Pred 65 rokmi schválili dohovor o právnom postavení utečenca

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Utečenci
Foto: ilustračné, Thinkstock

New York/Ženeva 18. júna (WebNoviny.sk) – Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) zdôraznil, že každý utečenec by mal šancu viesť bezpečnejší život. Vojna núti každý deň tisíce rodín, aby opustili svoje obydlia.

UNHCR to konštatoval v súvislosti so Svetovým dňom utečencov, ktorý pripadá na 20. júna. UNHCR ďalej konštatoval, že v roku 2016 riskovalo svoj život 203.981 utečencov, ktorí sa chceli dostať do Európy po mori, počas tohto roku sa utopilo 2510 ľudí. Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov (VZ OSN) v roku 2001 v rezolúcii A/RES/55/76 rozhodlo, že každý rok sa 20. júna bude na svete pripomínať Svetový deň utečencov.

Pri príležitosti Svetového dňa utečencov UNHCR na svojej stránke vyzval jej návštevníkov, aby podpísali petíciu označenú: #WithRefugees (S utečencami), ktorou vyšlú jasný signál vládam, aby do svojej činnosti vložili solidaritu a podieľali sa na zodpovednosti. Petícia #WithRefugees bude predložená v newyorskom sídle OSN pred zasadnutím Valného zhromaždenia OSN, ktoré je stanovené na 19. septembra tohto roku. V petícii sa od vlád žiada, aby zaistili pre každé dieťa utečencov dochádzku do školy, aby zaistili pre každú rodinu utečencov možnosť žiť v bezpečí a aby každý utečenec mohol pracovať respektíve získať nové kompetencie s cieľom prispieť k rozvoju svojej komunity.

UNHCR každý rok usporadúva rôzne podujatia okolo 20. júna s cieľom upútať pozornosť verejnosti na situáciu a problémy utečencov a odídencov.

Dohovor OSN o právnom postavení utečenca bol schválený 28. júla 1951 v Ženeve na konferencii o štatúte utečencov, ktorú zvolala OSN. Dohovor je základným medzinárodným právnym nástrojom na ochranu ľudí, ktorí museli opustiť svoju krajinu pred prenasledovaním alebo pred konfliktom.

V Dohovore sa definuje štatút utečenca, hovorí sa v ňom o právach utečenca a popisujú sa v ňom i povinnosti utečenca voči prijímajúcej krajine. Stanovujú sa v ňom aj kategórie občanov, napríklad vojnových zločincov, ktorí štatút utečenca získať

Od 1. januára 2016 na čele UNHCR stojí Filippo Grandi (58) z Talianska. Stal sa 11. Vysokým komisárom OSN pre utečencov, jeho päťročný mandát sa skončí 31. decembra 2020. Predstaviteľ Talianska vo funkcii vystriedal Portugalčana Antónia Guterresa, ktorý zastával túto funkciu desať rokov.

UNHCR za svoju činnosť získala dvakrát Nobelovu cenu za mier – v roku 1954 a v roku 1981. Jeho 9700 pracovníkov pôsobí v 126 krajinách sveta, aby zaistili ochranu a pomoc pre takmer 60 miliónov utečencov a odídencov.

Prvýkrát sa Svetový deň utečencov z rozhodnutia Valného zhromaždenia OSN pripomínal 20. júna 2001.

Zdroje: www.un.org, www.unhcr.org, www.refugeeday.org, www.unhcr-centraleurope.org, www.unhcr.ch, www.fluechtlingshilfe.ch, www.nobelprize.org

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národov