Predaj sitiek bol pochybný, potvrdila kontrola

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Platinové sitká
Foto: naspirale.cz

Kauza platinových sitiek

Podľa informácií TV Markíza mala Správa štátnych hmotných rezerv predať v elektronickej aukcii v júli tohto roku platinové sitká za zlomok trhovej ceny.

Štát tak mohol pri predaji sitiek zarobiť o takmer dva milióny eur viac. Jediným majiteľom spoločnosti Heneken, ktorá dala víťaznú ponuku iba sekundu pred ukončením elektronickej aukcie, je 27-ročný Michal Hudoba zo Sliača.

Ten v roku 2006 kandidoval za SDKÚ v parlamentných voľbách. Správu štátnych hmotných rezerv, ktorá sitká predala, riadila Eva Hrinková. Tá bola vedúcou Úradu vlády, keď bol premiérom Mikuláš Dzurinda. Hrinková začiatkom novembra sama odstúpila zo svojho postu.

BRATISLAVA 23. novembra (WEBNOVINY) – Správa štátnych hmotných rezerv SR (SŠHR) nemala podľa kontroly Úradu vlády SR žiadne relevantné podklady, ktoré by dosvedčili, že sporne predané platinové sitá boli nadbytočné.

Vyplýva to z Čiastkového protokolu z kontroly v Správe štátnych hmotných rezerv, ktorý v stredu zverejnil úrad vlády.

Kontrola totiž konštatuje, že spoločnosť Duslo, a.s. Šaľa v júni minulého roku potvrdila, že v prípade mobilizácie ráta s využitím platinových sít.

Správa štátnych hmotných rezerv mala porušiť zákon aj pri obstarávaní znaleckého posudku na platinové sitá, ktorým chcela nanovo určiť ich hodnotu.

„Tým, že nové ocenenie znaleckým posudkom bolo vykonané pred stanoviskom Ministerstva hospodárstva SR a s vylúčením ochraňovateľa (spoločnosť ZVS Holding, pozn.red.), porušila SŠHR SR zákon o štátnych hmotných rezervách,“ píše sa v protokole. Pri vypracovaní samotného posudku navyše vybraný znalec nepostupoval podľa vyjadrenia ministerstva spravodlivosti dostatočne dôsledne, čo mohlo mať vplyv na úplnosť a správnosť posudku.

Pochybenia aj pri aukcii

Kontrola Úradu vlády SR našla pochybenia aj pri samotnej elektronickej aukcii, prostredníctvom ktorej SŠHR platinové sitá predávala. Aukcia totiž nebola vyhlásená v súlade so zákonom o správe majetku štátu, keďže SŠHR o jej vyhlásení informovala len na svojej internetovej stránke. Zákon pritom hovorí, že vyhlásenie elektronickej aukcie sa zverejní v dennej tlači s celoštátnou pôsobnosťou, v registri prebytočného nehnuteľného majetku a na webe vyhlasovateľa.
SDKÚ DS
Foto: Ilustračné foto SITA

SŠHR pritom informáciu o aukcii zverejnila 1. júna tohto roku a už o šesť dní neskôr ju zo svojej webovej stránky odstránila.

Elektronická aukcia trvala navyše len 20 minút bez možnosti predĺžiť jej skončenie po prijatí cenovej ponuky, čo podľa kontroly zmarilo možnosť na účelné a hospodárne nakladanie s prebytočným majetkom štátu.

Spoločnosti, ktorých cenové ponuky splnili podmienky stanovené SŠHR, dostali síce výzvu na účasť v elektronickej aukcii, tá však podľa kontroly Úradu vlády SR neobsahovala východiskovú cenovú ponuku a minimálnu sumu, o ktorú ju možno zvýšiť oproti predchádzajúcej ponuke. Rovnako tak neobsahovala ani údaje o časových limitoch na podávanie návrhov počas elektronickej aukcie. Tým mala byť navyše porušená samotná smernica predsedu SŠHR. „Výzva bola obsahovo nejednoznačná aj ohľadne lehoty ukončenia aukcie, v spôsobe ukončenia aukcie a ohľadne automatického predĺženia aukcie,“ konštatuje sa v protokole.

Odmietnuté sťažnosti

Víťazná firma Heneken, s.r.o. v poslednej sekunde aukcie navýšila ostatnú ponuku o 7 656 eur, no podľa súťažných podkladov by musela firma zvýšiť svoju ponuku o 21 060 eur. Výsledok aukcie napadli dvaja jej účastníci – spoločnosti Euro Invest Limited SK, s.r.o. a Energypower, s.r.o.
Peniaze
Foto: SITA/Michal Svítok

Prvá menovaná sa sťažovala, že sa jej nezobrazilo niekoľko vyšších ponúk, čo im znemožnilo ďalšie navýšenie, keďže firma bola podľa vlastných slov pripravená ponúknuť v aukcii až 1,5 mil. eur.

SŠHR preverila priebeh elektronickej aukcie, pričom sťažnosti firmy Euro Invest Limited SK odmietla.

Spoločnosť Energypower sa zase sťažovala na neskoré doručenie výzvy na účasť v aukcii, nezobrazenie najvyššej ponuky na obrazovke, ako aj fakt, že víťazná ponuka nespĺňala podmienky výzvy.

Energypower napadol najvyššiu ponuku firmy Heneken, pretože odozva servera mala byť 3 sekundy a podľa výzvy systém elektronickej aukcie garantoval registráciu zmeny ponuky do 20 sekúnd, čo znamená, že v riadnom čase sa nemusela objaviť na obrazovke. SŠHR zamietla aj sťažnosti Energypower. Kontrola Úradu vlády SR však nemohla tieto fakty overiť.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eva HrinkováMikuláš Dzurinda