BRATISLAVA 14. marca (WEBNOVINY) – Pamiatku obetí fašizmu, nacizmu a ďalších totalitných režimov si dnes, v deň 71. výročia vzniku prvej Slovenskej republiky (1939-1945) na bratislavskom Hodžovom námestí pripomenulo približne 300 ľudí. „Fašizmus nepatrí na Slovensko“ – skandovali prítomní. Marcel Zajac z Centra pre filantropiu poznamenal, že ľudia nesmú v tento deň zostať doma. „Na námestie musíme prísť každý rok a povedať hlasné nie fašizmu,“ zdôraznil. Zhromaždenie prišlo podporiť aj niekoľko známych osobností, medzi inými Fedor Gál, Dušan Trančík, Grigorij Mesežnikov či Fero Guldan.
Obrovskou hrozbou modernej spoločnosti je strata pamäti, reaguje na výročie vzniku Slovenského štátu vicepremiér Dušan Čaplovič. Je presvedčený, že spoločnou snahou demokratického sveta musí byť nulová tolerancia voči tým, ktorí sa pod zámienkou otvorenej diskusie snažia šíriť myšlienky intolerancie, xenofóbie, rasizmu či antisemitizmu a pri riešení spoločenských problémov siahajú po zničujúcej ideológii založenej na rasovej a etnickej nadradenosti – nacizmu a fašizmu. Podpredseda vlády preto odsudzuje aj dnešné spomienkové podujatia a demonštrácie, ktorých organizátori oslavujú vznik vojnového, totalitného Slovenského štátu a zabúdajú koľkou nenávisťou, ľudskou bolesťou a tragickou skutočnosťou vstúpil do osudov nevinných ľudí. Podľa jeho slov ide o pochody symbolizujúce oslavu zvrátených myšlienok, ktoré je potrebné neustále odmietať – a to tak na národnej, ako i medzinárodnej úrovni a vždy sa jednoznačne postaviť na stranu demokracie a pokroku, proti neonacistickým a neofašistickým ideám.
Približne po pol hodine ukončil pokojné zhromaždenie jeho zvolávateľ – riaditeľ Konzervatívneho inštitútu Milana Rastislava Štefánika Ondrej Dostál. Mestská polícia následne na Hodžovom námestí oddelila odporcov Tisovho Slovenska od jeho stúpencov. Na zhromaždení zazneli slová proti Rómom, Židom, ale i Európskej únii, ktorá uberá podľa nich Slovensko o suverenitu. Na námestie neprišiel Marián Kotleba, ktorého polícia minulý rok počas mítingu zadržala. Kotleba ich však čaká na Martinskom cintoríne, kam sa prívrženci prvej Slovenskej republiky z centra Bratislavy pod dohľadom polície vydali. Rečníci viackrát prízvukovali zúčastneným, aby sa nenechali vyprovokovať a nedošlo k policajnému zásahu. Okrem mestskej polície bolo pripravených aj niekoľko desiatok štátnych policajtov a hliadky na koňoch. Oba mítingy sa skončili bez potreby zásahu polície.
Reakciou na pochody a oslavy vojnového slovenského štátu sú počas víkendu podujatia, ktoré sa konajú v rámci akcie Dosť bolo ticha. Ako poznamenal jeden z organizátorov Juraj Kiss, v týchto dňoch sme svedkami, ako našu demokraciu, slobodu slova a slobodu zhromažďovania zneužívajú ľudia, ktorí chcú presne tú istú demokraciu s jej základnými princípmi zničiť a otvorene sa hlásia k režimu, ktorý má na svedomí tisíce obetí. Kým minulý rok šlo o celodennú aktivitu, druhý ročník sa začal už v piatok 12. marca. Medzi inými sa v sobotu konala diskusia na tému Antifašizmus vtedy a teraz. Dnes program začal na pravé poludnie otvorením výstavy kresieb karikaturistu Shootyho s názvom Na Slovensku po slovensky v Open gallery na Baštovej ulici. Po nej sa konala vernisáž – Konštrukcia výtvarníka Martina Piačeka a inštalácia Protikladné spomienky. Obe diela pripomenú hrubú neľudskosť a zvrátenosť totalitného režimu. Piaček pre SITA povedal, že je potrebné o období rokov 1939 až 1945 hovoriť, pretože má pocit, akoby bola v súčasnosti doba „retroľudáctva“.
SITA