší drink. Zdá sa, že akákoľvek hudba alebo hlučné prostredie môže viesť k prejedaniu.

Hudba
hudba Foto: ilustračné,Thinkstock

Na množstvo, ktoré skonzumujete, vplýva aj svetlo

Intenzita svetla môže pracovať vo váš prospech, ale rovnako aj vo váš neprospech. Na jednej strane, čím je izba svetlejšia, tým väčší pozor dávate na to, čo zjete. To môže napovedať, že ostré svetlo vám pomôže jesť menej. Ale ostré svetlo môže byť nepríjemné, čo môže spôsobiť, že sa budete snažiť zjesť jedlo čo najrýchlejšie. Keď jete rýchlo, neznamená to, že zjete menej. Ak jete prirýchlo, žalúdok nemá čas vyslať do mozgu signál, že je plný a to môže viesť k prejedaniu. Na druhej strane, keď je osvetlenie trošku tlmené a jemné, cítite sa zrelaxovaný a teda posedíte si pri stole dlhšie – a budete jesť.

Elektrina, žiarovka
Foto: Shutterstock

Existujú farby, ktoré zvyšujú chuť na jedlo?

Táto otázka je veľmi sporná a nie je na ňu jednoznačná odpoveď, avšak ukázalo sa, že svetlá izba môže zvýšiť chuť do jedla a človek zje jedlo rýchlejšie. To by znamenalo, že tlmené tóny môžu rýchlosť jedenia spomaliť, čo nie je zlé, ak nesedíte príliš dlho pri stole.

Kuchyna_katy.jpg
Decodom- kuchyňa Katy
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať