Piate výročie prvého známeho úmrtia na COVID-19 prešlo v sobotu v Číne prakticky bez povšimnutia. Presne 11. januára 2020 zdravotnícki predstavitelia v stredočínskom meste Wu-chan oznámili, že 61-ročný muž zomrel na komplikácie spojené so zápalom pľúc, ktorý bol spôsobený dovtedy neznámym vírusom.
Zverejnenie o úmrtí prišlo v Číne, kde je pandémia tabu, po tom, ako úrady počas niekoľkých týždňov zaznamenali desiatky infekcií spôsobených patogénom neskôr nazvaným SARS-CoV-2. Ten rozpútal globálnu pandémiu, ktorá dosiaľ zabila viac ako sedem miliónov ľudí a zásadne zmenila spôsob života na celom svete vrátane Číny.
Obetiam ani nepostavili pamätníky
V Pekingom kontrolovaných oficiálnych médiách nebola žiadna zmienka o premiérovom prípade úmrtia na COVID-19. Akurát niekoľko videí kolujúcich na Douyin, čínskej verzii siete TikTok, zaznamenalo spomenuté výročie, ale inak sa držalo oficiálnej verzie udalostí.
Za havanským syndrómom pravdepodobne nestojí zahraničný protivník, myslí si väčšina americkej spravodajskej komunity
Príspevky o 5. výročí prvého úmrtia na COVID-19 neboli ani v Hongkongu, kde Peking do značnej miery potlačil opozičné hlasy, keď v roku 2020 uvalil na toto poloautonómne mesto rozsiahly zákon o národnej bezpečnosti. Na rozdiel od iných krajín Čína nepostavila pamätníky tým, ktorí prišli o život počas pandémie.
O identite prvej obete ochorenia COVID-19 je známe len málo, okrem toho, že bol častým návštevníkom trhu s morskými plodmi vo Wu-chane, kde sa predpokladá, že vírus cirkuloval počas počiatočného prepuknutia.
Západné vlády kritizovali Čínu
Západné vlády neskôr kritizovali Čínu za to, že údajne zakrývala skorý prenos vírusu a zahladzovala dôkazy o jeho pôvode, hoci Peking vehementne tvrdil, že konal rozhodne a plne transparentne.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Čína k dnešnému dňu oficiálne ohlásila takmer 100 miliónov prípadov COVID-19 a dovedna 122-tisíc úmrtí, hoci skutočný počet sa verejnosť pravdepodobne nikdy nedozvie. V roku 2023 Peking vyhlásil „víťazstvo“ nad Covidom, pričom reakciu krajiny na pandémiu označil za „zázrak v histórii ľudstva“.